Ďalší tunel?
BRATISLAVA. Prinášame vám novú pôžičku pre každého. Aj pre nezamestnaných, zamestnancov, živnostníkov a dôchodcov. Od 300 do 5000 eur. Aj takto láka nových potenciálnych dlžníkov internetová stránka www.europozicka.com.
Podnikateľ, ktorý túto službu ponúka, tam neposkytuje o sebe v podstate žiadne informácie. Zato je na webe uvedené, že za podanie žiadosti o pôžičku si účtuje dve percentá z poskytnutej sumy, teda od 6 do 100 eur. A ešte to, že poplatok sa platí bez ohľadu na to, či klient pôžičku dostane, alebo nie. Ak nie, poplatok môže oželieť.
Kto žiadosť o pôžičku schvaľuje, alebo ako schvaľovací proces prebieha, sa na stránke nedozviete. Tým zdatnejším v gramatike však udrie do očí napríklad takáto veta: „Pre klientov, ktorý sú zamestnaný viac ako jeden mesiac.“
Identifikačné číslo (IČO) podnikateľa na internetovej stránke prezrádza, že môže ísť o živnostníka Kamila K. z Bratislavy. S pánom K. sa nám včera nepodarilo skontaktovať.
Na bratislavskej adrese, ktorá je uvedená v živnostenskom registri, zdvihla telefón pani. Predstavila sa ako jeho mama. Jej syn tam nebýva, povedala. Nevedela ani, kedy ju navštívi. Rovnako nevedela, či jej syn ponúka ľuďom pôžičky cez internet. Keď sme si od nej vypýtali telefónny kontakt na K., povedala, že síce telefón má, ale povedal jej, aby ho nikomu nedávala.
Banka účet vypovedala
Na internetovú „pôžičkovú“ stránku nás upozornil čitateľ. Po tom, čo vyplnil elektronický objednávkový formulár, dostal esemesku údajne z írskeho čísla a e-mail, že jeho požiadavka sa spracúva. No ak chce pôžičku, musí uhradiť poplatok najneskôr do 48 hodín na účet vo VÚB. Platbu má realizovať priamym vkladom. Peniaze vložil, ale pôžičku nedostal.
Keď sme včera skúšali rovnaký postup, na stránke sa objavila informácia, že žiadosť z technických príčin nie je možné podať. Neskôr sa ukázalo prečo. VÚB účet Kamila K. zrušila. No dovtedy mu podľa našich informácií zaplatilo poplatok za žiadosť o pôžičku vyše dvesto ľudí.
Účet pána K. vykazoval rizikové správanie a z tohto dôvodu sme účet klientovi okamžite vypovedali,“ povedala včera hovorkyňa VÚB Alena Walterová.
Na stránke pána K. je aj odkaz na firmu, ktorá ponúka vytváranie webových biznis stránok. „Je to vo veľkej miere automatizovaný systém. Klientom ponúkame softvér a čo sa týka obsahu – obrázky, texty, to už si klient napĺňa sám,“ povedala Jana Gombošová zo spoločnosti Irisoft. Prezradila aj to, že ju už kontaktovala kriminálka.
Nabádajú na opatrnosť
Na pôžičkovej webovej stránke jej majiteľ vyžaduje od klientov súhlas s poskytnutím osobných údajov. Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) nám potvrdila, že informácie o podmienkach poskytovania úveru sú nejasné.
„Takáto ponuka nevzbudzuje dôveru. Spotrebitelia si musia uvedomiť, že ak zaplatia peniaze vopred, ľahko o ne môžu prísť,“ povedala hovorkyňa SOI Danuša Krkošová s tým, že sa touto vecou budú zaoberať.
„Pokým sa klient cíti podvedený, treba, aby sa obrátil na políciu, ktorá začne vo veci ihneď konať,“ povedala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Tatiana Kurucová. Zdá sa, že už polícia vo veci koná.