BRATISLAVA. Listami a letákmi, ktorými šéf Sociálnej poisťovne Dušan Muňko nabádal pred pár týždňami ľudí na vystúpenie z druhého piliera, sa pohyboval na hrane zákona. Nie pre jednostranný obsah, ale tým, že Sociálna poisťovňa ich financovala z vlastných zdrojov. Zo správneho fondu na ne minula podľa štátneho tajomníka ministerstva práce Petra Siku takmer 150-tisíc eur (4,5 milióna korún).
Muňko stále tají
Muňko nám však ani včera už po niekoľkýkrát nechcel odpovedať na otázku, koľko informačná kampaň poisťovňu vyšla. Cez hovorcu Petra Višvádera nám len odkázal: „Podrobnejší rozpis nákladov môžeme zverejniť, ale až potom, ako správcovské spoločnosti uvedú, koľko stojí ich systematická a jednostranná reklamná kampaň a koľko zaplatili za ich propagačné materiály, ktorými zaplavujú verejnosť."
Sociálna poisťovňa v letáku k Muňkovmi listu tvrdila, že druhý pilier je nevýhodný pre ľudí nad 35 rokov s príjmom do 600 eur hrubého mesačne. Posielala ho však aj tým, ktorí majú síce okolo 35 rokov, no zarábajú niekoľkonásobne viac.
Čo sa hradí zo správneho fondu náklady na výplatu dôchodkov a iných sociálnych dávok, rôzne splátky určitých druhov úverov, zdravotné výkony sociálneho poistenia, trovy rôznych konaní, odvody a pokuty, penále, náklady na akceptačné listy, výdavky na činnosť orgánov
Sociálnej poisťovne.
Podľa niektorých právnikov Muňko financovaním kampane porušil zákon o sociálnom poistení. Ten jednoznačne hovorí, na čo môže Sociálna poisťovňa míňať peniaze. Výdavky na reklamné akcie formou letákov a listov tam nie sú. „Ak to uhrádzali zo správneho fondu, je to porušenie zákona," povedal právnik Marek Benedik.
Ani bývalý šéf Sociálnej poisťovne František Halmeš nie je presvedčený o tom, že Muňko dodržal literu zákona. „V čase môjho pôsobenia v poisťovni sme na základe našej internej právnej analýzy odstúpili od zámeru poslať informatívny list, ktorý priamo nesúvisel so správou prvého piliera," povedal. Vtedy chceli listami penzistov informovať, že majú nárok na zľavu z lístkov na rôzne kultúrne podujatia.
Aj poslankyňa sociálneho výboru parlamentu Klára Sárkozy naznačila, že zo strany Sociálnej poisťovne môže ísť o porušenie zákona. Verejné inštitúcie, ako je napríklad aj Sociálna poisťovňa, môžu robiť len to, čo im umožňuje zákon, nemôžu presiahnuť jeho rámec.
„Ak to nie je vyslovene uvedené v právnom predpise, považoval by som to za porušenie zákona," hodnotí Muňkovu akciu advokát Dalibor Kiselica.
Možnosť, že šéf Sociálnej poisťovne ponesie zodpovednosť za horlivosť nad rámec zákona, je iba teoretická. Ak pôjde z funkcie preč, tak preto, lebo nepriniesla výsledky. Čítajte komentár Mariána Leška: Muňko ďaleko za Bernátkom
Právnik Benedik si navyše myslí, že Muňko sa pohyboval aj na hrane Obchodného zákonníka. A to tým, že navádzal ľudí, aby opustili druhý pilier. „Nemožno vylúčiť, že takéto konanie porušuje dobré mravy hospodárskej súťaže, s ktorými je v zásade nezlučiteľné, aby súťažiteľ vyzýval na ukončenie zmluvného vzťahu s iným súťažiteľom." Podľa neho je Sociálna poisťovňa do istej miery v konkurenčnom vzťahu s druhým pilierom.
Plán zostal vo vzduchu
Dôchodkové spoločnosti svoju na letákovú kampaň minuli zhruba 40-tisíc eur. Svoje letáky malo aj ministerstvo práce. Tie stáli zhruba 80-tisíc eur. Podľa Halmeša bola kampaň k druhému pilieru zbytočne nákladná.
Ak chceli informovať klientov o výhodách a nevýhodách druhého piliera, stačil by zlomok z toho, čo minuli. „Napríklad cez tlačové konferencie, web či poradenskú službu na ministerstve práce. Tí, čo o odchode z druhého piliera rozmýšľajú, by si informácie vyhľadali. Na tých, čo sú rozhodnutí, že neodídu, letáky nezaúčinkujú," dodal Halmeš.
Druhý pilier Ficova vláda otvorila dvakrát. Prvý raz z neho odišlo 105-tisíc ľudí. Znovu ho otvorila vlani v novembri, zatiaľ z neho odišlo 26-tisíc ľudí. Plán vlády bol 150-tisíc ľudí. Do verejného rozpočtu chceli získať vyše 330 miliónov korún. Druhý pilier je otvorený do budúceho utorka. Kto nevystúpi, musí v ňom zostať natrvalo. Mladí ľudia, ktorí nastupujú do práce, sa môžu rozhodnúť, či do druhého piliera vstúpia, alebo nie.⋌
Sika: DSS by som k nebankovkám neprirovnával
O druhom pilieri hovorí štátny tajomník rezortu práce PETER SIKA.
Druhý pilier sa o pár dní zatvorí. Ako hodnotíte kampaň, ktorej dominovali letákové prestrelky?
„Mali by sa skončiť akékoľvek letákové a listové vojny medzi rezortom práce, Sociálnou poisťovňou a dôchodkovými spoločnosťami. Neplní to efekt, ktorý sme si stanovili. A to je informovanosť občanov. Dnes sú už dezinformovaní, nevedia, ko〜mu majú veriť, lebo každá strana má svoju pravdu, ale díva sa na ňu z iného uhla."
Leták ministerstva nebol príliš objektívny...
„Urobili sme brožúru, ktorá nezavádza. Jej chybou bolo, že bola všeobecná a občan sa z nej nedozvedel, či má z II. piliera vystúpiť, alebo nie."
Má podľa vás kapitalizačný pilier opodstatnenie?
„Je dobré, že druhý pilier máme. No nebol správne nastavený."
Premiér ho prirovnáva k nebankovým subjektom?
„Viacpilierový systém znamená rozloženie rizika, som za trojpilierový dôchodkový systém. K nebankovým subjektom by som ho určite neprirovnával."
(ľja)