Dnešný deň nabitý hospodárskymi výsledkami praje najmä európskemu obchodovaniu, v Spojených štátoch sa hlavné indexy aj napriek viacerým pozitívnym hospodárskym výsledkom obchodujú mierne v červených číslach, keď ich obchodníci po štvordňovom raste nie sú ochotní tlačiť do ďalších ziskov.
V centre pozornosti dnešného dňa boli najmä výsledky dvoch problémových amerických bankových gigantov Bank of America a Citigroup. Práve stav najväčších amerických bánk je kľúčový pre ďalší vývoj v americkej ekonomike, keďže práve oni by mohli zvýšeným úverovaním opätovne naštartovať najväčšiu svetovú ekonomiku k rastu.
Bank of America, najväčšia americká banka podľa aktív, vykázala v druhom kvartáli medziročný pokles zisku o 5,5 % na 3,22 mld., čo predstavuje 33 centov na akciu a zároveň takmer dvojnásobok očakávaní na úrovni 18 centov na akciu. Prekvapiť dokázala aj Citigroup, ktorá vykázala zisk na úrovni 4,28 mld. dolárov. V ňom však je zahrnutý aj zisk z predaja kontrolného balíka v investičnej divízii Barney Smith na úrovni 6,7 mld. dolárov, po očistení hospodárskeho výsledku vykázala Citigroup stratu na úrovni 27 centov na akciu, čo mierne prekonalo očakávania na úrovni straty 33 centov na akciu. O 16:15 sa obchodovali akcie Citigroup so ziskom 2,3 % a akcie Bank of America so ziskom 0,7 %.
Darilo sa IT a staviteľom
Hospodárske výsledky vykazoval aj IT gigant IBM, jeho zisk vzrástol v druhom kvartáli najmä vďaka úspešnému znižovaniu nákladov o 12 % na 3,1 mld. dolárov, t.j. 2,32 dolára na akciu, čo mierne prekonalo čakávania na úrovni zisku 2,02 dolára na akciu. Akcie IBM sa o 16:15 obchodovali so ziskom 3 %. Naopak sklamali tržby amerického konglomerátu General Electric, ktoré klesli medziročne o 17 % na 39,1 mld. dolárov, čo bolo menej ako očakávania na úrovni 41,9 mld. dolárov. Zisk spoločnosti klesol medziročne v súlade s očakávaniami o 47 % na 2,87 mld. dolárov. Akcie General Electric tak do 16:15 klesli o 4,8 %.
Darilo sa aj staviteľom domov, keď počet začatých stavieb domov v júni nečakane vzrástol na sedemmesačné maximum 582 tis. a počet vydaných stavebných povolení vzrástol na najvyššiu úroveň v roku 2009 na 563 tis. Američanov tak opätovne do domov nalákala kombinácia nízkych sadzieb na hypotéky a pokles cien domov. Vyššia stavebná aktivita praje akciám stavebných spoločností, akcie KB Home a Lennar si do 16:30 pripísali 5,6 %, resp. 3,7 %
Európa si polepšila
Hlavné európske indexy sú na tom lepšie ako americké, je to najmä z toho dôvodu, že reagujú na slová popredného amerického ekonóma Roubiniho, podľa ktorého by sa recesia v najväčšej svetovej ekonomike mohla skončiť už do konca roka. Slová Roubiniho, ktorý sa stal známym vďaka predpovedaniu finančnej krízy, majú o to väčšiu váhu, že je považovaný skôr za skeptika ako optimistu.
Práve Roubiniho prejav, ktorý odznel včera až po zatvorení európskych trhov výrazne dopomohol americkým indexom k štvrtému úspešnému dňu v rade. V Londýne sa najviac darí akciám ťažobných spoločností, akcie Xstrata a Eurasian Natural poskočili do 16:30 o 5,2 %, resp. 6,2 %. Vo Frankfurte sú naopak na čele ziskov akcie automobilových výrobcov, keď americká banka Goldman Sachs zvýšila cieľové hodnotu akcií výrobcu luxusných automobilov Daimler z 35 na 38 eur, akcie Daimler si pripísali 2,2 % a akcie konkurenčného BMW dokonca 2,9 %.
O 16:15 sa v Európe pohyboval britský index FTSE so ziskom 0,8 % na úrovni 4 397,9b. a nemecký index DAX so ziskom 0,7 % na úrovni 4 989,4b. V Spojených štátoch naopak klesol blue-chip index Dow Jones o 0,2 % na 8 693,8b. a širší index S&P 500 o 0,4 % na 936,5b.
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers