BRATISLAVA. Zobrazovať okrem ceny tovaru aj takzvanú jednotkovú cenu, teda cenu za kilogram, liter či kus výrobku, sú obchodníci povinní. No nie vždy tak robia. Práve jednotková cena pritom ukáže, aké balenie výrobku sa oplatí.
Jednotková cena je konečná cena vrátane dane z pridanej hodnoty za kilogram, liter, meter, štvorcový meter, kubický meter výrobku alebo inú jednotku množstva, ktorá sa bežne používa pri predaji konkrétneho výrobku.
Nemusí byť vyznačená:
ak je zhodná s predajnou cenou, ak ide o výrobok s menovitou hmotnosťou alebo objemom do 50 gramov či 50 mililitrov. Zdroj: Zákon o označovaní výrobkov cenami
Čitateľa zarazili cenovky syrov a nugety v bratislavskej predajni Hypernova. Na ich štítkoch bola totiž zobrazená len jedna cena. V prípade syrov cena za kilogram, teda presne podľa zákona o označovaní výrobkov cenami - pri tovare predávanom na množstvo sa totiž zobrazuje len jednotková cena. Tá v prípade jedného balenia nugety chýbala. Tú však reťazec tiež zobraziť nemusel - išlo totiž o 42 gramové balenie, ktoré má zo zákona výnimku. Jednotkovú cenu mohol nájsť zákazník, ak sa pozrel o regál vyššie, kde bolo väčšie balenie.
Hypernova pochybenie odmietla. „Naše etikety majú rovnaký vzhľad a obsahujú všetky údaje, ktoré si vyžaduje legislatíva," povedala jej hovorkyňa Diana Chovancová Stanková. Reťazec dostal už v minulosti pokutu 5000 korún (166 eur) za to, že v predajni v Lučenci pri 22 tovaroch neuviedol jednotkovú cenu. Podľa hovorkyne išlo o drobné pochybenie v dôsledku zlyhania ľudského faktora, ktoré bolo okamžite odstránené.
Reťazce popierajú Reťazce vylučujú, že by zabúdali uvádzať jednotkové ceny. „Naše informačné systémy sú nastavené tak, že generujú jednotkovú cenu aj v eurách a korunách," povedal predseda predstavenstva Coop Jednota Slovensko Gabriel Csollár. Cenovky tlačí reťazec pomocou softvéru, v ktorom je výpočet jednotkovej ceny nastavený.
Podobne to funguje aj v sieti Kaufland. Tá v tomto roku nezaznamenala žiadnu sťažnosť od zákazníkov či inšpektorov na uvádzanie jednotkových cien. Pochybenie neodhalila ani kontrola z vlastných radov. Cenovky im tiež robí softvér, „ktorý automaticky dosadzuje aj údaj o jednotkovej cene. Vytlačenie cenovky bez tohto údaju je veľmi nepravdepodobné," povedal hovorca Martin Gärtner.
Za tým, že ceny zobrazuje správne, si stojí aj reťazec Tesco. Sťažnosť zákazníka je pripravený preveriť a keď sa potvrdí, okamžite jednotkovú cenu doplniť.
Jednotková cena učí na euro To, že jednotková cena na cenovkách často chýba, potvrdil podpredseda Združenia slovenských spotrebiteľov Josef Lounek. „Zhruba pätina nami preverovaných predajní jednotkové ceny neuvádza," povedal. V poslednom čase podľa neho počet obchodníkov, ktorí cenu za kilo, liter či kus neuvádzajú, rastie.
Najporiadnejší boli obchodníci na prelome roka, teda pri prechode na euro, dodal. Jednotkové ceny chýbajú podľa združenia častejšie v reťazcoch ako v malých obchodoch. „Najviac absentujú v tovaroch dennej spotreby, ako sú mäso a mliečne výrobky," povedal Lounek. Často ich však zákazník nenájde ani pri tovare balenom po viac kusov, ako sú napríklad ponožky, doplnil.
Jednotková cena pomáha ľuďom zvyknúť si na euro, myslí si Lounek. Získajú tak predstavu o tom, čo koľko stojí v eurách a ľahšie si to porovnajú, ako keď preratúvajú na koruny. Zákazníkom, ktorí jednotkovú cenu nenájdu, odporúča, aby sa obrátili na Slovenskú obchodnú inšpekciu alebo na združenie.