Ekonómovia do volieb od Fica zázraky nečakajú.
BRATISLAVA. Eurokomisia začne do konca roka voči viacerým členom únie vrátane Slovenska disciplinárne konanie pre príliš vysoký schodok verejného rozpočtu. Povedal to v utorok v Bruseli po stretnutí ministrov financií EÚ eurokomisár pre menové záležitosti Joaquín Almunia.
V praxi to znamená, že pod hrozbou finančných sankcií bude komisia od nás požadovať, aby sme rozpočtový schodok znížili pod tri percentá hrubého domáceho produktu. Tento rok nám hrozí až šesťpercentný deficit. Je to niečo vyše štyri miliardy eur (približne 120 miliárd korún). To sú zhruba náklady na autostrádu R1 medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami.
Almunia ešte nevedel povedať, dokedy sa musí vláda v hospodárení polepšiť tak, aby to vyhovovalo európskym pravidlám. „Na jeseň budeme mať nové prognózy, ako aj údaje od slovenských úradov a na základe toho budeme konkrétnejší," citovala TASR Almuniu.
Dva roky a hanba
Podľa pravidiel únie by sa krajina mala s nadmerným deficitom vyrovnať asi v priebehu dvoch rokov. To je podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Petra Kažimíra príliš ambiciózne. On hovorí o roku 2012. So znižovaním deficitu chcú začať už na budúci rok. „Je predčasné hovoriť o číslach, ale bude to cesta krvi a potu a bude to, samozrejme, hlavne na úkor kapitálových výdavkov a istých veľmi razantných a striktných opatrení v oblasti samotnej vládnej spotreby," povedal v Bruseli Kažimír.
Bývalý štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška označil takýto zámer za chabý. Aj preto, že ministerstvo očakáva ekonomický rast okolo jedného percenta. „Ak slovenská vláda nedokáže pri takomto raste zabezpečiť deficit pod tromi percentami HDP, vnímam to ako hanbu," reaguje na Kažimírove slová Tvaroška.
Ekonóm INEKO Peter Goliaš slovám premiéra Fica či Kažimíra o znižovaní deficitu už na budúci rok príliš neverí.
„Pred voľbami vláda nebude významne škrtať, pretože premiér neurobí nič, čo sa nepáči väčšine," povedal Goliaš. Myslí si, že po voľbách bude musieť Fico zmeniť kurz, ak bude aj naďalej premiérom. „Dlhodobo si nemôže dovoliť ignorovať požiadavky na znižovanie deficitu. Riskoval by stratu dôvery veriteľov, uvalenie pokút pre Slovensko a možno aj zastavenie čerpania eurofondov," povedal Goliaš. To si myslí aj ekonóm UniCredit Bank Ján Tóth: „Nemyslím si, že súčasná vláda bude výzvu eurokomisie ignorovať, no predpokladám, že zníženie deficitu naplánuje hlavne na ďalšie volebné obdobie."
Vlaňajšok a Maďari
Do vysokých deficitov v rozpočte nás podľa Tvarošku neženie len kríza, ale aj to, že vláda nevie v rozpočte šetriť. Vlani sme napríklad mali ekonomický rast vyše šesť percent, no vláda deficit verejných financií oproti roku 2007 zvýšila. „Za dva roky nám hrozí nárast dlhu o takmer 10 miliárd eur. To je obrovské zadlžovanie krajiny, ktoré pôjde na účet budúcich generácií," kritizuje Tvaroška.
Ak vláda nebude v nasledujúcich rokoch robiť rázne poriadky s deficitom, hrozí nám zníženie ratingu a vyššie úroky z úverov pre firmy a ľudí. Takisto nezá〜ujem zahraničných investorov, vysoká nezamestnanosť, pokles životnej úrovne a menej peňazí v štátnom rozpočte na potrebné výdavky, napríklad v zdravotníctve či v sociálnych veciach.
Goliaš varuje, že pre politiku založenú na populizme sa podobne ako Maďarsko „môžeme ocitnúť v situácii, keď by sme neboli schopní financovať základné potreby štátu, boli by sme odkázaní na masívnu pomoc medzinárodných finančných inštitúcií, stratili by sme nezávislosť v rozpočtovej politike a museli robiť drastické škrty vo výdavkoch".