BRATISLAVA. Cenová hladina tovarov a služieb na Slovensku dosiahla v minulom roku podľa Eurostatu asi 70 % priemeru Európskej únie (EÚ) a ešte vlani sa tak nevymykala situácii v okolitých krajinách. Pohyby výmenných kurzov ich mien však do polovice tohto roka výrazne zamiešali medzinárodným porovnaním cien v regióne, upozorňuje analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.
"Kým v roku 2008 bola cenová úroveň tovarov a služieb na Slovensku takmer zhodná s úrovňou v Čechách, Poľsku i Maďarsku, podľa našich prepočtov sa v polovici roka 2009 cenová úroveň na Slovensku zvýšila na približne 72 % priemeru EÚ. Naproti tomu, v okolitých krajinách vďaka oslabeniu lokálnych mien voči euru cenová úroveň oproti priemeru únie klesla," približuje vo svojej aktuálnej analýze ekonómka.
Najvýraznejší pokles cenovej hladiny v dôsledku tohto vývoja pritom zaznamenalo Poľsko, ktoré sa dostalo asi na 55 % priemeru EÚ a vrátilo sa tak na úroveň cien spred piatich rokov. Za ním nasleduje Maďarsko s cenami na úrovni 66 % a Česko s 69 % priemeru únie.
Podľa Valachyovej by však takáto situácia nemala vydržať dlho. "S rastúcim presvedčením trhov, že globálna ekonomika má v tejto kríze to najhoršie za sebou, sa zvyšuje apetít investorov po rizikovejších, vyššie úročených menách rozvíjajúcich sa trhov, vrátane mien stredoeurópskeho regiónu. Posilňovanie okolitých mien tak v eurovom vyjadrení zvyšuje cenovú úroveň v regióne," vysvetľuje analytička.
K tomu sa podľa nej pridáva aj fakt, že s oslabením kurzu zdraželi aj ceny tovarov a služieb dovážaných do okolitých krajín. Tie by sa preto mali, pokiaľ to kríza a oslabená kúpyschopnosť dovolí, premietnuť v nasledujúcich mesiacoch aj v inflácii okolitých krajín.
"V dlhodobejšom horizonte predpokladáme, že tak ako sa budú krajiny v regióne približovať úrovni západnej Európy, bude sa postupne zvyšovať aj cenová úroveň. Priestor na konvergenciu majú najmä ceny služieb," predpovedá Valachyová. Pri službách hrá pritom hlavnú úlohu rozdielna úroveň nominálnych miezd, keďže mnohé služby sa nedajú vyvážať a poskytujú sa len užšiemu okruhu lokálnych zákazníkov, ktorých mzdy sú výrazne nižšie ako celoeurópsky priemer.
Ďalší rast cien služieb sa bude preto odvíjať najmä od rastu platov. "Naproti tomu, tovary sa zväčša dajú ľahko prevážať cez hranice, ich ceny sú v medzinárodnom porovnaní podobné a ich vývoj by mal v budúcnosti približne kopírovať vývoj v EÚ," dodáva analytička.