BRATISLAVA. Bankové a podnikové dlhopisy patria v tomto období k najvýkonnejším cenným papierom. Naopak, výrazne si pohoršili štátne dlhopisy. Oproti vlaňajšku je to výrazný obrat. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytla viedenská spoločnosť Raiffeisen Capital Management (RCM).
"Podnikové dlhopisy sú naďalej zaujímavé, predovšetkým segment s investičným ratingom. Ich výnosnosť sa v prípade dlhopisov s 5-ročnou zostávajúcou lehotou splatnosti pohybuje na úrovni okolo 4,3 % p.a., teda o 2 % viac, ako ponúkajú nemecké spolkové dlhopisy," tvrdí Robert Senz zo spoločnosti RCM.
Ešte vyššiu výnosnosť ponúkajú v súčasnosti bankové dlhopisy. "EÚ a Európska centrálna banka (ECB) sa prihlásili k tomu, že nenechajú padnúť žiadnu väčšiu banku, takže prvotriedne bankové dlhopisy veľkých inštitúcií sa vyznačujú porovnateľne zanedbateľným rizikom a nezostanú navždy lacnejšie ako dlhopisy nefinančných podnikov," uviedol Senz.
Napriek tomu, že si dlhopisy s vysokými výnosmi od začiatku roka prilepšili o 30 %, je podľa Senza riziko nepriaznivého zvratu a zlyhania dlžníka ešte vždy vysoké a ťažko predvídateľné. Možno očakávať výrazný nárast miery nesplácaných podnikových dlhopisov. Senz si však myslí, že trh vychádza z vyššej miery nesplácaných dlhopisov, k akej v skutočnosti dôjde.
V nasledujúcich mesiacoch v národných hospodárstvach USA a Európy pravdepodobne skončí najhlbšia recesia za posledné desaťročia. "Neznamená to však automaticky návrat k rastovej dráhe bežnej v minulosti. Je potrebné korigovať výrazne narušené kapitálové toky a príliš vysoké úrovne zadlženia sa musia postupne redukovať tak v prípade bánk, podnikov ako aj domácností, predovšetkým v USA," uzatvára Robert Senz.