BRATISLAVA. Aj napriek zákazu premiéra Roberta Fica nie je vylúčené, že cestovné na železniciach od septembra predsa len stúpne. Celú záležitosť bude ešte minister dopravy Ľubomír Vážny konzultovať s premiérom, aby zmenil názor, povedal hovorca ministerstva dopravy Stanislav Jurikovič.
Bystrejší ako bystrí úradníci
Premiér sa o zvýšení cien dozvedel až z médií. „Budem hovoriť so železničnou spoločnosťou. Prvýkrát to od vás počujem," citovala SITA prekvapeného premiéra. Pripomienku, že ministerstvo dopravy už s návrhom súhlasilo, odbil slovami, že „môže súhlasiť, ale nad ministrom dopravy stojí ešte predseda vlády".
Rozhorčenie nad návrhom zdraženia si odniesli pracovníci ministerstva. „Nejakí bystrí úradníci asi nemajú čo robiť, tak vymýšľajú. Ale ja nevidím dôvod na zvyšovanie cestovného pre dôchodcov," povedal Fico.
Navrhované zvýšenie cien v osobnej železničnej doprave bolo také nepatrné, že mu médiá nevenovali väčšiu pozornosť. Tému z toho spravil až premiér. Čítajte viac v komentári Ivana Štulajtera: Dejateľ úpadku
Výnos železničného regulačného úradu o zmene cien v osobnej železničnej doprave, ktorý je v pripomienkovom konaní, však pripúšťa len symbolické zvýšenie cien. Je spojené najmä so zaokrúhľovaním na celých päť alebo desať centov.
„Ide o minimálne zdražovanie, ktoré bolo zapracované do zmluvy o výkone vo verejnom záujme, aj to nie pri všetkých cestovných lístkoch. V niektorých prípadoch dochádza aj k zlacňovaniu," povedal Jurikovič. Podľa neho premiér zrejme nedostal o celej veci kompletné informácie. Tie mu má dať na budúci týždeň Vážny, keď sa vráti z dovolenky.
Najväčšie zdraženie, niečo vyše eura, by malo byť podľa výnosu regulačného úradu pri študentských mesačných lístkoch. Zdraženie väčšiny lístkov sa pohybuje len v rozsahu niekoľkých centov. „Ceny by mali stúpnuť od troch do 34 centov," spresňuje Jurikovič.
Príliš postihnutí by nemali byť ani dôchodcovia. Zdražieť má cestovné pre penzistov nad 70 rokov. „Tieto skupiny penzistov priemerne precestujú 70 km a v pásme od 51 do 100 kilometrov je navrhované zvýšenie len o 7 centov, čo je 2,11 koruny," povedal Jurikovič. Zo zvýšenia cien by železničná spoločnosť mala zinkasovať 198tisíc eur.
Miloš Čikovský, hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko, ktorá zabezpečuje osobnú dopravu, povedal, že firma zvyšovanie pripravovala, aby sa cestovné ľahšie počítalo. S premiérom však do sporu ísť nechcú.
„Akceptujeme premiéra, ak sa rozhodol, že nebude zvyšovať. Ide o výkony vo verejnom záujme, ktoré objednáva a platí štát," povedal.
Aj tak to zaplatíme
Železničná spoločnosť bez zvýšenia cestovného nie je schopná kryť svoje náklady. Aj napriek štedrým dotáciám od štátu je stále v strate. Vlani dostala od vlády päť miliárd korún a aj tak mala stratu vyše 900 miliónov korún.
Celková strata pritom presahuje 50 miliónov eur (1,5 miliardy korún).
Zablokovanie zdraženia lístkov stratu železničnej spoločnosti ďalej prehĺbi. Vláda ju bude musieť pred krachom zachraňovať vyššou dotáciou zo štátneho rozpočtu.
„Znamená to, že celkové náklady na fungovanie tejto spoločnosti sa vo väčšej miere prenesú na plecia všetkých ľudí na Slovensku. Na tých, čo cestujú vlakom, sa tak viac budú skladať ľudia, čo osobnú dopravu vôbec nevyužívajú," povedal analytik inštitútu Iness Richard Ďurana.