SME

Založiť živnosť sa dá rýchlo a jednoducho

Začať podnikať môžete aj so štátnym príspevkom z úradu práce. Ostatné za vás vybaví živnostenský úrad.

Najťažšou vecou na získaní živnosti je podnikateľský plán. S ním vám však môže pomôcť úrad práce na prípravnom kurze pre nezamestnaných.

BRATISLAVA. Peter z Martina pracoval dva roky v zahraničí ako zvárač. Vlani jeho zamestnávateľ, anglická strojárenská firma, znižoval výrobu, a tak sa musel vrátiť na Slovensko. Hoci mal za sebou 25-­ročnú prax, nepodarilo sa mu nájsť prácu. Ostal nezamestnaný, rodinu s dvomi deťmi živila len manželka.

Pomoc na začiatku

„Keď som bol na úrade práce, povedali mi, že mám nárok na prípravný kurz na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti,“ vraví Peter. Šancu využil a prihlásil sa. O niekoľko týždňov sa naučil zásady komunikácie so zákazníkom, základy ekonómie a účtovníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Ako výstup z kurzu si musel urobiť vlastný podnikateľský plán. Výhodou bolo, že mu ho školitelia skontrolovali a on ho mohol odovzdať ďalej. Absolvovaním kurzu a odovzdaním podnikateľského zámeru na úrade práce sa zároveň mohol uchádzať o príspevok na začatie vykonávania alebo prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti.

Peter uzavrel s úradom práce dohodu o poskytnutí príspevku. Ten mohol využiť na úhradu nákladov, ktoré súviseli so začatím živnosti. Okrem absolvovania kurzu bola jedinou podmienkou na jeho získanie povinnosť začať podnikať a vytrvať v tom aspoň dva roky. Výška príspevku je závislá od ceny práce, regiónu a od lokálnej nezamestnanosti. Peter dostal v Martine zhruba 2400 eur.

Vybaviť si živnosť môže každý, kto má viac ako 18 rokov, je spôsobilý na právne úkony a bezúhonný. Predtým sa však záujemcom odporúča založiť si bankový účet, a to aj vtedy, ak majú už jeden súkromný. Je totiž lepšie mať nový účet, lebo ho budete musieť nahlásiť na daňový úrad a každú operáciu, ktorú na ňom vykonáte, bude nutné evidovať v účtovníctve.

SkryťVypnúť reklamu

Živnosť sa vybaví rýchlo

Peter vraví, že získanie živnosti je jednoduché a rýchle. Dnes má tri živnostenské listy na viazané živnosti: vodoinštalatérske a kúrenárske práce, zváračské práce a tretí na výrobu jednoduchých výrobkov z kovu.

„Stačilo na živnostenský úrad priniesť podnikateľský plán, výučný list či potvrdenie o viac ako desaťročnej praxi a o tri dni bolo všetko hotové,“ vraví.

Úrad zaňho vybavil všetko. Nemusel nosiť ani výpis z registra trestov, tak ako to bolo bežné v minulosti. Úradníci ho zaregistrovali na daňovom úrade, zariadili registráciu v zdravotnej poisťovni aj na „sociálke“.

Po získaní živnostenských listov sa vrátil na úrad práce a požiadal o príspevok. „Problémom bolo, že som na peniaze musel čakať do ďalšieho mesiaca. Potreboval som ich na kúpu náradia, a tak som musel niekoľko týždňov čakať,“ vraví.

SkryťVypnúť reklamu

Syn mu urobil jednoduché vizitky. Získať zákazky je už len na ňom.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Oprávnenie môžete mať do piatich dní

Ak zakladáte ohlasovaciu živnosť, živnostenský list získate do piatich pracovných dní. Na koncesovanú živnosť si počkáte mesiac.

BRATISLAVA. Tí, čo chcú podnikať, si podľa typu činnosti vyberajú medzi ohlasovacou a koncesovanou živnosťou. Na ohlasovaciu netreba získať licenciu, založenie koncesovanej živnosti ju vyžaduje. Preto sa na oprávnenie podnikať v druhom prípade aj dlhšie čaká.

Akú živnosť si vybrať

Koncesovanú živnosť si zakladá ten, kto chce podnikať napríklad v zbrojnom priemysle, vykonávať pohrebnú službu, mať krematórium či zmenáreň. Do ohlasovacej živnosti patria remeselné, viazané a voľné živnosti. Pri remeselnej živnosti treba preukázať odbornú spôsobilosť vyučením v odbore. Voľná nie je podmienená odborným vzdelaním.

SkryťVypnúť reklamu

Na viazanú treba doložiť doklad o odbornej schopnosti, ktorú žiadateľ získal inak ako vyučením v odbore. Môže to byť napríklad očná optika, zubná tech〜nika, autoškola alebo vyučovanie cudzích jazykov, prekladanie či tlmočenie.

Odkedy môžete podnikať

Pri ohlasovacej živnosti získa žiadateľ živnostenský list do piatich pracovných dní, odkedy doručil potrebné dokumenty. Ak medzi podkladmi potrebnými na získanie živnostenského listu chýbajú niektoré listiny, má žiadateľ právo na odstránenie nedostatkov minimálne 15 dní. Počet dní úrad oznamuje vo výzve na doplnenie či na opravu žiadosti. Lehota sa môže aj predĺžiť.

V prípade záujmu o koncesovanú živnosť žiadateľ čaká maximálne 30 dní. Tak ako pri ohlasovacej živnosti, má 15 dní právo na opravu alebo na doplnenie materiálov.

