BRATISLAVA. Menej práce a reálne nižšie zárobky ako vlani. Taká je júnová realita. Podľa údajov Štatistického úradu bola síce mzda v júni medziročne vyššia, ale reálne si za zarobené peniaze mohli zamestnanci väčšiny odvetví kúpiť v júni menej ako v minulom roku. Zamestnanosť aj reálne zárobky pritom klesali celý prvý polrok.
Až o 18,5 percenta menej ľudí pracovalo v prvom polroku v reštauráciách a pohostinstvách. Zle sú na tom aj hotelieri, ktorí sa musia uspokojiť s o 6,9 percenta menej zamestnancov ako vlani na jar a v lete. Podľa prezidenta Zväzu hotelov a reštaurácií Jozefa Bendžala je to vina štátu. „Už dávnejšie sme avizovali, že príde k radikálnejšiemu prepúšťaniu, ak sa nezníži daň z pridanej hodnoty na nami poskytované služby," hovorí. Podľa neho tým stráca náš turizmus konkurencieschopnosť.
Naproti tomu práve v tomto odvetví reálne mzdy rástli v prvom polroku tohto roka najvyšším tempom. Hotelierski zamestnanci si prilepšili o 5,5 percenta na viac ako 525 eur, v reštauráciách rástla reálna mzda o 1,6 percenta na 339 eur. To je však stále najnižšia mzda zo všetkých odvetví. Podľa Bendžalu museli hotelieri a podnikatelia v gastronómii zvýšiť zamestnancom mzdy, pretože po zavedení eura si oveľa ľahšie vedia porovnať svoju nízku mzdu so zahraničnými kolegami.
Najviac stále zarábali v prvom polroku zamestnanci v informáciách a komunikáciách - 1526 eur. Ako jedni z mála mali za celý prvý polrok lepší reálny plat ako vlani. Kríza sa však postupne prejavuje aj u nich. V júni už aj oni pocítili ľahšie peňaženky o 3,2 percenta.
Podľa analytika VÚB Martina Lenka kríza najviac postihuje hotelierske služby, ale aj veľko- a maloobchod. Slovensko ešte podľa analytikov nenarazilo na dno, preto sa dá čakať, že kon〜com roka budú štatistiky zamestnanosti a miezd ešte čiernejšie.