BRATISLAVA. Pre slovenskú vládu je bývalý český minister životného prostredia Martin Bursík nedôveryhodným zdrojom informácií o česko-japonskom obchode s emisnými kvótami. „Nechcem polemizovať s bývalým ministrom. Je to bývalý minister životného prostredia," povedal premiérov hovorca Braňo Ondruš.
„Beriem to ako normálnu informáciu, ale neoverenú. Pán Bursík sa zrazu prejavil s nejakým vyhlásením a dokiaľ bol vo vláde a žiadali sme ho o stanovisko, tak nám ho odmietol dať," tvrdil po rokovaní vlády minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Následne dementoval vlastné slová, keď tvrdil, že premiér sa nerozprával s Bursíkom, ale so svojím českým kolegom, teda premiérom Mirkom Topolánkom.
Bursíka kontaktoval zo Slovenska len exminister životného prostredia Ján Chrbet. Bursík mu na všetky otázky odpovedal, nepovedal len úplne presnú sumu za tonu emisií. To totiž nemôže urobiť. Aj v rozhovore pre SME zdôraznil, že je to záväzok voči Japonsku, ale že predali za „nie menej ako dva krát päť eur".
Jahnátek však použil aj tvrdšie vyjadrenia na Bursíkovu adresu: „Je zaujímavé, že pán Bursík dáva takéto informácie, až keď už nie je čelným predstaviteľom vlády a politického života." Pritom Bursík skončil ako minister v českej vláde iba preto, že padla celá vláda. Nebol odvolaný pre škandál, podobne ako naši exministri životného prostredia Ján Chrbet a Jaroslav Izák. Samotný Bursík povedal na spochybňovanie svojich slov toto: „Ja som vyjednával a podpisoval zmluvu s Japonskom. Všetko, čo som vám povedal, je pravda. Je úplne absurdné spochybňovať moju autoritu."
Fico: Stačí mi štruktúra ceny
Spochybňovaním Bursíka reagovali slovenskí vládni predstavitelia na dôkazy, ktoré povedal v rozhovore pre SME.
Bursík totiž tvrdí, že Česko predalo jednu tonu svojich emisií za nie menej ako 10 eur. Český exminister tiež spochybnil tvrdenia premiéra Roberta Fica o štruktúre ceny za české emisie: „V Českej republike majú inú štruktúru predaja. Podstatná časť ceny je tzv. ofsetový program, čiže za peniaze, ktoré im Japonci majú dať, musia nakúpiť technológie. Aspoň takáto informácia je zvnútra Českej republiky," povedal Fico v Sobotných dialógoch.
Bursík naproti tomu jednoznačne odmietol, že by Česi museli nakupovať od Japoncov ich technológie. „Nejde o žiadny ofset technológií. V zmluve je klauzula o použití pol percenta z objemu ceny na semináre, workshopy, pozvánky vedcov a podobne. Toto je tá technologická spolupráca Česka s Japonskom," povedal Bursík. V Sobotných dialógoch štruktúru „českej ceny" považoval premiér Fico za dôležitú vec: „Toto potrebujem vedieť, že nech nám niekto dá štruktúru tej ceny."
Premiérov hovorca Ondruš sa snažil poprieť, že by Fico požadoval práve taký dôkaz: „Pol roka sa rozpráva o tejto téme. Ak v Sobotných dialógoch sa pri jednej otázke vybrala čiastková záležitosť z celej témy, tak sa vyjadroval k tomu, hovoril o ofsetoch a o štruktúre. Premiér povedal, že za relevantné považuje dôkazy, že niekto predával v tom istom čase a za tých istých podmienok. V tom prípade odstúpi."
Prepáčte, ponáhľam sa
V Sobotných dialógoch ešte premiér tvrdil, že bude od ministra životného prostredia Viliama Turského požadovať vysvetlenie, prečo bol v zmluve s Interblue Group o predaji kvót vybielený údaj o mene konateľa firmy a jej adresa. Turský pred novinármi však ušiel, povedal iba, že emisie sú uzavretá vec. Podobne ako Turský - útekom - reagoval aj minister Jahnátek a minister financií Ján Počiatek. Na otázku, či sa ministerstvo financií bude zaujímať o to, z akého účtu prišlo 75,75 milióna eur do Environmentálneho fondu, povedal: „Prepáčte, ponáhľam sa."
Slovensko pritom prišlo v emisnom obchode o 75 miliónov eur. Jednu tonu emisných kvót predalo garážovej firme Interlue Group za 5 eur. Pritom Česko dostalo za jednu tonu viac ako 10 eur, Maďari dokonca 13 eur. Záhadní majitelia Interblue Group 75 miliónov eur mohli na obchode zarobiť.