BERLÍN. Nemecko si pokazilo imidž vo východnej Európe. Tvrdia to autori štúdie, ktorá mapuje vývoj na pracovnom trhu únie po historickom rozšírení sa únie na východ.
Vládu Angely Merkelovej kritizujú za to, že doteraz nezrušila pracovné povolenia pre Čechov, Poliakov a Slovákov. Experti to považujú za chybu a tvrdia, že prísna imigračná politika škodí nemeckému hospodárstvu.
„Krajiny, ktoré sa skôr otvorili, z rozšírenia únie aj najviac profitovali," píše sa v štúdii Nemeckého inštitútu pre hospodársky výskum (DIW), ktorá vyvolala v krajine značnú pozornosť.
Za jednoznačných víťazov tzv. big-bangu sa považuje Veľká Británia a Írsko. Do týchto krajín prišli vysoko kvalifikovaní mladí ľudia, ktorí prispeli k hospodárskemu rastu a daňovým príjmom štátu.
„Nezistili sme nijaké náznaky, že prisťahovalci z nových štátov únie vytlačili domácich zamestnancov, že tlačili na ich platy alebo že boli vo väčšej miere závislí od štátnych dávok v porovnaní s domácim obyvateľstvom," tvrdí riaditeľ DIW Klaus Zimmermann. Naopak, prisťahovalci z východnej Európy vhodne vyplnili diery na lokálnych pracovných trhoch.
Berlín začiatkom mája oznámil, že si vyčerpá celé sedemročné prechodné obdobie, ktoré mu umožňuje prístupová zmluva. Podobne ako Viedeň to vysvetľuje tým, že jeho pracovný trh má vážne problémy, preto bolo nevyhnutné predĺžiť obmedzenia do roku 2011. Podľa štatistík odchádza dnes každoročne za prácou do starých členských krajín asi štvrť milióna Východoeurópanov. Aj v Nemecku, ktoré nechalo dvere zatvorené, stúpol počet prisťahovalcov dvojnásobne. „Nie sú to použiteľní ľudia pre náš pracovný trh. Tí, ktorí prišli, sú starší a menej kvalifikovaní, hovorí Zimmermann.
Hlavný prírastok tvoria Poliaci a Maďari. Tretie je Slovensko, ale ide o veľmi nízke čísla. Migračná vlna dosiahla vrchol v roku 2005, keď prišlo do Nemecka 2500 Slovákov. O rok neskôr to bolo už o tisícku menej.
Minister práce Olaf Scholz výčitky vedcov odmieta a tvrdí, že už od januára je Nemecko otvorené všetkým cudzincom s akademickým vzdelaním. Namiesto prijímania zahraničných pracovných síl treba podľa neho vzdelávať mladých Nemcov, ktorí žijú z podpory. „Obzvlášť je nevyhnutné lepšie integrovať mladých ľudí s migračným pozadím," tvrdí Scholz s odkazom na početnú tureckú menšinu.
Experti tvrdia, že prilákať vzdelaných Slovákov alebo Poliakov nebude jednoduché. „Treba vyslať jasný signál, že pracovné sily zo zahraničia sú u nás vítané," odkázal Zimmermann vládnemu kabinetu.