BRATISLAVA. Ľuďom, ktorí si platia životnú alebo kapitálovú poistku alebo majú peniaze v podielových fondoch a nie sú spokojní s výnosom, eseročka EU-Capital Management ponúka riešenie. Tvrdí, že ak klient predá tejto spoločnosti napríklad poistnú zmluvu, prípadne zmluvu o inom finančnom produkte, zaplatí mu postupne dvojnásobok, v priebehu dohodnutého obdobia.
Postup pritom nevyzerá zložito. „Klient splnomocní správcu spoločnosti, advokáta, na to, aby vypovedal poistnú zmluvu. Vypovedanú sumu, ktorá má byť preukázaná na jeho účet, predá našej spoločnosti za dvojnásobok," hovorí advokátka Katarína Bieliková, ktorá je správkyňou tejto firmy. Upozorňuje, že nejde o žiadnu kapitálovú investíciu.
Ako to má fungovať
Klient si pritom môže vybrať jeden z modelov, na základe ktorého mu firma bude vyplácať peniaze. Buď mu na začiatok vyplatí 25 percent odkupnej hodnoty napríklad životného poistenia a zvyšnú sumu mu bude vyplácať v priebehu nasledujúcich desiatich rokov, alebo mu sľúbený dvojnásobok odkupnej hodnoty vyplatí po šiestich rokoch. Prípadne mu bude vyplácať dohodnutú sumu v priebehu desiatich rokov, no na začiatku mu nevyplatí vyšší obnos.
Hotovosť, ktorú firma získa, chce zhodnocovať na realitnom trhu. Bude nakupovať byty cez dražobné a exekučné spoločnosti, teda lacnejšie ako klasickou cestou. Zarábať chce na ich následnom predaji.
„Začali sme spolupracovať so štyrmi dražobnými spoločnosťami na Slovensku. Na to, aby sme to mohli robiť, potrebujeme hotovosť. Na dražbe môžete obchodovať veľmi výhodne, ale za hotovosť," povedala Bieliková. Zdôrazňuje, že takýto model funguje v Nemecku štyri roky.
„Ten, kto má životnú poistku, ktorá ho príliš zaťažuje a za jej zrušenie dostane príliš málo peňazí, by o tom mohol uvažovať," myslí si finančný poradca AWD Pavol Ďurkovič. Otázka je, aké sú záruky. EUCapital Management je eseročkou so základným imaním 5tisíc eur. Za porušenie svojich záväzkov spoločnosť zodpovedá celým svojím majetkom.
Bieliková tvrdí, že sa chcú v blízkom čase transformovať na akciovú spoločnosť.
Keď sa pýtame na záruky pre klienta, Bieliková tvrdí, že zárukou je dohodnutá kúpna cena. „Keby mu spoločnosť nezaplatila, okamžite môže podať návrh na podanie platobného rozkazu," hovorí Bieliková.
Záruky nemusia stačiť
To, že klient môže v krajnom prípade podať cez súd návrh na platobný rozkaz, nie je podľa advokáta Mareka Benedika dostatočná garancia. Aj vzhľadom na to, že ide o dlhodobý záväzkový vzťah na šesť až desať rokov.
„Podľa môjho názoru, keď ide o eseročku, ktorá nie je pod dohľadom štátu, je to dosť slabé. Nezaručuje to, že tam bude vždy majetok, z ktorého sa uspokoja záväzky," hovorí Benedik. Odporučil by to skôr ľuďom, ktorí majú záujem špekulovať.
Národná banka včera uviedla, že takáto činnosť spoločnosti nepodlieha pod jej dohľad. „Pokiaľ ide o takýto obchodný model, je potrebné, aby si klient pozorne preštudoval zmluvu, ktorú uzavrie s touto spoločnosťou, prípadne ju dal na právnu analýzu nezávislému právnikovi predtým, ako ju podpíše," odporúča hovorkyňa banky Jana Kováčová. Tvrdí, že nemajú informáciu od iných centrálnych bánk o takýchto obchodoch.
Podľa advokáta Tomáša Kamenca, aj keď nápad nemusí byť zlý, ľudia by si mali uvedomiť, že si neukladajú peniaze na vkladnej knižke. „Keď je niekto ochotný predať niekomu nejakú hodnotu, že on mu za to vyplatí nejakú sumu, musí mu veriť ako osobe, že tie peniaze zarobí. Ak tej osobe neverí, nemal by do toho ísť," myslí si Kamenec.