Z ohlásených hromadných prepúšťaní za posledné mesiace nakoniec o prácu prišla ani nie polovica z ohrozených pracovníkov. Na úrade práce z nich skončilo za pol roka asi 9-tisíc. Celkovo však počet nezamestnaných vzrástol desaťnásobne viac.
BRATISLAVA. Komárňanské Slovenské lodenice ohlásili koncom júna, že prepustia 198 zamestnancov, čiže asi tretinu zo všetkých, ktorí vo firme v súčasnosti pracujú. Asi o týždeň im pomohla vláda prostredníctvom úveru od štátnej Eximbanky. To by malo lodeniciam pomôcť naplniť obchodný plán na tento a budúci rok. Hromadné prepúšťanie firma stiahla.
Nešli na úrad
Od októbra minulého roka do konca mája ohlásili firmy na celom Slovensku hromadné prepúšťanie vyše 37-tisíc pracovníkov. Prepustených nakoniec nebola ani polovica z nich. Na úrady práce prišlo z hromadných prepúšťaní 9 147 ľudí.
„Zamestnávatelia, ktorí ohlasujú hromadné prepúšťanie, sú z rôznych odvetví - napríklad strojársky priemysel, textilný, obuvnícka a sklárska výroba. Je ťažko označiť nejaké dominantné odvetvie," povedal Peter Zeman z Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny.
Podľa Zemana sa nedá presne povedať, čo sú hlavné dôvody, prečo firmy ustúpia od plánovaných hromadných prepúšťaní. Podľa neho majú na to vplyv aj protikrízové opatrenia, ktoré platia od 1. marca.
Najmä príspevok na podporu udržania zamestnanosti, keď štát platí za zamestnancov firmy odvody. „Je reálne predpokladať, že vďaka nemu sa udržalo až 45 000 pracovných miest," povedal Zeman. Zatiaľ príspevok využilo 142 zamestnávateľov.
Ak úrady práce schvália aj žiadosti firmám, s ktorými o príspevok ešte len rokujú, podpora bude štát stáť asi 35,3 milióna eur (vyše miliardu korún).
Dokedy sú zamestnanci vďaka tomuto príspevku „zachránení", sa presne vypočítať nedá. Každá firma môže totiž príspevok na odvody využiť len na 60 dní, tie však môžu byť rozložené počas celého jedného kalendárneho roka.
Na otázku, čo bude so zamestnancami, keď sa pomoc vyčerpá, ministerstvo práce hovorí, že mechanizmus príspevkov je nastavený tak, aby pomohol firmám len v prechodnom období. „Príspevok má pomôcť zamestnávateľovi v období rokov 2009 až 2010 uniesť prevádzkové náklady," povedala Daniela Rodinová z mediálneho odboru ministerstva práce.
Desatina zo všetkých
Kým vlani v novembri bolo nezamestnaných 235 tisíc ľudí, tento rok v máji sa číslo vyšplhalo o sto tisíc vyššie na 336 tisíc.
V posledných mesiacoch pritom pribudne mesačne medzi nezamestnaných viac ako desať tisíc ľudí, čo je o niečo viac ako polročný prírastok nezamestnaných z hromadného prepúšťania. „Hodnotiť, aké prepúšťanie je viac alebo menej nebezpečné, nie je možné. Pravdou však je, že prítok osôb z hromadných prepúšťaní do evidencie uchádzačov o zamestnanie netvorí tú najpodstatnejšiu časť," povedal Zeman.