Občianka z Kysuckého Nového Mesta podala trestné oznámenia v kauze emisie. Protikorupčný úrad začal vyšetrovanie.
BRATISLAVA. Kauzu predaja emisných kvót bude vyšetrovať Úrad boja proti korupcii. Krajská prokuratúra mu totiž postúpila trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, „ktorý spôsobil Slovensku predajom emisných kvót škodu nemalého rozsahu".
Trestné oznámenie podala Kysučanka Jana K. Tá si podľa suseda z bytovky svoju občiansku povinnosť podávaním trestných oznámení plní častejšie. „Podala už trestné oznámenie na premiéra aj na ministra vnútra," povedal.
Kysučanka síce podala veľmi jednoduché trestné oznámenie, „ktoré však môže mať značné dôsledky", vraví advokát Martin Timcsák .
Kauza sa tak dostala do úplne inej roviny. „Otázka je, čo sa bude diať, keď sa bude vyvodzovať trestnoprávna zodpovednosť. Ak niekto dá podnety, tak to bude mať iný priebeh." Takto sa nedávno vyjadril šéf koaličného HZDS Vladimír Mečiar, podľa ktorého už bola odvolaním ministra Jána Chrbeta vyvodená politická, no nie trestnoprávna zodpovednosť.
Utajené sa odtajní
Vyšetrovateľ protikorupčného úradu teraz podľa hovorcu Prezídia Policajného zboru Martina Korcha vyhodnocuje situáciu. „Keď bude mať k dispozícii všetky informácie, rozhodne o tom, či začne trestné stíhanie vo veci," povedal Korch. Čo všetko bude vyšetrovateľ skúmať, je na jeho vlastnom posúdení.
Podľa Timcsáka by si mal vyžiadať z ministerstva životného prostredia všetky podklady, ktoré majú súvislosť s emisným obchodom. Slovensko v ňom mohlo prísť o 75 miliónov eur a utajení majitelia dílera Interblue Group sa o túto sumu mohli obohatiť.
Minister Viliam Turský nebude môcť vyšetrovateľovi odoprieť napríklad cenové ponuky ostatných záujemcov tak, ako to odmietol napísať v správe pre poslancov. „Pravdepodobne si vyšetrovateľ overí aj to, akým spôsobom boli emisie predané inými krajinami," myslí si Timcsák.
Utajené by pravdepodobne nemalo ostať ani pozadie garážovej Interblue Group. Fakt, že bolo trestné oznámenie postúpené na Úrad boja proti korupcii, môže podľa Timcsáka znamenať, že ide o závažnejší trestný čin. „Možno majú podozrenie z korupčného správania."
Zložený telefón
Reakcia SNS, ktorá je spájaná so škandalóznou kauzou a ktorá má pod palcom ministerstvo životného prostredia, bola takáto: predseda poslaneckého klubu strany Rafael Rafaj zložil telefón. Následne už nebolo možné sa s ním spojiť, pretože ho mal vypnutý. Predseda SNS Ján Slota mal včera mobil nedostupný.
Svoj názor na podanie trestného oznámenia nepovedal ani premiér Robert Fico, ktorý je aj trestným právnikom. Po hovorkyni Silvii Glendovej len oznámil, že hľadá zodpovedné riešenie predaja emisných kvót.
„Môžem potvrdiť, že jednou z možností je aj zrušenie zmluvy s firmou Interblue," povedala Glendová.
Lepšie naladený bol Milan Urbáni z HZDS: „V každej slušnej spoločnosti treba vyšetriť všetky podozrenia. Verejnosť nebola v tomto prípade nikdy presne informovaná, preto musia dať záver úrady."
Pavol Frešo z SDKÚ je presvedčený, že trestné oznámenie je „logickým výsledkom obrovského tlaku verejnosti na vládu".
Kam zavedie kauza vyšetrovateľa?
Polícia sa bude zaujímať aj o to, kto stojí za emisným obchodom.
BRATISLAVA. Pozadie obchodu s emisiami ukazuje na koaličného partnera SNS. Správa o predaji emisií, ktorú v októbri 2008 schvaľovala vláda, bola vypracovaná na počítači podnikateľa Norberta Havalca. Ten nedávno priznal, že robil pre ministerstvo analýzu trhu s emisiami, hoci v tom nie je odborník.
Ministerstvo životného prostredia ovláda SNS a Havalec je spájaný s predsedom strany Jánom Slotom, jeho firma je dodávateľom zbraní pre ministerstvo obrany a SIS. Konateľka Interblue Group Jana Lütken je cez inú firmu podnikajúcu na Slovensku napojená na firmu spriaznenú s Jánom Slotom. Aj ďalšie informácie, ktoré vyplávali na povrch počas niekoľkých mesiacov kauzy, ukazujú, že pozadie garážovej spoločnosti vedie na Slovensko. Políciu bude asi zaujímať aj cena, akú za emisie získali iní.
V rovnakom období ako Slovensko predávalo tonu emisných kvót za 5,05 eura, Maďarsko zarobilo na tone viac ako 13 eur. Česko na jar predalo Japoncom tonu emisií po 10 eur, rovnakú sumu si s Japoncami vyjednali aj Ukrajinici. Japonsko pritom Slováci odmietli po prvom rokovaní.
(rag)