BRATISLAVA. Podľa predsedu rady Petra Mihóka totiž správa nedala dostatočnú odpoveď na to, ako jednotlivé sektory reagujú na pokles cien vstupov. Keďže však správa rezortu financií podľa jeho slov prispela k tomu, že sú už zmapované jednotlivé segmenty trhu, záverečnou správou spolu so závermi Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) sa cenová rada bude zaoberať na svojom augustovom rokovaní. Finálna správa by podľa Mihóka mala dať konečnú odpoveď na otázku, ako prebieha cenotvorba od prvovýrobcov, cez spracovateľský priemysel až po obchod. "Pokúsime sa zostaviť celkovú mozaiku od prvovýroby až po obchod s tým, že nevylučujeme opätovné kontroly a cenové analýzy," konštatoval po stredajšom rokovaní CRV štátny tajomník Ministerstva financií (MF) SR Peter Kažimír. Zároveň však dodal, že ministerstvo na základe vykonaných kontrol, nezistilo žiadne zneužitie prechodu na euro na neodôvodnené zvýšenie cien.
Rezort financií vykonal kontrolu cenotvorby piatich subjektov v spracovateľskom priemysle na základe úlohy, ktorú mu v marci uložila CRV. Kontrola bola zameraná na vývoj cien mlieka, olejov, tukov, pšenice a jačmeňa. Závery kontroly podľa Kažimír potvrdili štandardný cenový vývoj pri mlieku a olejoch. Spracovanie masla podľa jeho slov bolo v niektorých prípadoch dokonca stratové. Do určitej miery neštandardný cenový vývoj však analýza cien ukázala v prípade smotany či pri spracovaní obilia. V týchto prípadoch podľa štátneho tajomníka MF spracovatelia nedostatočne reagovali na pokles vstupných cien. Kontroly spracovateľov múky a výrobcov pekárenských výrobkov preto podľa jeho slov budú pokračovať aj v letných mesiacoch. Cenová rada do svojho budúceho zasadnutia preverí aj poplatky za poštovné služby. "Myslíme si, že v niektorých prípadoch dochádza k dosť výraznému nárastu poštovného," konštatoval po rokovaní rady Mihók. Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácii preto dostalo úlohu zdôvodniť nárast cien poštovného.
Cenová rada na svojom zasadnutí vyhodnotila aj závery kontroly Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI), ktorá v uplynulom mesiaci preverovala vývoj cien v oblasti ambulantnej kúpeľnej starostlivosti hradenej samoplatiteľmi. Podľa ústrednej riaditeľky inšpekcie Nadeždy Machútovej SOI preverila celkovo 1 614 cien, z ktorých 37 % bolo zvýšených. Celkovo tak inšpekcia skontrolovala 17 kúpeľných miest, pričom v 11 prípadoch sa zvýšenie cien nepotvrdilo. V jednom prípade dokonca kúpele pristúpili k zníženiu ceny. V ďalších štyroch prípadoch SOI ešte pokračuje v zisťovaní príčin zvýšenia ceny. Podľa Machútovej je pravdepodobné, že pri týchto subjektoch inšpekcia vykoná aj hĺbkovú cenovú kontrolu. V jednom z kontrolovaných subjektov kontrola podľa vyjadrenia ústrednej riaditeľky SOI ešte nebola ukončená.