RIM. Svetový program potravinovej pomoci (WFP) Organizácie Spojených národov (OSN) znižuje dávky potravinovej pomoci a ruší niektoré svoje aktivity. Príčinou je pokles financií, keďže sponzorské krajiny, ktoré trpia finančnou krízou, obmedzujú príspevky.
Agentúra WFP, ktorá v tomto roku plánovala poskytnúť potraviny 108 miliónom ľudí v 74 krajinách, sa musí vyrovnať s "nebezpečným a bezprecedentným" nedostatkom financií, uviedla koncom júla jej šéfka Josette Sheeranová. Dodala, že agentúra v tomto roku potrebuje na plánované programy získať 6,7 miliardy USD (4,67 miliardy eur), pričom podľa doterajších rokovaní s vládami sa zdá, že dostane maximálne 3,7 miliardy USD.
"Aktívne znižujeme náš plán o 3 miliardy USD, čo znamená obmedzenie dávok a programov po celom svete," povedala Sheeranová.
Agentúra už na jar začala potichu obmedzovať dávky pomoci a zastavovať distribučné operácie, aby šetrila hotovosť. OSN napríklad znížila potravinovú pomoc pre Rwandu zo 420 gramov na 320 gramov obilnín na osobu a deň.
WFP tiež pre nedostatok peňazí zastavila distribúciu potravín pre 600.000 ľudí v Ugande a obmedzila svoje aktivity v Etiópii a Severnej Kórei. Je aj tesne pred obmedzením potravinových dávok pre 3,5 milióna obetí sucha v Keni.
V Bangladéši WFP v tomto roku plánovala poskytnúť jedlo 300.000 deťom, nakoniec ho však dostane iba 70.000. Nedostatok peňazí zrejme tiež povedie k tomu, že v Guatemale približne 100.000 detí a 50.000 tehotných a kojacich žien v auguste stratí svoju dávku Vitacerealu, čo je veľmi výživná zmes kukurice, sóje a mikronutrientov.
Už ubehla viac ako polovica prebiehajúceho roka a predstavitelia prispievateľských krajín sa vyjadrujú v tom zmysle, že agentúra s najväčšou pravdepodobnosťou nedostane peniaze, ktoré potrebuje na zamedzenie hladu v mnohých chudobných krajinách.
WFP sa vlani vyhla podobnému problému až po mimoriadnej výzve na navýšenie prostriedkov na boj s potravinovou krízou. Táto žiadosť jej zabezpečila dodatočné približne 2 miliardy USD, vrátane príspevku vo výške 500 miliónov USD od Saudskej Arábie, ktorá sa stala druhým najväčším prispievateľom programu po USA.
Tohtoročná kríza je však zrejme podstatne akútnejšia. Sponzori, ktorých fiškálne deficity sa prudko zvyšujú, vyzvali WFP, aby obmedzila svoje aktivity, pričom naopak, chudobné krajiny postihnuté krízou požadujú zvýšenie pomoci.
Predstaviteľ OSN Burnham Philbrook uviedol, že Washington "nemôže garantovať financovanie na úrovni z roku 2008", kedy poskytol WFP približne 2 miliardy USD. Preto sa agentúra musí snažiť svoje zdroje použiť tam, kde sú najviac potrebné. Tým naznačil, že sú nutné obmedzenia.
Agentúru prispievatelia varovali, že jej rozpočet bude musieť byť nižší, než požaduje, potvrdila riaditeľka WFP pre styk s verejnosťou Nancy Romanová. "Sponzori na nás predovšetkým naliehali, aby sme popremýšľali o spôsoboch, ako budeme bojovať s hladom, keď dostaneme menej peňazí," povedala Romanová pre Financial Times. Pripomenula, že príspevky štátov pre agentúru sú dobrovoľné, takže WFP neustále rokuje so sponzormi o tom, ako môže najlepšie plniť svoje úlohy.
Analýza WFP ukázala, že situácia v mnohých krajinách je oveľa horšia než vlani, keďže negatívny vplyv vysokých cien potravín ešte zintenzívnila finančná a hospodárska kríza. Posledné údaje Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) ukázali, že vo viac ako 80 % rozvojových krajín sú dnes ceny potravín vyššie než pred rokom.
Informovali o tom WFP a britský denník Financial Times.