SME

Neprišla výplata? Hrozby nepomôžu

Ak vám neprišla výplata, opýtajte sa zamestnávateľa na dôvod. Potom je treba zamestnávateľa vyzvať, aby mzdu vyplatil. Najlepšie písomne. Zostane vám dôkaz, že ste sa snažili situáciu riešiť.

Zákonník práce však dáva zamestnancom, ktorí nedostali výplatu, možnosť okamžite skončiť pracovný pomer.Zákonník práce však dáva zamestnancom, ktorí nedostali výplatu, možnosť okamžite skončiť pracovný pomer. (Zdroj: Ilustračné SME - Peter Žákovič)

Ak vám neprišla výplata, opýtajte sa zamestnávateľa na dôvod. Potom je najlepšie zamestnávateľa vyzvať, aby mzdu vyplatil. Najlepšie písomne. Zostane vám dôkaz na súd, že ste sa snažili situáciu riešiť.

BRATISLAVA. Zamestnávateľ, ktorý nemá na výplaty, lebo je platobne neschopný, o tom musí zástupcov zamestnancov alebo priamo zamestnancov písomne informovať do desiatich dní.

„Za platobne neschopného je zamestnávateľ považovaný vtedy, ak bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu," povedala právnička Mária Šutková.

SkryťVypnúť reklamu

Okamžite skončiť a uvoľniť si ruky

Právnička hovorí, že v prípade, ak zamestnávateľ nie je v konkurze, no nevypláca zamestnancom mzdu, zákon mu neprikazuje, aby o tom zamestnancov vopred informoval. „Je to o korektnom vzťahu zamestnávateľa k zamestnancom," povedala Šutková.

Ak zamestnávateľ nevypláca zamestnancom mzdu napriek tomu, že k výplatnému termínu peniaze na výplaty mal, spáchal trestný čin.

Zamestnanci sa môžu obrátiť na políciu, no záruka, že peniaze potom získajú, to nie je.

Zákonník práce však dáva zamestnancom, ktorí nedostali výplatu, možnosť okamžite skončiť pracovný pomer.
Zamestnanec má možnosť okamžite skončiť pracovný pomer vtedy, ak mu zamestnávateľ nevyplatil mzdu alebo jej časť do 15 dní po uplynutí riadneho výplatného termínu.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže peniaze ani okamžitým skončením pracovného pomeru zamestnanec automaticky nedostane, akurát mu vznikne nárok na náhradu mzdy za dva mesiace. „Má nárok na náhradu mzdy v sume priemerného mesačného zárobku za výpovednú lehotu dvoch mesiacov. Táto náhrada má povahu satisfakcie za to, že zamestnanec skončil pracovný pomer bez výpovednej lehoty," povedala Šutková.

Možnosť skončiť okamžite pracovný pomer má zamestnanec v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pomeru dozvedel, čiže keď uplynie 15 dňová lehota od nevyplatenia mzdy.

Peniaze až vďaka súdu

Ak zamestnávateľ nevyplatil zamestnancom mzdu, právnici odporúčajú: obráťte sa na súd. Ide o peňažnú pohľadávku zamestnanca voči zamestnávateľovi. Na súd sa musí obrátiť zamestnanec do troch rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak zamestnanec okrem toho využil možnosť Zákonníka práce a okamžite skončil pracovný pomer, môže si uplatňovať voči zamestnávateľovi aj pohľadávku vo výške dvojmesačného priemerného zárobku. Okrem súdu sa môže zamestnanec obrátiť aj na inšpektorát práce.

„Predovšetkým by mal vyzvať zamestnávateľa, aby mu vyplatil mzdu, najlepšie písomnou formou. Tak bude doklad, že sa snažil situáciu riešiť," povedala hovorkyňa Národného inšpektorátu práce Slavěna Vorobelová.
Po neúspešnej výzve sa môže obrátiť na Národný inšpektorát práce, ktorý spravidla do 30 alebo 60 dní urobí vo firme inšpekciu.

