LONDYN. Kríza priemyselného sektora v eurozóne sa v júli viac priblížila ku koncu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, ktorý odhalil, že v troch najväčších ekonomikách menovej únie, v Nemecku, Francúzsku a Španielsku, priemyselná výroba v júli dokonca mierne vzrástla.
Z revidovaných údajov agentúry Markit vyplýva, že kľúčový index nákupných manažérov z priemyselného sektora eurozóny (Eurozone Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je dôležitým indikátorom aktivity na trhu, sa v júli 2009 zvýšil na 46,3 bodu z júnových 42,6 bodu. To bol druhý najväčší mesačný prírastok v 12-ročnej histórii týchto prieskumov. Okrem toho, revidovaný júlový PMI je vyšší ako pôvodne odhadovaných 46 bodov a priblížil sa tak tesnejšie k zlomovej hranici 50 bodov, ktorá oddeľuje kontrakciu od expanzie.
"Dôvodom zlepšenia konečného výsledku PMI bola produkcia, ktorá už začína vykazovať známky stabilizácie," konštatuje vo svojej správe agentúra Markit, ktorá oslovila približne 3000 manažérov z výrobných podnikov v 16 krajinách eurozóny.
PMI Nemecka, najväčšej ekonomiky eurozóny, zaznamenal najvýraznejší prírastok v histórii prieskumov. Jeho hodnota stúpla v júli na 45,7 bodu z júnových 40,9 bodu.
Tieto výsledky jasne signalizujú, že región už má najhoršiu fázu recesie za sebou. Svedčí o tom aj index nových objednávok na produkty z eurozóny, ktorý sa zvýšil z júnových 44,9 bodu na 49,8 bodu v júli.
Markit však pripomína, že kríza ešte nekončí. Nezamestnanosť v regióne totiž v júli vzrástla, aj keď menej ako v júni a tento trend bude pokračovať aj v nadchádzajúcich mesiacoch. Firmy boli totiž nútené pre pád dopytu výrazne znížiť produkciu, ktorá sa bude len pomaly vracať na úroveň, akú mala pred krízou.
"To najlepšie v čo môžeme dúfať, je, že recesia v eurozóne sa zmierňuje, čo je určite úľava, ale je priskoro dúfať vo významnejšie zlepšenie," domnieva sa analytička Capital Economics v Londýne Jennifer McKeownová. "Neočakávame, že aktivita v eurozóne sa začne zvyšovať skôr ako na prelome rokov," dodala.
Aj Medzinárodný menový fond predpovedá, že eurozóna sa začne z krízy zotavovať až na budúci rok, aj to len pomaly. Predpovedá, že ekonomika 16 krajín menovej únie na budúci rok vzrastie o 0,3 % po poklese výkonu o 4,8 % v tomto roku.
Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.