BRATISLAVA. Nie je vylúčené, že Fond národného majetku predsa len zanikne, hoci koalícia v parlamente nedávno túto možnosť zamietla. Zrušenie fondu sa snažila presadiť opozícia ako protikrízové opatrenie.
Premiér Robert Fico včera nevylúčil, že výsledkom analýzy o fonde, ku ktorej ho zaviazala vláda, môže byť aj jeho zrušenie. „Vylúčiť sa nedá vôbec nič,“ tlmočila stanovisko premiéra a šéfa Smeru hovorkyňa strany Katarína Kližanová Rýsová.
Komentár Ivana Štulajtera: Fico ako racionalizátor
Definitívne sa o osude fondu rozhodne do konca roka. Dovtedy musí premiér podľa uznesenia vlády „pripraviť vecné riešenie a návrh novely zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby s cieľom podstatne racionalizovať činnosť Fondu národného majetku.“
Bude, nebude
Čo presne bude v analýze, zatiaľ nie je jasné. Denník Pravda v utorok priniesol informáciu, podľa ktorej by sa na jej vypracovaní mala nepriamo podieľať aj firma avocat. Tá pripravuje pre fond inú analýzu o náplni činnosti fondu v budúcnosti. S fondom spolupracuje od roku 2002.
Avocat, ktorý je blízky šéfovi SNS Jánovi Slotovi, spolu s firmou Zamedia vlani vyhral sporný nástenkový tender za vyše tri miliardy korún na riadenie eurofondov. Tender napadla eurokomisia, vláda ho preto zrušila. Hovorkyňa fondu Tatiana Lesajová povedala, že premiérova analýza nemá nič spoločné s analýzou Fondu národného majetku, ale „náš materiál, samozrejme, bude pre neho podkladom na jeho analýzu“.
Rozdielne informácie sme včera dostali od samotného premiéra. Ten akúkoľvek účasť avocata na jeho analýze cez hovorkyňu Smeru poprel.
„S analýzou, ktorú pre Fond národného majetku vypracovala spoločnosť avocat, nemá predseda vlády Robert Fico nič spoločné a žiadnu takúto analýzu si nedal od spomínanej spoločnosti avocat a ani od FNM vypracovať,“ povedala Kližanová Rýsová. Premiérovi vypracuje analýzu zbor jeho poradcov, dodala.
Fond sa zániku bráni. „Únia má výhrady proti tomu, aby regulátor vlastnil akcie spoločnosti.
Keby na ministerstvo hospodárstva prešli akcie spoločností z energetiky, bolo by to v rozpore s legislatívou EÚ,“ povedala Lesajová. Naráža na to, že štát by reguloval firmy ako SPP či Slovenské elektrárne, hoci by priamo cez niektoré ministerstvo vlastnil podiel v týchto firmách. V súčasnosti podiely štátu v energetických firmách vlastní fond. „Pre takýto problém sa presúvali akcie letiska z ministerstva dopravy na fond,“ povedala Lesajová.
Ako prišiel, tak môže odísť
Právnik Radoslav Procházka tvrdí, že právo únie nebráni zrušeniu fondu. „Ako bol zákonom zriadený, tak by sa mohol aj zrušiť,“ povedal. Problém vlastníctva akcií energetických firiem by sa dal vyriešiť podľa Procházku aj bez fondu. „Z našich členských povinností v únii nevyplýva nevyhnutnosť existencie FNM,“ povedal.
Opozícia stále trvá na zrušení fondu. Lesajovej argument sa poslancovi Júliusovi Brockovi za KDH nepozdáva: „Zmyslom FNM bol predaj štátneho majetku, nie spravovanie majetkových podielov štátu.“
Fond štát ročne stojí vyše 5 miliónov eur. Zamestnáva 90 ľudí. O jeho zrušení uvažovala ešte minulá vláda. Pre predčasné voľby to nestihla.