Cez český aj slovenský obchodný register možno spojiť konateľku Interblue Group Janu Lütkenovú, kupcu slovenských emisií s Jánom Slotom. Postačí niekoľko kliknutí.
BRATISLAVA. Na Janu Lütkenovú, konateľku garážovej firmy Interblue Group, je priamo či nepriamo prepojených niekoľko Čechov a Slovákov, cez ktorých sa môžeme v českom a potom v slovenskom obchodnom registri „preklikať" až na Jána Slotu. Náhoda?
Cez českú firmu Hyperstavebniny CZ, ktorá vlastní slovenské termálne kúpele Malé Bielice a ktorá prenajala prevádzku kúpeľov práve „Lütkenovej" švajčiarskej firme, sa jednoducho dostaneme do Žiliny. Hyperstavebniny CZ a istá firma Akmes boli spoluvlastníkmi dcérskej spoločnosti Hyperstavebnín. Dôležitá je spoločná podnikateľská aktivita Hyperstavebnín CZ a Akmesu.
Akmes sa pôvodne nazývala HEATCO CZ. Jej slovenská sestra HEATCO Prievidza v súčasnosti s názvom ITS je spolumajiteľom vo firme MIS Žilina. O podiel v nej sa delí s mestom Žilina a s firmou Slovben.
Slovben je podľa médií firma blízka predsedovi SNS Jánovi Slotovi. Je napísaná na jeho nevlastnú dcéru Alžbetu Porubcovú. V roku 2003 bol Slota primátorom Žiliny, čiže musel mať vplyv v mene mesta aj v spoločnosti MIS Žilina. Slota mal včera vypnutý telefón, na jeho postoj k prepojeniam sme sa preto nemohli opýtať.
V spoločnosti MIS Žilina pôsobil aj Ľubomír Řehák, Slotov nominant v dozornej rade štátnej akciovky Slovenská elektrizačná a prenosová sústava.
Slotovi ľudia? Prepojenia Heatco CZ (neskôr Akmes) a Hyperstavebniny boli spolumajiteľmi firmy Xyron (angažovanej v kúpeľoch Malé Bielice). Heatco Prievidza (v súčasnosti ITS) je spoločníkom v MIS Žilina. Spoločníkmi v MIS Žilina sú aj Slovben a Mesto Žilina – obe sú, resp. boli pod vplyvom Jána Slotu. Miroslav Miklas – dozorná rada MIS Žilina, bývalý spolumajiteľ ITS (Heatco Prievidza). Zdroj: český a slovenský obchodný register
Dnes je v dozornej rade MISu aj Miroslav Miklas. V minulosti bol spoločníkom vo firme ITS (HEATCO Prievidza). Miklasova kariéra a kontakty stoja za povšimnutie. V rokoch 1994 až 1998 bol prednostom Okresného úradu v Prievidzi. Z toho tri roky bol nadriadeným exministra životného prostredia Jaroslava Izáka, ktorý bol v tom čase prednostom Obvodného úradu životného prostredia v Prievidzi.
O vysvetlenie prepojení sme chceli požiadať aj Miklasa. Jediný kontakt, ktorý sa SME podarilo získať, bol iba na jeho syna. Ten však kontakt na svojho otca odmietol poskytnúť.
Nie je to náhoda K pozadiu spoločnosti Lütkenovej sa nechceli veľmi vyjadrovať ani šéfovia Hyperstavebnín CZ. Hoci by ju mali poznať aspoň sprostredkovane. Tvrdili, že na prenájom kúpeľov vypisovali tender a že Lütkenovú nepoznajú.
Osem „dcér" Hyperstavebnín však sídli na rovnakej pražskej adrese ako českí právnici Jany Lütken a tiež jej spoločník vo švajčiarskych firmách Peter Kmeť. Ten zároveň figuroval v dcérach Hyperstavebnín. Ani s právnikmi, ani s Kmeťom nie je možné hovoriť. Sekretárka tvrdila, že Kmeť sa vo firme nevyskytuje a právnici David Michal a Karolína Babáková odmietli komunikovať.
Právnik Transparency International Pavol Nechala si nemyslí, že by išlo o náhodné prepojenia ľudí. „Vidieť v emisnej kauze vplyv jednej strany a že sa našli prepojenia, sa dalo čakať," povedal. Poukazuje podľa neho na to aj fakt, že pôvodne sa hovorilo o Interblue Group ako o medzinárodnej firme, „dôkazy však poukazujú na to, že nitky smerujú dovnútra Česka a Slovenska".
Firma Interblue Group, kde je konateľkou Lütken podpísala minulý rok s ministerstvom životného prostredia zmluvu o predaji emisných limitov. Za jednu tonu zaplatila Slovensku len 5,05 eura. Za 15 miliónov ton sme teda zarobili 75,75 milióna eur. Naproti tomu Česko predalo jednu tonu za viac ako 10 eur. Slovensko teda na každej tone prerobilo 5 eur, teda okolo 75 miliónov eur.
Interblue Group si okrem toho v zmluve dohodla exkluzívne právo na nákup všetkých slovenských emisných limitov. Premiér Robert Fico považuje po zverejnení zmluvy kauzu emisií za uzavretú. Nereaguje pritom ani na upozornenia právnikov, že zmluva je veľmi nevýhodne postavená pre Slovensko.
Exminister životného prostredia Ján Chrbet dohodol ešte počas svojho ministrovania s Interblue Group možnosť výpovede zmluvy bez sankcií. Či sa o výpoveď vláda snaží, nie je jasné. Do konca júla však na túto a ďalšie otázky musí odpovedať poslancom tak premiér Fico, ako aj súčasný minister životného prostredia Viliam Turský.