TORONTO.
Minister v piatok informoval, že požiadal kanadský federálny súd, aby prinútil amerického výrobcu ocele splniť záväzky, ktoré dal v oblasti investícií, výroby, výskumu a vývoja v Kanade, keď sa v roku 2007 usiloval získať Stelco.
U.S. Steel Canada však na jar tohto roku v provincii Ontário výrazne obmedzila činnosť, na čo doplatilo 1500 pracovníkov oceliarne. Časť z nich však firma zamestnala znovu.
Po tom, ako sa výroba v oceliarni zastavila, minister poslal v máji výzvu centrále U.S. Steel v Pittsburghu, aby si splnila záväzky spred dvoch rokov.
Odpoveď zo Spojených štátov ho však neuspokojila. Clement teraz požiadal súd, aby prijal príslušné opatrenia na nápravu situácie. Vedenie amerického koncernu uviedlo, že sa bude proti postupu kanadskej vlády brániť. Ide o mimoriadny počin kanadskej vlády, lebo sa pokúša súdom prinútiť podnik, aby splnil prísľuby v zamestnanosti. Ale jej postup odráža rastúcu nespokojnosť v krajine s prevzatím jej oceliarní a baní a vyvoláva otázky, či zahraniční vlastníci chcú zachovať pracovné miesta v kanadskom priemysle.
Recesia zasiahla priemysel v provinciách Quebec a Ontário veľmi silno. Odbory a iné skupiny vyvíjajú na vládu nátlak, aby chránila pracovné miesta a kanadské záujmy. Podľa nich kríza vedie k reštrukturalizácii zdrojov a základných priemyselných odvetví.
Kanadské najväčšie oceliarne, bývalé Stelco, Dofasco, Algoma Steel a Ipsco - získali v posledných rokoch, keď sa začala prvá vlna konsolidácie sektoru - zahraniční investori.
Kanadské banské koncerny Inco a Falconbridge kúpili Brazílčania a Švajčiari. Teraz obe spoločnosti Vale Inco a Xstrata Nickel začali vo svojich kanadských dcérach prepúšťať.
Informovala o tom agentúra AP.