Pesimizmus sa u nás postupne vytráca. Viac ľudí verí, že ekonomike sa bude dariť a nezamestnanosť klesne. Ľudia očakávajú, že si finančne polepšia. Ešte pred vyše pol rokom takého hodnotenie zodpovedalo skutočnosti. Len pár mesiacov stačilo, aby sa to od základu zmenilo.
BRATISLAVA. Dôvera ľudí bola v apríli na bode mrazu. Vyplýva to z prieskumu spotrebiteľských nálad Štatistického úradu. Málo ľudí očakávalo, že sa ich situácia v nasledujúcich mesiacoch zlepší. Ešte menšia skupina verí v pozitívny obrat v ekonomike. Ľudia navyše čakajú, že nezamestnanosť bude rásť. Pre obavy z budúcnosti brzdia nákupné plány.
Uprostred zhoršujúcej sa situácie, keď ministerstvo financií predpovedá pád hospodárstva o vyše šesť percent a nárast nezamestnanosti o 80-tisíc ľudí, tak ekonomika dostáva ďalšiu ranu. Tentoraz zvnútra - nedôveru ľudí. Až 77 percent ľudí si podľa Štatistického úradu v apríli myslelo, že ekonomika si v nasledujúcich dvanástich mesiacoch pohorší. Rok dozadu to bolo 34 percent.
Menej ľudí tiež verí, že si v najbližšom roku finančne prilepší, len asi desatina. Takmer polovica si myslí, že z peňazí pre domácnosť ubudne. Vlani v apríli zhoršenie predpokladalo 32 percent ľudí a zlepšenie 25 percent.
Z prieskumu vyplynulo, že keď sa v minulosti ekonomike darilo, ľudia jej dôverovali viac ako sebe. Keď sa jej nedarí, je to naopak. Podobné skúsenosti má z iných prieskumov aj sociológ Ivan Dianiška z agentúry Focus. Je to tým, že ekonomický rast najprv vidno v zlepšujúcich sa makročíslach. Až s odstupom času sa odrazí v situácii jednotlivcov.
Keď ekonomika padá, vývoj je podobný - domácnosti sú „na rane" až po makročíslach. „Ľudia vidia, že hospodárstvo sa rúti dole, no z väčšina nich si ešte drží štandard, aj keď šetria. Preto svoju situáciu zatiaľ nepociťujú tak hrozne ako situáciu ekonomiky," povedal Dianiška. S tým, ako sa budú rozširovať rady nezamestnaných, však budú negatívne nálady stúpať. „Z pohľadu dosahov na ľudí sa kríza iba začína, hoci v ekonomike je už v plnom prúde," povedal Dianiška.
Ekonóm Jaroslav Belás z Katedry bankovníctva Ekonomickej univerzity v Bratislave si myslí, že situácia nie je až taká zlá, ako to vyplýva z prieskumov, aj keď je prepad hospodárstva v tomto roku nezvratný. „Očakávania verejnosti sú oproti realite príliš pesimistické. Vývoj nálad podnikateľov v Nemecku, ktoré je naším najväčším obchodným partnerom, naznačuje, že prepad ekonomiky by sa v treťom štvrťroku mohol zastaviť," myslí si.
Pesimizmus medzi ľuďmi by však krízu podľa neho mohol predĺžiť. „Situácia v ekonomike vychádza z psychologickej danosti človeka, ktorá sa prenáša do jeho ekonomického správania. Príliš veľká nedôvera ľudí tak môže ekonomike viac uškodiť. Kríza je aj o strate dôvery," povedal Belás.