Za porušenie Zákonníka práce môže zamestnávateľovi dať pokutu do 33 193, 92 eura (milión korún).
Ak majú inšpektori podozrenie, že došlo k trestnému činu nevyplatenia mzdy, postúpia inšpektoráty práce informácie orgánom činným v trestnom konaní.

SkryťVypnúť reklamu

„Aj keď inšpektoráty práce nariadia zamestnávateľovi odstrániť zistené nedostatky, prípadne mu uložia finančný postih, nezaručí to zamestnancovi vyplatenie jeho finančných mzdových nárokov," povedala Vorobelová. Opäť odporúča obrátiť sa na súd.

Odvody má zabezpečené

Každý zamestnávateľ je povinný platiť za svojich zamestnancom odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
Zamestnanec, ktorý nedostáva mzdu, nebude tým poškodený: nebude sa mu v budúcnosti krátiť ani dôchodok či iné nároky, ktoré mu zo sociálneho poistenia plynú.

„Neplatenie poistného zamestnávateľom nemá vplyv na nároky zamestnanca zo systému sociálneho poistenia a nezakladá mu ani povinnosť niečo doplácať namiesto zamestnávateľa," povedala Lýdia Výborná z odboru komunikácie s verejnosťou Sociálnej poisťovne.

SkryťVypnúť reklamu

Odísť skôr sa nemusí vyplatiť

Zamestnanec sa môže o odstupné pripraviť aj v prípade, že odchádza z práce po výpovedi, a podľa zákona by zvyčajne na odstupné nárok mal.

BRATISLAVA. Prepustený zamestnanec, ktorý dostal výpoveď, má zvyčajne po splnení podmienok nárok na dvojmesačné odstupné aj výpovednú lehotu. Sú však prípady, kedy to neplatí.
Pozor na nespokojnosť

Zamestnanec, ktorý skončí pracovný pomer výpoveďou, má nárok na odstupné presne podľa Zákonníka práce: Ak sa firma ruší alebo sťahuje, ak sa stal zamestnanec nadbytočný pre organizačné zmeny alebo zefektívnenie práce, ak sa zmenil jeho zdravotný stav a už nemôže vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak mal zamestnanec pracovný úraz či dostal chorobu z povolania, pre ktorú už nemôže svoju prácu robiť.

SkryťVypnúť reklamu

O odstupné sa môže pripraviť zamestnanec, ak ho zamestnávateľ za posledný polrok upozornil na to, že s jeho prácou nie je spokojný a písomne ho vyzval, aby nedostatky odstránil. Pri skončení pracovného pomeru dohodou nemusí byť uvedené, z akých dôvodov zamestnanec pracovný pomer skončil. „Ak zamestnanec chce získať odstupné, treba, aby v dohode bol uvedený niektorý z dôvodov skončenia pracovného pomeru ako pri výpovedi," povedala advokátka Daniela Ježová.

Výpovednú lehotu dodržte

Ak sa prepustený zamestnanec rozhodne, že do práce prestane chodiť pred skončením výpovednej lehoty, alebo ak si počas nej nájde inú prácu, môže o časť peňazí za toto obdobie prísť. „Ak zamestnanec prestane chodiť do práce skôr, ako uplynie výpovedná lehota, hoci aj o pár dní, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku zamestnanca za jeden mesiac.

SkryťVypnúť reklamu

Toto musí byť vopred písomne dohodnuté. No ak vtedy zamestnanec nepríde do práce posledných päť dní výpovednej lehoty bez ospravedlnenia, zamestnávateľ má nárok na peňažnú náhradu v plnej výške," povedala Ježová.

Ak je firma v konkurze

„V prípade nároku na odstupné pri firme, ktorá je v konkurze, sa odstupné tiež uspokojuje, ide však o veľmi neistý výsledok," dodáva právnik Dávid Štefanka.

