BRATISLAVA. Rast cien sa u nás v máji znovu spomalil. Inflácia v máji medziročne stúpla len o 2,2 percenta. Hovorí to o tom, že popri tovaroch a službách, ktoré oproti minulému roku zdraželi, sa stále viac objavujú aj také, pri ktorých ceny klesajú. Infláciu nadol potiahli najmä potraviny, pohonné látky a autá, ktoré boli lacnejšie ako pred rokom.
Taký rast cien ľudia na Slovensku nepamätajú od septembra 2005. Menej ako pred rokom v priemere spotrebitelia v máji zaplatili, keď kupovali potraviny, nealkoholické nápoje, oblečenie, obuv. Hlbšie do peňaženky načreli, keď platili za školy, zdravotníctvo či bývanie.
Kríza s eurom a rukou
Za ustupujúcou infláciou je najmä to, že ľudia kupujú menej alebo úplne odkladajú nákupy. Obchodníci v snahe čo-to predať musia zlacňovať. Kríza však nie je jediným dôvodom, prečo sa inflácia spomaľuje.
Pod zlacnenie potravín sa podpísalo aj euro a tlak premiéra na obchodníkov, ktorým hrozil pokutami a aj väzením, ak pre zavedenie eura zvýšia ceny. Preto ich radšej zvýšili predtým.
„Podnikatelia už na konci roka 2007 zvýšili ceny potravín, aby v roku 2008 nemuseli zdražovať, keďže sa obávali tlaku premiéra a verejnosti," povedal analytik agentúry Terno Ľubomír Drahovský. V súčasnosti ceny porovnávame s obdobím, keď boli vysoké, čo vyústilo do ich poklesu. Oproti vlaňajšku je lacnejšia aj ropa, nižšie ako pred rokom sú preto ceny pohonných látok.
K zníženiu cien prispelo aj to, že u nás funguje trhový mechanizmus, takzvaná neviditeľná ruka trhu. Tá sa najprv prejavila tak, že naši ľudia húfne odchádzali za lacnejšími nákupmi do zahraničia, keď najmä pokles okolitých mien výrazne zlacnel nielen potraviny, ale aj iné tovary. Neskôr „ruka" zaúradovala tak, že obchodné siete u nás na to v uplynulých mesiacoch zareagovali zlacnením sortimentu. V súčasnosti je preto bežné, že viaceré ceny napríklad v slovenskom Lidli sú rovnaké alebo nižšie ako v Lidli v rakúskom Hainburgu.
„Reťazce znovu začali lákať zákazníkov nižšími cenami. Potvrdzuje to, že neviditeľná ruka trhu existuje, či si to niekto myslí, alebo nie," povedal Drahovský.
Maďari si krízu „užívajú"
Pokles cien alebo spomalenie ich rastu je jednou z mála výhod pre ľudí v čase krízy. No napríklad v susednom Maďarsku si túto výhodu užiť nemôžu. Inflácia tam stúpa. V máji bola 3,8 percenta, na konci roka sa podľa odhadov môže dostať nad 8 percent.
„V minulosti malo Maďarsko nezodpovednú rozpočtovú politiku a vysoký deficit verejných financií. To spôsobilo, že v súčasnosti sa v kríze zvyšujú dane," hovorí o príčinách rastúcej inflácie ekonóm UniCredit Bank Ján Tóth.
Vyššími daňami sa majú zaplatiť dlhy, ktoré vznikli napríklad preto, že minulé maďarské vlády nezodpovedne vyplácali penzistom trináste dôchodky, hoci na to neboli peniaze. Južným susedom sa takisto oslabil forint, čo popri vyššej DPH tiež prispieva k nárastu inflácie.