BRATISLAVA. Firmy nechcú prestať motivovať svojich ľudí, a tak neplánujú výraznejšie rušiť zamestnanecké benefity. Zmenám sa však nevyhne 62 percent spoločností. Nemali by byť dramatické. Vyplýva to z júnového prieskumu spoločnosti ING, ktorý uskutočnila medzi stredne veľkými slovenskými firmami. Dotazník vyplnilo 63 firiem.
Z výsledkov vyplýva, že zamestnanecké výhody ponúka každý a napriek recesii na tom firmy nechcú nič meniť. „Dokonca si vedia predstaviť prepustenie niektorých zamestnancov na úkor zachovania benefitov," tvrdí Dušan Quis, generálny riaditeľ ING Životnej poisťovne na Slovensku. Medzi zamestnávateľmi v súčasnosti vládne ešte stále mierny optimizmus, povedal.
„Predpokladáme, že manažment stredných podnikov si nepripúšťa dosahy krízy tak, ako by sme si mysleli. Preto očakávame, že sa bude postupom času tlak na zmenu benefitov ešte meniť," tvrdí Quis.
Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska, si myslí, že výsledky prieskumu sú až priveľmi optimistické. Do pozornosti dáva pol roka starý prieskum aliancie a denníka SME: polovica zamestnávateľov avizovala menšie zvyšovanie platov a takmer tretina chcela obmedziť zamestnanecké výhody.
Na čom sa šetriť nebude. Zatiaľ
V daňovo nezvýhodnených benefitoch sa zamestnávatelia nechystajú k žiadnym škrtom. Využívanie služobného automobilu či firemného telefónu by teda mali ostať nezmenené. Jediná zmena, ktorú pripravujú, sa týka životného poistenia. Až 17,6 percenta spoločností tento rok plánuje prestať prispievať na životnú poistku svojich zamestnancov.
Naopak, vyše 20 percent firiem plánuje príspevok zaviesť. Na Slovensku aj naďalej ostanú tri štvrtiny firiem, ktoré životnú poistku zamestnancom neplatia. To je výrazný rozdiel oproti Českej republike, kde neprispieva len tretina. Spôsobené je to tým, že životné poistenie je u Čechov odpočítateľné z firemných nákladov.
Pri daňovo zvýhodnených benefitoch sa očakávajú zmeny v príspevkoch na vzdelávanie. Tie plánuje priškrtiť až 11 percent firiem.
Priveľa optimizmu
Najväčšia zmena sa týka príspevkov do tretieho piliera. Až 38 percent firiem z prieskumu ich tento rok plánuje zaviesť.
„Vidieť, že doplnkové dôchodkové sporenie je veľmi silný motivačný a stabilizačný nástroj," povedal Quis. Podľa neho práve v čase krízy naberá DDS na sile.
„Zdá sa mi to priveľmi optimistické," myslí si Kičina. Podľa neho sa kríza prejaví v najbližších mesiacoch a firmy budú mať viac problémov a menej zdrojov. „Budú hľadať úspory, a práve tretí pilier sa mi zdá ako jedna z najmenej bolestivých úspor." Takéto čísla by boli podľa Kičinu reálne v čase ekonomického rastu, nie dnes.
Quis pripúšťa, že nakoniec môžu firmy predsa len pristúpiť k rušeniu zamestnaneckých benefitov. Pôjde najmä o tie, ktoré sú obhájiteľné a ľahko technicky realizovateľné. Preto možno očakávať, že sa budú rušiť flexi poukážky, príspevky na šport a kultúru. „Trinásty plat je tiež vec, nad ktorou visí otáznik," povedal Quis.