Čo je v zmluve
s Interblue Group Kupujúcou stranou je firma
Interblue Group so sídlom
v Snohomishi v USA zastúpená konateľkou Janou Lütken. Zmluvné strany sa dohodli
na kúpnej cene 5,05 eura
za jednu tonu. V zmluve zakotvený prevod
sa týka predpokladaných
35 miliónov ton a dodatočných 15 miliónov jednotiek. Do konca roka 2008 malo byť doručených 15 miliónov ton . Ďalších 8 miliónov ton by mala dostať do konca roka 2009,
7 miliónov do konca roka 2010. Tri milióny ton sa majú previesť do konca roka 2011 a dva milióny do konca roka 2012. Kupujúci si vyhradil opčné právo do 31. decembra 2012 kupovať od Slovenska emisné povolenky, ktoré nie sú predmetom zmluvy, ale predávajúci sa ich rozhodne predať.
Zdroj: enviro.gov.sk
Dva dodatky k zmluve potvrdzujú, že Slovensko predávalo to, čo Česko či Maďarsko. Získalo za to však oveľa menej.
BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia včera zverejnilo kompletné znenie zmluvy o predaji povoleniek emisií CO2. Potvrdilo sa to, čo už médiá zistili predtým.
Slovensko dostalo zaplatené za jednu tonu kvót 5,05 eura. Konateľ Interblue Group, ktorého meno pri prvom zverejnení zmluvy vybielili, je Jana Lutken. Táto dánska občianka aj v jej krajine otvorila účet, kde malo Slovensko emisie posielať.
Súhlasí i predaný objem - 15 miliónov ton. Aj to, že Slovensko sa v zmluve zaviazalo minúť peniaze na takzvané zelené projekty a opciu na predaj zvyšných slovenských emisií má Interblue Group.
Prekvapením sú dva dodatky, ktoré podpísali neskôr. V decembrovom Slovensko potvrdilo záväzok míňať utŕžené peniaze na ekológiu, pričom kupec to má možnosť kontrolovať. Interblue k tomu pridalo motiváciu - ak Slovensko zelené projekty ukončí, zaplatí mu ešte jedno euro za tonu navyše.
Dodatok, ktorý minister Chrbet podpisoval 4. februára, len znova potvrdil, že Slovensko nepredávalo „horúci vzduch", ako tvrdil aj premiér Robert Fico, ale zobralo na seba povinnosť používania zelených schém. Rovnako postupovali Česko či Maďarsko, ktoré na emisiách zarobili násobne viac.
Nie je úplne jasné, prečo sa ministerstvo životného prostredia rozhodlo tak náhle zverejniť zmluvu.
Hovorkyňa ministerstva životného prostredia Jana Kaplanová o tejto skutočnosti nevedela poskytnúť žiadne informácie, odkázala nás len na tlačovú správu k zmluve.
Komentár Konštantína Čikovského si môžete aj prečítať. Kliknite tu.
Premiér Robert Fico pred niekoľkými dňami povedal, že bude od ministra životného prostredia Viliama Turského žiadať vysvetlenie, prečo je meno konateľa firmy Interblue Group a adresa firmy v zmluve vybielené.
Vysvetlenia sa zatiaľ nedočkal. Jeho hovorca Braňo Ondruš nevedel o tom, že sa ministerstvo chystá zmluvu zverejniť.
Potvrdil, že premiér priebežne komunikoval s ministrom životného prostredia o predaji emisií. Nevedel však povedať, či bola zmluva napokon zverejnená na základe vyslovenej požiadavky premiéra či jeho tlaku.
zmluva