Mzdy firmy v konkurze uspokojuje správca konkurznej podstaty až po speňažení majetku. „Ak pohľadávky nie je možné uspokojiť v celom rozsahu, uspokoja sa pomerne. Zamestnanci by však nemali očakávať, že od vysoko zadlženého podniku dostanú peniaze v plnej výške," hovorí právnik.

Odo dňa, keď zamestnávateľ doručil na súd návrh na vyhlásenie konkurzu, môžu byť peňažné nároky zamestnancov vyplatené z garančného poistenia, ktoré musí firma platiť, alebo uspokojením pohľadávky v rámci konkurzu.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac môže zamestnanec z garančného poistenia získať od 1. júla 2 169,10 eura.

Marcela Glevická

Advokát: Ide o viac zákonov

Advokát kancelárie e/n/w/c RADOVAN PALA hovorí, že nevyplácanie mzdy môže byť trestným činom. Občiansky spor o nevyplatené peniaze je od zisťovania, či sa to naozaj stalo, nezávislý.

Ak zamestnávateľ nevypláca mzdu, môže ísť o trestný čin. Mal by sa zamestnanec obrátiť na políciu?

Pri uvažovaní o trestnom čine treba byť opatrný. Aby sa stal trestný čin nevyplácania mzdy, musel by zamestnávateľ úmyselne nevyplatiť mzdy, aj keď má voľné peniaze, ktoré nepotrebuje nevyhnutne na prevádzku podniku. Tam môže nastať okolnosť, že zamestnanec sa poukazovaním na trestnú zodpovednosť snaží dosiahnuť, aby mu bola mzda vyplatená, pričom sa tým sám môže dopustiť trestného činu vydierania alebo krivého obvinenia.

SkryťVypnúť reklamu

Trestné právo neslúži na to, aby vylepšovalo subjektívnu pozíciu zamestnanca, ale na to, aby chránilo všeobecný záujem, aby zamestnávatelia riadne vyplácali mzdy. Domáhať sa svojho mzdového nároku prostriedkami trestného práva zväčša nie je najlepšie riešenie. Závisí to od množstva okolností."

Čo ak sa zároveň obrátim aj na príslušný súd s prípadom, že mi zamestnávateľ nevyplácal mzdu podľa Zákonníka práce?

Vo všeobecnosti vám to, že sa obrátite aj na orgány činné v trestnom konaní v občiansko-právnom spore o zaplatenie mzdy nepomôže. To sú dve rozdielne konania. Môžu byť začaté paralelne, ale sú na sebe nezávislé. Zamestnávateľ je takmer vždy osoba odlišná od tej, ktorá je trestnoprávne zodpovedná za nevyplatenie mzdy. V prípade právnickej osoby nesie trestnoprávnu zodpovednosť fyzická osoba, ktorá koná v jej mene. Táto osoba však zamestnancovi mzdu nedlhuje. Uplatnenie nároku na zaplatenie mzdy preto musí vždy smerovať proti zamestnávateľovi.

SkryťVypnúť reklamu

Ak podám trestné oznámenie, prípad nemusí skončiť pred súdom, trestný čin totiž nemusí byť zistený. Neoprávnené nevyplatenie mzdy znamená automaticky občianskoprávny nárok na jej zaplatenie, ale nezakladá vždy trestnú zodpovednosť. Posúdenie, či išlo o trestný čin, nie je na zamestnancovi, ale na orgánoch činných v trestnom konaní

Čo by mal urobiť zamestnanec, aby si zvýšil šancu pred súdom vymôcť nevyplatenú mzdu?

