BRATISLAVA. Pre štát je mimoriadne dôležité, aby výber mýta kontrolovala nezávislá a odborne zdatná firma. Ak prevádzkovateľ mýtneho systému, firma SkyToll, nedodrží zmluvné podmienky, je to práve nezávislý znalec, ktorý to má zistiť a informovať o tom štát. Potom nasledujú sankcie.
Za dvanásť rokov práce je Národná diaľničná ochotná zaplatiť znalcovi sumu 32,5 milióna eur (takmer miliardu korún). Ako k takejto sume štátna akciovka prišla, sme sa nedozvedeli. Odpoveď do redakcie neprišla. Vyhrať by mala najlacnejšia ponuka.
Koľko stojí mýto
Víťazná ponuka
- Konzorcium SanToll Ibertax
- Cena: 25,66 miliardy korún (851 miliónov eur)
Predpokladaná cena so znalcom
- 884,5 milióna eur (26,6 miliardy korún)
Najlacnejšia ponuka v tendri
- konzorcium Slovakpass
- Cena: 19 miliárd korún (630 miliónov eur)
Paradoxné je, že Národná diaľničná spoločnosť v súťaži na elektronické mýto vyradila dve lacnejšie ponuky od konzorcií Slovakpass a Tossy s tým, že za danú cenu nedokážu vyberať mýto tak efektívne, ako to sľubujú. Kontrola plnenia záväzkov však má byť úlohou pre nezávislého znalca.
„Pripadá mi nelogické, že firmy boli zo súťaže vyhodené s odôvodnením, že to nedokážu zabezpečiť, a pritom budeme splácať ďalšie kontrolné mechanizmy," myslí si opozičný poslanec Ivan Štefanec (SDKÚ).
Podľa riaditeľa výskumného dopravného v Žiline Ľubomíra Palčáka nie je možné vyjadriť sa k vylúčeniu uchádzačov nakoľko neboli zverejnené ich ponuky. Bez ohľadu na to je funkcia nezávislého auditora potrebná pre systém elektronického mýta.
Miroslav Beblavý z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť upozorňuje, že vyradené ponuky zrejme až také nerealistické neboli, lebo proti Slovensku začala pre mýto konať Európska komisia.
O tom, že nejde o banálny spor, svedčí aj to, že víťazná a zároveň najdrahšia ponuka SkyTollu prekonala najnižšiu Slovakpassu asi o 200 miliónov eur, čo je viac ako šesť miliárd korún.
Odpoveď Komisii dorazila
Komisia v máji na podnet vylúčeného konzorcia Slovakpass zaslala slovenskému ministerstvu dopravy „formálnu žiadosť" o vysvetlenie vo veci mýta. Eurokomisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy dospel na základe dostupných faktov k tvrdeniu, že Národná diaľničná nemohla vylúčiť ponuku z dôvodu neobvykle nízkej ponuky, lebo takáto ponuka vôbec neexistovala.
Naznačil, že sa mohlo s ponukou Slovakpassu zo strany výberovej komisie manipulovať.
Čo bránilo diaľničnej firme vybrať Slovakpass a až cez nezávislého znalca dozerať, ako napĺňa svoje ambiciózne záväzky? Čo jej bránilo pokutovať Slovakpass, ak ich poruší? pýta sa komentátor Ivan Štulajter.
Dvojmesačná lehota na odpoveď ministra dopravy Ľubomíra Vážneho už uplynula. Hovorca komisára McCreevyho nám povedal, že odpoveď včera prišla do Bruselu. „Nebudeme to ďalej komentovať. Odpoveď musíme prešetriť," povedal Drewes.
List, ktorý sme si včera pýtali tak od komisie, ako aj od nášho ministerstva dopravy, však verejnosť zrejme nikdy neuvidí. Slovenská strana komisiu požiadala, aby odpoveď rezortu nezverejňovala. „Preto nie je možné ani z našej strany zverejňovať obsah odpovede komisii a ani korešpondenciu medzi Slovenskom a komisiou," povedal hovorca ministerstva dopravy Stanislav Jurikovič.
V Česku je znalec lacnejší
Podarilo sa nám zistiť, že napríklad v Česku za znalca platia menej. „Víťazom na kontrolu výberu mýta na českých diaľniciach je spoločnosť Logica, s ktorou je uzatvorená zmluva na 5 rokov a nepresahuje 100 miliónov českých korún (necelé 4 milióny eur)," povedala Martina Vápeníková, hovorkyňa českého Ředitelství silnic a dálnic. Ročne si tak Logica pýta 0,8 milióna eur. Znalec pre Slovensko by mohol vyjsť aj na 2,7 milióna eur.
Palčák upozorňuje, že rozdiel v cenách nemusí znamenať, že je náš budúci znalec príliš drahý. „Napríklad v Čechách je spoplatnených tisíc kilometrov a u nás bude 2400," povedal.
Mýto majú nákladné autá začať platiť od budúceho roka.