PRAHA.
"Vlani ma všetci tľapkali po ramenách, ako sa nám dobre podarilo zabezpečiť proti kurzovým výkyvom koruny," spomína šéf spoločnosti Brano Pavel Juříček.
Za niekoľko mesiacov sa situácia obrátila. Zatiaľ čo pri kurze nad 23 CZK/EUR bolo zafixovanie kurzu na úrovni 24,88 CZK/EUR výhodné (firma tak dostala za každé euro o 1,88 CZK viac), tento rok vo februári Juříček na každom eure 4 koruny prerábal. "Bohužiaľ, nie sme menoví špekulanti, aby sme dokázali odhadovať ďalší vývoj koruny," dodáva Juříček, ktorý vyrába predovšetkým autodielce.
S pevným kurzom 24,88 CZK/EUR musí podľa zmluvy s bankou počítať až do polovice roku 2011. Postupné posilňovanie koruny, ku ktorému dochádza v ostatných mesiacoch, mu tak aspoň čiastočne môže znižovať straty spôsobené kurzovými výkyvmi.
Proti nim sa firmy orientované na vývoz snažia brániť najrôznejšími spôsobmi. "V eurách máme napríklad časť úverov," popisuje podpredseda predstavenstva jihlavského Motorpalu Miroslav Čižík.
Vývoj českej koruny a eura (zdroj: google.com/finance)
Posilnenie českej koruny tak firme vyrábajúcej predovšetkým vstrekovacie zariadenia do motorov síce prinesie nižšie tržby, ale zároveň jej klesnú splátky za úvery. Podľa neho súčasný kurz mierne pod úrovňou 26 CZK/EUR ešte nie je pre vývozcov neriešiteľný problém. "Najhoršie je, keď to kolíše hore dole," pritakáva Čižík.
Kurzovú hojdačku príliš neupokoja ani predpovede analytikov. Ich odhady ďalšej kondície českej meny sa pohybujú od hladiny 23,50 CZK/EUR až po 28 CZK/EUR.
"To už je ľahšie odpovedať na otázku, kedy sa skončí kríza," zveličuje Aleš Michl z Reiffeisenbank. "Nečudoval by som sa, keby sa kurz vrátil späť nad 28 korún za euro," dodáva. Česká mena je podľa neho silne nadhodnotená.
Naopak, David Marek z Patria Finance považuje kurz eura okolo 25,80 CZK/EUR za primeraný. "Takáto úroveň neškodí dovozcom ani vývozcom. Ďalší vývoj kurzu bude závisieť od toho, či sa česká ekonomika postaví na nohy," prognózuje Marek.
Vzťah medzi kurzom a kondíciou ekonomiky je však obojstranný. Pokiaľ by bola koruna príliš silná, nemusel by byť na zahraničných trhoch taký záujem o predražený český tovar a zotavovanie českej ekonomiky zameranej na export by trvalo dlhšie. "Vzhľadom na závislosť od exportu sa taký scenár javí ako pravdepodobný," uviedol Čižík.
Do ďalšieho zabezpečovania proti neplánovaným excesom českej koruny sa však teraz podnikatelia práve nehrnú.
"Potreba exportérov novo sa zabezpečovať je úplne minimálna," potvrdzuje analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. To potvrdzuje aj utorkové dianie na devízových trhoch - koruna nakoniec oslabila voči euru najviac za ostatné dva mesiace.
Voči doláru bol pokles oveľa miernejší - kurz totiž odráža výrazné posilňovanie eura k americkej mene.
Dolár bol v minulých mesiacoch silný predovšetkým preto, že investori sa báli akýchkoľvek rizikovejších oblastí a ako istotu brali práve doláre. Len čo začnú cítiť náznaky zlepšenia svetovej ekonomiky, vrhnú sa opäť na iné trhy, ako je napríklad Česko. Na druhej strane môže dolár reagovať na zlepšujúcu sa kondíciu americkej ekonomiky a začať posilňovať.
To by bola v sezóne blížiacich sa predvianočných nákupov nepríjemná situácia pre dovozcov tovaru do Česka. Predovšetkým elektronika totiž vďaka slabému doláru môže výrazne zlacňovať.
Drahšie by potom bolo aj tankovanie. Pri rastúcich cenách ropy českých vodičov chráni práve oslabujúci dolár.
Informoval o tom český denník MFDnes.
Nezamestnanosť v Česku rekordne rástla
PRAHA. Situácia na českom trhu práce sa rozhodne nezlepšuje. Miera nezamestnanosti totiž vzrástla aj v 2. štvrťroku, a to na 6,4 %. Podľa Českého štatistického úradu (ČSÚ) sa medziročne zvýšila o 2,2 percentuálneho bodu, čím prekonala všetky rekordy za ostatných 10 rokov.
Napriek tomu sa Česko radí medzi najmenej postihnuté krajiny Európskej únie (EÚ). Napríklad oproti Španielsku, Estónsku či Lotyšsku, kde nezamestnanosť prekročila 17 %.
Príčinou pokračujúceho rastu počtu nezamestnaných je predovšetkým rušenie objednávok v automobilovom priemysle a stavebníctve, kde kríza medziročne okresala počet pracovných miest o viac ako 110.000. Ešte horšie je na tom napríklad spracovateľský priemysel, kde sa za rok zrušilo viac ako 120.000 miest.
Analytikov prekvapila rýchla reakcia ekonomiky na dopady krízy v zahraničí. "Zatiaľ čo predtým sa trend ekonomiky obvykle premietal do vývoja na trhu práce v priebehu troch kvartálov, pri súčasnej kríze nezamestnanosť začala rásť takmer okamžite potom, ako firmy začali pociťovať znižovanie objednávok," tvrdí analytik ČSOB Petr Dufek.
Vývoj zatiaľ nedáva príliš veľa nádejí na rýchle zlepšenie. Aj keď pozitívne signály sa už objavujú. V júni sa napríklad výrazne zmiernil prepad priemyselnej výroby. Nie všetci však veria v rýchlu zmenu k lepšiemu. Napríklad ekonómovia českej divízie Reiffeisenbank si myslia, že v Česku bude horšie. Naďalej sa bude prepúšťať, čo sa prejaví v nižšej spotrebe domácností.
České ministerstvo práce a sociálnych vecí meria nezamestnanosť podľa inej metodiky. Podľa ministerstva miera nezamestnanosti v 2. kvartáli vzrástla až o 2,7 percentuálneho bodu na 7,9 %. Čo sa týka budúceho vývoja sa však ministerstvo zhoduje s ČSÚ.
Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.