BRATISLAVA. Rakúska organizácia Global 2000 sa bude sťažovať na porušenie Aarhuského dohovoru v súvislosti s procesom posudzovania vplyvov dostavby tretieho a štvrtého bloku Jadrovej elektrárne Mochovce na Aarhuský výbor. Ako uviedla hovorkyňa organizácie Patricia Lorenzová, sťažnosť je už pripravená a výbor by ju mal dostať tento týždeň. Dôvodom sťažnosti má byť fakt, že Slovensko zatiaľ stavia elektráreň bez platného procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).
"Tento výbor bola ustanovená na kontrolu a plnenie záväzkov členských štátov únie a posudzuje prípady porušovania dohovoru, informuje o nich jeho signatárov a predkladá návrhy riešení," vysvetlila Lorenczová. Podľa slovenskej organizácie Greenpeace je neštandardné, že ešte počas procesu EIA vláda deklaruje, že dostavba elektrárne sa už začala. Aktivisti sa preto pýtajú, ako chcú Slovenské elektrárne vziať do úvahy pripomienky účastníkov konania. Zástupcovia slovenských aj rakúskych organizácii sa zhodujú, že celý tento proces je iba fraškou.
Slovenské elektrárne (SE), a. s., člen skupiny Enel si však podľa svojho vyjadrenia v 4. vydaní Slovenskej energetiky splnili všetky povinnosti vyplývajúce zo stanoviska Ministerstva životného prostredia SR. Rezort v liste z roku 2008 uviedol, že spoločnosť nepotrebuje k projektu dostavby blokov vykonať EIA. Dostavba tak pokračuje v rámci navrhnutého harmonogramu s tým, že by sa mala ukončiť do roku 2012 až 2013. Tzv. EIA budú SE potrebovať až na získanie povolenia na uvedenie jadrového zariadenia do prevádzky a samotnú prevádzku.
Viaceré slovenské mimovládne organizácie sa dnes v Bratislave stretli na konferencii o jadrovej elektrárni. Zástupcovia tretieho sektoru chceli týmto spôsobom otvoriť verejnú diskusiu ohľadne dostavby Mochoviec.