Ak zamestnávateľ riadne nevypláca mzdu z ekonomických dôvodov, spory nebývajú veľmi zložité. Ak zamestnanec riadne nastupoval do práce a pracoval, nie je ľahké to spochybniť. Chybou by bolo do okamžitého skončenia pracovného pomeru prestať riadne pracovať. Tým by zamestnávateľovi dával dôvod na skončenie pracovného pomeru, čím by zamestnanca „predbehol". Dňom, kedy zamestnanec, ktorý má na to nárok, oznámi okamžité skončenie pracovného pomeru, končí pracovný pomer. Oznámenie musí byť písomné a mal by postupovať tak, aby vedel preukázať, že si splnil všetky povinnosti, odovzdal všetky pracovné pomôcky a vyúčtoval všetky služobné cesty. V opačnom prípade by zamestnávateľ mohol pred súdom voči zamestnancovi vzniesť protinároky.

Marcela Glevická

SkryťVypnúť reklamu

Psychológ: súd chce čas a nervy

Personálneho konzultanta a psychológa JIŘÍHO ŠUSTRA sme sa opýtali, prečo majú ľudia obavy zo súdnych sporov so zamestnávateľom a či si myslí, že by sa mali v prípade nevyplatenia mzdy súdiť.

BRATISLAVA. „Ruku na srdce, súdiť sa znamená maximálne si vyplniť voľný čas a rezervu nervov. Niekedy to znamená odradiť terajšieho zamestnávateľa od toho, aby ho v budúcnosti znovu do zamestnania prijal,“ povedal Šustr.

Hovorí, že iný názor na návrat k zamestnávateľovi, ktorý nevyplácal mzdu, by mal pravdepodobne človek, ktorý si hľadá prácu v Bratislave a človek, ktorý si hľadá prácu v malom meste, ako je napríklad Čadca. Variabilita pracovných miest v regiónoch nepustí.

„Platí to však aj opačne, zamestnanec sa môže vyhnúť zamestnávateľovi veľkým oblúkom. Ide o ekonomické a morálne protiklady,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

V zákazníckom vzťahu, aj keď nie priamo zamestnaneckom, totiž môžu obaja zostať tiež po skončení zamestnania.

„Neodrádzam nikoho, aby sa obrátil sa na súd a hájil svoje záujmy, no keď si človek spätne spočíta, koľko dní ubehne od podania na súd, od rozhodnutia a vydelí ich sumou vysúdených peňazí, tak mu vyjde asi zaujímavé číslo. Míňať energiu, čas, treba aj pri hľadaní práce,“ povedal.

Marcela Glevická

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (30. 4. 2025)
USD 1.137
AUD 1.775
CZK 24.922
JPY 162.280
CAD 1.575
GBP 0.850
HUF 404.040
PLN 4.271
CHF 0.939
SEK 10.962

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 382
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 985
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 180
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 111
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 837
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 658
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 643
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 307
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 413
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 21 064
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 273
  5. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 264
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 483
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 828
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 548
  1. Tupou Ceruzou: Smerákov
  2. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  3. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  4. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  5. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  6. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  7. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  8. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka.

Dôvodom je obchodná vojna.


TASR 1
Donald Trump.

Úľavy sú stanovené na dva roky.


TASR 2
Peter Pollák ml., Igor Matovič a Lukáš Bužo (všetci hnutie Slovensko) počas rokovania parlamentu 1. apríla 2025.

Na rýchle a vysoké zadlženie nie je v súčasnosti žiadny dôvod, tvrdí expremiér.


TASR 4
Na snímke poľský prezident Andrzej Duda (uprostred) pózuje s predstaviteľmi Iniciatívy troch morí vo Varšave 29. apríla 2025. Slovensko zastupuje prezident Peter Pellegrini (druhý zľava).

Prezident sa zúčastnil ha samite krajín Trojmoria vo Varšave.


TASR 4
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 307
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 413
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 21 064
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 273
  5. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 264
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 483
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 828
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 548
  1. Tupou Ceruzou: Smerákov
  2. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  3. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  4. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  5. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  6. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  7. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  8. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
SkryťZatvoriť reklamu