BÁNOV. Po dnešnom výjazdovom rokovaní vlády to pripustil minister životného prostredia Viliam Turský. Nemôžem povedať, že teraz okamžite niečo zruším, to je otázka ďalšieho rokovania s firmou, poznamenal.
Zároveň deklaroval to, že ich odpredaj nebude realizovať cez priamy predaj, takže podľa neho sú k dispozícii všetky ďalšie možnosti. O tom, že by Interblue Group zarobila na predaji odkúpených kvót, nemá informácie.
Aktuálne vydanie týždenníka Trend uvádza, že prebytočné emisné kvóty, ktoré Slovensko vlani predalo danej spoločnosti, kúpili japonské spoločnosti. Hoci garážová firma nedosiahla takú cenu ako okolité krajiny priamym predajom, na transakcii dobre zarobila, upozorňuje týždenník. Podľa neho sa zisk sprostredkovateľa pri jednotkovej cene okolo osem až deväť eur (241 až 271 Sk) vyšplhal na 45 až 60 miliónov eur (1,36 až 1,81 miliardy Sk), a to na úkor slovenských verejných financií.
Minister financií Ján Počiatek považuje tieto informácie skôr za špekulácie. Ja osobne som stále nevidel žiadny relevantný dokument, ktorý by toto potvrdil, poznamenal s tým, že vláda sa po svojich linkách snaží zistiť, za akú sumu predala emisie Česká republika alebo Maďarsko. V tomto momente sú to všetko len hypotézy, podčiarkol. Potvrdil ale vyjadrenie premiéra Roberta Fica, ktorý nedávno nevylúčil možnosť opätovne predať emisné limity za výhodnejšiu cenu. Nie sme ignoranti faktov, ale musia to byť fakty, podčiarkol. Ministerstvo financií podľa neho podporí možnosť predať emisie drahšie. Keby bolo túto zmluvu možné zrušiť a predať kvóty opäť za výhodnejších podmienok, samozrejme, že to v plnej miere podporíme, konštatoval.