Zmluva s Interblue Group sa možno vypovie sama. Aj bez intervencie premiéra Fica.
BRATISLAVA. Pätnásť miliónov eur. Toľko ešte dlhuje Slovensku „garážová“ firma Interblue Group, ktorá minulý rok uzatvorila s ministerstvom životného prostredia exkluzívnu a pre štát mimoriadne nevýhodnú zmluvu na predaj štátnych emisných kvót. Nepriamo to potvrdila aj hovorkyňa rezortu životného prostredia Jana Kaplanová: „Pokiaľ ide o naplnenie zmluvných podmienok týkajúcich sa doplatku, postupujeme v súlade s uzatvorenou zmluvou.“
Komentár Ivana Štulajtera: Zrada si prečítajte tu - kliknite
Podľa dodatku k zmluve má Interblue čas na doplatenie jedného eura za každú tonu 12 mesiacov „po uskutočnení prevodu jednotiek“. Podmienkou je realizácia zeleného projektu na zníženie skleníkových plynov. Takým je zatepľovanie, ktoré odštartovalo tento týždeň.
Už teraz sa však o svoje zvyšné peniaze, určené na zatepľovanie domov a bytov, môžeme začať triasť. Podľa registra štátu Washington, kde je Interblue Group zapísaná, je totiž možné, že prestane existovať. Podľa informácií televízie Markíza firma nezaplatila poplatok za licenciu. Jej platnosť sa skončila 30. júna.
„Momentálne porušujú svoje záväzky, ak za registráciu opäť nezaplatia, firmu musíme zrušiť,“ povedala televízii pracovníčka obchodného registra z amerického štátu Washington.
Je to zámer?
Otázkou je, ako sa Slovensko domôže svojich 15 miliónov eur. Podľa právnikov by firma nemala byť vymazaná skôr, ako si splní záväzky voči veriteľom. „Vo všeobecnosti to funguje tak, že pracovníci registra musia osloviť všetkých veriteľov aj dlžníkov,“ hovorí Marek Staroň z White&Case. Podľa zmluvy by záväzky mala prebrať nástupnícka spoločnosť po Interblue. Keby taká neexistovala, ručili by buď konatelia, alebo majitelia firmy.
Domôcť sa zvyšných peňazí však môže byť zdĺhavý proces neistým koncom.
Nezaplatenie poplatku za licenciu môže byť preto podľa právnika Radovana Palu zámerom ľudí stojacich za Interblue Group. Takýmto spôsobom by sa totiž legálne vypovedala zmluva na kúpu emisných limitov od Slovenska sama a bez právnych následkov tak pre Slovensko, ako aj pre Interblue Group. Interblue a ľudia stojaci v jej pozadí by sa takýmto spôsobom mohli zbaviť „toxického“ tovaru, ktorý sa medializáciou škandálu mohol stať nepredajným.
Výhodou pre Slovensko by bolo automatické ukončenie kontraktu. Ostali by nám zvyšné emisné limity, ktoré by sme mohli predať transparentnejšie a aj výhodnejšie. „Ak je následkom výmazu z registra zánik spoločnosti, v takom prípade zanikajú aj zmluvy,“ hovorí Pala.
Ultimátum od ministra
Minister životného prostredia Viliam Turský poslal vo štvrtok doporučený list konateľke firmy Interblue Group Jane Lütkenovej „so žiadosťou o doloženie všetkých relevantných dokladov týkajúcich sa podnikateľskej činnosti firmy. V prípade, že do siedmich dní požadované dokumenty nedostaneme, budeme podnikať právne kroky“. Či tým myslí zrušenie zmluvy, nechcela Kaplanová komentovať.
Ako sa k tomu stavia premiér Fico, nie je jasné, z jeho tlačového odboru neprišla žiadna odpoveď. Faktom však je, že za 15 miliónov eur, ktoré má Slovensku doplatiť Interblue Group, by sa dalo zatepliť 1500 domov alebo šesťtisíc bytov navyše. Slovensko získalo od Interblue Group 75,75 milióna eur predajom 15 miliónov ton emisných limitov za 5,05 eura za tonu. Česko limity predalo asi za desať eur za tonu.
Večer poslala Kaplanová informáciu, vraj Interblue Group licenčný poplatok zaplatila, dokonca v predstihu.
Výpis z registra, ktorý majú médiá je vraj nepoužitelný.