BRATISLAVA. Ako ďalej uviedol na tlačovej besede, v kapitalizačnom dôchodkovom pilieri aj po jeho druhom otvorení stále zostáva približne 1,5 milióna sporiteľov. "Úbytok 25 000 sporiteľov je pri takomto počte zanedbateľné množstvo," povedal Kaník. Zároveň upozornil na novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá podľa neho od 1. júla fakticky znemožní investovanie dôchodkových spoločností do výnosných aktív. "Sporitelia sú tak ukrátení o budúce výnosy," povedal bývalý minister. Garancie podľa neho treba ponechať len v konzervatívnom dôchodkovom fonde. Okrem toho je podľa Kaníka nevyhnutné pokračovať v reforme prvého, štátneho priebežného piliera a tak zabezpečiť zníženie deficitu Sociálnej poisťovne. "Druhý pilier je zdravý, ľudia sú s ním spokojní a netreba ho deformovať a útočiť na peniaze sporiteľov," dodal.
Z druhého dôchodkového piliera od polovice novembra minulého roka zatiaľ vystúpilo 33 922 sporiteľov. V rovnakom období do systému starobného dôchodkového sporenia vstúpilo 10 465 osôb. Agentúru SITA o tom v utorok informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. "Počet vystupujúcich nie je konečný, ešte budú údaje nabiehať a zásadne sa zmení," dodal. Sociálna poisťovňa podľa minulomesačných odhadov ráta s tým, že sporivý penzijný pilier opustí do konca júna 50 tis. sporiteľov.
Od 1. júla tohto roka sa znižujú poplatky, ktoré sporiteľom v druhom pilieri účtujú dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá nadobudla účinnosť od 1. júla tohto roka. Súčasný poplatok za správu dôchodkového fondu sa znižuje z 0,065 % na 0,025 % z čistej mesačnej hodnoty majetku sporiteľa v dôchodkovom fonde. Pribudne poplatok pre DSS za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde. Ten však budú môcť správcovia penzijných úspor od sporiteľov inkasovať najskôr od začiatku budúceho roka. Až vtedy totiž uplynie polročné obdobie od účinnosti zákona, počas ktorého sa bude sledovať zhodnocovanie majetku v penzijných fondoch.
Podľa novely zákona budú dôchodkové správcovské spoločnosti pri každom dôchodkovom fonde vytvárať tzv. garančný účet. Ak dôchodková správcovská spoločnosť zhodnotí peniaze sporiteľov, bude môcť čerpať poplatky za zhodnotenie majetku z tohto účtu. Ak sa tak nestane, penzijná spoločnosť bude musieť do tohto fondu doplácať z vlastného majetku. Poplatok za zhodnotenie majetku vo fonde bude podľa schválenej novely najviac 5,6 % z dosiahnutého výnosu. Zvyšných 94,4 % z dosiahnutej výnosnosti tak musí zostať sporiteľovi.