BRATISLAVA. Kríza nahlodáva platy. Zatiaľ nie všade, no zasiahla už územie, kde pracuje vyše milióna ľudí. Podľa Štatistického úradu sa v prvom štvrťroku reálne znížila priemerná mzda v Banskobystrickom, Žilinskom, Trenčianskom a Košickom kraji.
Sumy na výplatných páskach tam ľuďom síce o niečo poskočili, no nárast zhltla inflácia. Ľudia si tak v nich mohli v priemere z platov kúpiť o niečo menej tovarov a služieb ako pred rokom. Najvýraznejší prepad reálnych platov mali v Trenčianskom kraji, takmer dve percentá. V troch krajoch to bolo do pol percenta. Od prepadu nemali ďaleko ani niektoré ďalšie kraje. Nadpriemerne stúpli platy v Bratislavskom a Prešovskom kraji.
Čísla z krajov naznačujú, že do mínusu pôjde tento rok celá krajina. Neznamená to, že platy klesnú úplne všetkým, no v priemere sa ocitneme v červených číslach. Podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Márie Valachyovej sa tento rok priemerná mzda na Slovensku reálne zníži o dve percentá.
Za znížením platov je kríza. Pre pokles záujmu zahraničia o naše tovary a služby majú firmy nižšie zákazky, vyrábajú menej a ich výnosy klesajú. Ľuďom neplatia toľko, čo predtým. Niektorých aj prepúšťajú. Za prvé tri mesiace prišlo u nás o prácu takmer 50-tisíc ľudí. Kým ešte donedávna si ľudia vyberali, kde chcú pracovať a diktovali si mzdové podmienky, v súčasnosti je to inak.
Pánom na trhu práce sa stávajú firmy. Mnohí ľudia sú ochotní pracovať aj za nižšie mzdy. Platí to najmä pre chudobnejšie regióny, kde je nezamestnanosť vyššia.
Platy naposledy u nás reálne klesli v roku 2003. Vtedy nešlo o krízu. V roku 2002 druhá Dzurindova vláda pre voľby odložila dereguláciu cien energií. Tie potom prudko stúpli práve v roku 2003.
Pokles platov zatiaľ nezasahuje štátnu správu. Tam by podľa rozpočtu mali tento rok vzrásť o štyri až päť percent. Ministerstvá zatiaľ o dočasnom zmrazení miezd neuvažujú. „Nezohľadnenie aktuálneho hospodárskeho vývoja vo výdavkoch verejnej správy spôsobí nárast zadlženia krajiny. Dlh budú musieť ekonomické subjekty v budúcnosti splácať formou vyšších daní," povedal Peter Klátik z Podnikateľskej aliancie Slovenska.