Najväčšia zdravotná poisťovňa má problémy, kompetentní to odmietajú vysloviť. Minister Raši však žiada kolegu Počiatka o peniaze. O koľko? Nevie nik.
BRATISLAVA. Minister zdravotníctva a nominant Smeru Richard Raši potrebuje peniaze na zlúčenie dvoch štátnych zdravotných poisťovní. Nehovorí však koľko.
„Najskôr nám vláda musí schváliť projekt zlúčenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne. Až potom môžeme dať vypracovať obom poisťovniam projekt. V ňom vyčíslia, koľko budú na zlúčenie potrebovať,“ povedala hovorkyňa ministra Rašiho Zuzana Čižmáriková.
Komentár Ivana Štulajtera: Zlučovaniu zdar
Tvrdí tiež, že peniaze potrebuje Raši len na proces zlučovania a nie na „zahojenie“ Všeobecnej, ktorá rovnako ako ostatné zdravotné poisťovne má pre krízu nižší príjem.
Rašiho kolega a minister financií, tiež za Smer, Ján Počiatek, však ministerstvu zdravotníctva odmieta dať súhlas na takéto „míňanie“, kým nebude vedieť sumu a výhody zlúčenia poisťovní. „Budeme trvať na podmienke vyčíslenia návratnej finančnej výpomoci,“ povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.
Ak sa smerácki ministri nedohodnú, vstúpiť do sporu bude musieť premiér a predseda strany Robert Fico. „Ak nedôjde k vyčísleniu, rozhodne sa na rokovaní vlády,“ tvrdí Počiatek.
Zákon vraj neporušuje
Všeobecná zdravotná poisťovňa ako najväčšia poisťovňa na trhu má už dlhšie finančné problémy. Zákonnú platobnú schopnosť spĺňala minulý rok len s odretými ušami, a to ešte ekonomika rástla. Dnes je situácia ešte horšia. Z poistného má menej a relatívne vysoké platby, ktoré platí z vlastnej iniciatívy fakultným nemocniciam, jej zostali.
Podľa hovorkyne poisťovne Petry Balážovej výpadky príjmov počítajú v desiatkach miliónov eur. Od ekonomicky aktívnych poistencov za prvých päť mesiacov je to okolo 38 miliónov eur.
Paradoxne, ani štát neplatí za všetkých svojich poistencov toľko, koľko by reálne mal. Platí iba za toľkých, s koľkými počítal minulý rok pri zostavovaní štátneho rozpočtu. Celkovo tak môže štát dlhovať poisťovniam tento rok okolo 40 miliónov eur.
Všeobecná podľa Úradu pre dohľad, ktorý riadi nominant Smeru Richard Demovič, zatiaľ neporušuje nové pravidlá platobnej schopnosti. To podľa zákona znamená, že uhrádza svoje záväzky v lehote, ktorá „nepresiahne 30 dní odo dňa splatnosti záväzku“. Manažment Všeobecnej však nalieha na svojich dodávateľov, aby súhlasili s predĺžením lehoty splatnosti na 45 dní. Či s takouto lehotou budú súhlasiť, nie je zatiaľ isté, dodatky k zmluvám posielajú podľa Balážovej v týchto dňoch.
Ministerstvo zdravotníctva je presvedčené, že Všeobecná takýmto postupom neobchádza zákon. „Možno si dohodnúť inú lehotu splatnosti, kratšiu aj dlhšiu,“ tvrdí Rašiho hovorkyňa Čižmáriková. Dohoda akurát musí byť vždy dobrovoľná z oboch strán.
Musí sa zmeniť politika
Samotná Všeobecná zatiaľ nevie, koľko peňazí bude potrebovať od Počiatka. Podľa odborníkov však ani návratná finančná výpomoc či zvýšenie základného imania, alebo zlúčenie so Spoločnou nevyrieši jej dlhodobé problémy. Problémy s nedostatkom peňazí sa budú chronicky opakovať, „ak nezmení svoju nákupnú politiku“, myslí si analytik Health Policy Institute Peter Pažitný.
Upozorňuje, že Všeobecná musí znížiť vysokú mieru nákladov na lieky. „Zatiaľ čo ostatné poisťovne dávajú na lieky rádovo len 30 percent, Všeobecná až 40 percent,“ povedal Pažitný.
Takisto musí prestať finančne uprednostňovať fakultné nemocnice. „Robia zhruba o 30 percent finančne náročnejšie prípady, ale ich platby sú niekedy až o 100 percent vyššie ako malých nemocníc,“ povedal Pažitný.