SkryťVypnúť reklamu

Ako je to s pokutami

Ak živnostník podniká neoprávnene, môže mu obvodný živnostenský úrad udeliť pokutu do jedného roka, keď sa o neoprávnenej činnosti dozvedel. Premlčacia lehota je však päť rokov. Ak sa podnikateľ inak previní proti živnostenskému zákonu, môže sa konanie začať do roka, odkedy sa úrad o tom dozvedel. Premlčacia lehota je však len tri roky, odkedy došlo k protiprávnemu konaniu.

Veronika Folentová

Najdôležitejšie je mať nápad a cieľ živnosti

Kríza neovplyvnila záujem o živnosť. Počet žiadateľov oproti minulému roku neklesol.

BRATISLAVA. Na množstve živnostníkov sa kríza nepodpísala. Počet žiadostí o založenie živnosti je porovnateľný. Oproti prvému polroku 2008 stúpol počet ľudí, ktorí chcú podnikať ako právnické osoby. Menej je však záujemcov, ktorí budú viesť živnosť ako fyzické osoby.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac záujemcov o živnosť je registrovaných v Bratislavskom, Žilinskom a Košickom kraji. Najmenej si chcú založiť živnosť v Trnavskom, Trenčianskom a Banskobystrickom.

Kríza sa prejavuje v obavách

Podľa Svetlany Sterankovej z portálu Akopodnikat.sk krízu cítiť: „Ľudia sú opatrnejší ako predtým.“ Či sa však podpísala pod úbytok, alebo nárast živností, nevie ani ona, ani Ján Dutko, riaditeľ živnostenského odboru ministerstva vnútra: „Živnostenský úrad skúma splnenie podmienok na získanie oprávnenia, ale neskúma dôvody žiadosti. A z tohto nám nie je zrejmé, či sú žiadosti motivované krízou, stratou zamestnania, alebo existenčnými problémami.“

Úrady nemajú ani ako zistiť, či nový živnostník začne podnikať hneď. Preto nie je možné dopátrať sa k tomu, či si ľudia založia živnosť a čakajú, kým sa situácia na podnikanie zlepší.

SkryťVypnúť reklamu

„Živnostenský úrad nevie, či živnostník začal podnikať na druhý deň od získania oprávnenia. Po jeho získaní je možné začať činnosť do dvoch rokov,“ povedal Dutko.

Získať živnosť nie je ťažké

Najväčším problémom pri zakladaní živnosti je obava z vybavovania dokladov na úradoch. „Po vybavení živnostenského listu a prihlásení sa do poisťovní zistia, že nebol dôvod na strach a že problém vlastne ani nemusí byť,“ povedala Steranková.

Prvým krokom na živnosť je nápad a cieľ, čomu sa chce budúci živnostník venovať. „Žiadatelia by mali vedieť definovať predmet podnikania tak, aby bol jasný, určitý a zrozumiteľný. Aby z neho bolo jasné, na akú činnosť sa vydá živnostenské oprávnenie,“ povedal Dutko.

Väčšina záujemcov navštívi úrad, až keď vedia, v čom chcú podnikať: „Ľudia prichádzajú s jasnou predstavou, ale sú aj takí, čo sa chcú len poradiť. Prevaha je však takých, ktorí jasne vedia, o čo ide,“ povedal Dutko.

SkryťVypnúť reklamu

Definícia živnosti je podľa Sterankovej niekedy problém: „Živnostník, ktorý nemá živnostenský list na istú činnosť, nesmie ju vykonávať za účelom dosahovania príjmov. Pred niekoľkými rokmi mali ľudia v živnostenskom liste uvedených aj desať činností, nemali jasný cieľ, a potom mnohí činnosť ukončili,“ povedala.

Emocionálna inteligencia je plus

Aj pre podnikateľa existuje ideálny profil. Podľa Sterankovej sa najlepšie v živnosti darí ľuďom od 27 do 40 rokov. Lepšie postavenie majú muži ako ženy.

Výhodou je vyučenie v ktoromkoľvek odbore. Geograficky je najlepšia poloha Bratislava, kde je vyššia kúpna sila a aj lepšie podnikateľské zázemie.

Na podnikanie je potrebná aj psychická vybavenosť: „Najlepšie v podnikaní sa darí ľuďom, ktorí majú vyššiu emocionálnu inteligenciu,“ povedala Steranková. Znamená to, do akej miery vedia prakticky využiť svoje vedomosti a skúsenosti, ako si vedia zorganizovať prácu a posúdiť situáciu.

SkryťVypnúť reklamu

„Dôležité je aj dokázať sa včas a správne rozhodnúť. Mali by mať aj primeranú dávku suverenity,“ povedala Steranková.

Veronika Folentová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Tridsať rokov učí ľudí šoférovať. Čo je problém dnešných vodičov?
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  2. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 19 539
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 022
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 5 140
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 754
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 3 036
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 760
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 1 652
  8. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook 1 541
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Niektorí výrobcovia nespĺňajú požiadavky a čelia konkurenčnej nevýhode.


TASR
Ilustračné foto.

Predpokladaná cena by mala byť maximálne 727-tisíc eur.


TASR 1
Americký prezident Donald Trump.

Prezident adresoval listy predstaviteľom štátov.


TASR 2
Paschal Donohoe.

Predsedom skupiny bude tretie funkčné obdobie.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 25 744
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 24 507
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 15 225
  4. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 12 405
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 201
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 855
  7. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 7 052
  8. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 6 859
  1. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  2. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.
  3. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
  4. Věra Tepličková: Na Devíne sláva bola, ušlo sa vám kúsok z vola?
  5. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  6. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  7. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  8. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
SkryťZatvoriť reklamu