SME

V sociálnom podniku nám buchli dverami

V banskobystrických sociálnych podnikoch majú radi len ohlásenú kontrolu. Hlási sa aj ministerstvo.

V sociálnych podnikoch sa o háklivých témach bavia neradi. Väčšina pred nami utiekla.V sociálnych podnikoch sa o háklivých témach bavia neradi. Väčšina pred nami utiekla. (Zdroj: SME - Ján Krošlák)

Pilotné sociálne podniky za 26 miliónov eur nemusia na fungovanie vynaložiť veľkú námahu. Až 95 percent všetkých nákladov im hradí Európska únia a štátny rozpočet. Verejnosť by preto mala mať právo vidieť, ako tieto podniky fungujú, či skôr nefungujú.

BRATISLAVA, BANSKÁ BYSTRICA. Dve mladé ženy prekladajú drevené laty. „Robíme pre sociálny podnik,“ pritaká jedna z nich. Vraj tu pre sociálny podnik robí sedem ľudí. Viac z nej však nedostaneme.

„Bez komentára, nemôžeme hovoriť,“ hovorí robotníčka a odkazuje nás na neďaleké kancelárie podniku. Vo dverách kancelárie stojí ďalší robotník. Chceme ísť dnu porozprávať sa so šéfom. Robotník nás odmietne vpustiť, lebo nemáme so sebou vrchnosť z Brezna. „Tak nám to bolo povedané,“ vysvetlí a zatvorí pred nami dvere.

SkryťVypnúť reklamu

Horehronský sociálny podnik je jeden zo štyroch v Banskobystrickom kraji, ktorý je podľa zistení médií napojený na vládnu stranu Smer. Má dve prevádzky. V Čiernom Balogu na píle podnikateľa Rosíka má mať prenajatú halu. Zamestnanci sociálneho podniku údajne pracujú aj pre Rosíka. Píla je otvorená, nie je problém dostať sa do areálu. Čokoľvek zistiť však už áno.

Príliš tichá výroba

Ideme teda do Polomky. Tam má Horehronský sociálny podnik svoju druhú prevádzku. Ukrajinec, ktorý nás víta, nás nechá stáť za bránou. On nie je zo sociálneho podniku, tvrdí. No dobre je informovaný o tom, že v sociálnom podniku čakajú návštevu z ministerstva práce. O koho ide? „Nie je to ani Slota, ani Mečiar, ani Fico,“ snaží sa vtipne konverzovať.

Za bránu podniku sa snaží dostať trojica robotníčok. „Anka, pusť nás dnu,“ hovorí jedna z nich do zvončeka. Ukrajinec ju opravuje: „To nie je Anka, to je Marta.“ Žena nechápe, aká Marta. „No Marta, sociálny podnik,“ vysvetľuje jej Ukrajinec, akoby ju potreboval presvedčiť, že tam funguje sociálny podnik.

SkryťVypnúť reklamu

Tesne pred koncom zmeny - o druhej - prichádzajú tri ženy: Je to kontrola z ministerstva v sprievode auta s breznianskou poznávacou značkou. Podľa Ukrajinca ministerstvo už o nás vie, ale nikto z nich sa neunúva prísť k bráne a povedať nám čokoľvek o fungovaní Horehronského sociálneho podniku.

Nekomunikujú ani vychádzajúci zamestnanci, ktorým už „padla“. Chceme vedieť, čo sa v podniku vyrába. „Tu sa nič nevyrába,“ odpovedá jedna zamestnankyňa. Či to myslí iba zo žartu, sa už nedozvieme, nasadne do auta a odchádza. Po celý čas, čo prešľapujeme pred bránou, sa nad podnikom, kde sa má spracovávať drevo, vznáša ticho.

V Brezne mierime do kancelárií Horehronského sociálneho podniku. Chceme sa rozprávať s riaditeľom Norbertom Nikelom. Zaujíma nás, prečo napríklad dlhuje sociálny podnik Sociálnej poisťovni 20 277 eur, peniaze má predsa z eurofondov. Riaditeľ Nikel má však dovolenku. Nastúpil na ňu práve v stredu, v deň, keď sa chceme s ním rozprávať.

SkryťVypnúť reklamu

Ostro sledované kroky

Pokračujeme ďalej v nádeji, že nám fungovanie pilotných sociálnych podnikov, objasnia v Revúckom sociálnom podniku. Ten má prevádzku v Muráni, vyrábajú drevené palety. Pri vchode sa „zrazíme“ so šéfom podniku Vojtechom Palušom na džípe Land Cruiser. To je to luxusné auto, ktoré mu po medializácii odmietlo ministerstvo práce napokon preplatiť.

Paluš nám dovolí pozrieť si sociálny podnik. Naše kroky však ostro sleduje. Rozprávať sa so zamestnancami môžeme, kým sa neskončí pauza a nespustia stroje. „A iba otázky o robote, nie veci, ktoré ste sa pýtali mňa,“ pripomína Paluš. Teda nič o politickom prepojení na Smer či o dlhoch voči Sociálnej poisťovni.

Robotníčka pri paletovej linke pritaká, že pre podnik pracuje od januára, predtým bola 13 mesiacov nezamestnaná. K ďalším zamestnancom sa už nedostaneme, spúšťajú sa linky. Riaditeľ Paluš je síce ochotný, na nepríjemné otázky však odmietne odpovedať. Dozvedáme sa však, že Sociálnej poisťovni už dva týždne nič nedlhujú a monitoring im robí firma EuroPro.

SkryťVypnúť reklamu

Figuruje v nej aj šéfka tlačového odboru parlamentu Elena Valovičová. EuroPro vyhrala súťaž na monitoring Revúckeho oj Horehronského sociálneho podniku. Za mesiac zinkasuje v jednom 2324 eur, monitoring trvá dva roky.

Paluš tvrdí, že sa Revúckemu sociálnemu podniku v súčasnosti mimoriadne darí, „robíme na dve zmeny“. Odprevádza nás z podniku, nasadá do Land Cruisera, ktorý podľa jeho slov naozaj využíva len na pracovné účely. Tvrdí, že strojné zariadenie štiepkovač zapojí za džíp a vozí ho do hory na štiepkovacie práce.

Hračky, s ktorými sa nik nehrá

Štiepkovač ako pracovný nástroj používajú aj ľudia z Gemerského sociálneho podniku. Vozia ho však za traktorom. Gemerský sociálny podnik je ďalším zo štvorice „smeráckych“ pilotov. Zakladať ho mal rovnako ako Horehronský, Revúcky a Veľkokrtíšsky priateľ poslankyne za Smer Jany Laššákovej Juraj Thomka.

SkryťVypnúť reklamu

Gemerský sociálny podnik má mať v Tisovci stavebnú prevádzku. Tisovecké sídlo ani jeho zamestnancov nenachádzame. Ideme skúsiť šťastie na mestský úrad. Dobrá voľba. Od tamojšej asistentky sa dozvedáme, že jej kolegyňa pracuje aj pre sociálny podnik. Na otázku, či je sociálny podnik prepojený s mestským úradom, keďže majú spoločných zamestnancov, už odpovedať nechce. Primátor Tisovca Peter Mináč kandidoval za koalíciu Smer, KSS a HZDS.

V Klenovci, kde má Gemerský sociálny podnik vyrábať drevené hračky, či koberce a pokrývky z ovčej vlny, sme zastihli len troch administratívnych zamestnancov. Riaditeľ Milan Stieranka sa ani po telefonickom oznámení, že prišli novinári, neunúva prísť.

Situáciu zachraňuje vedúci preškoľovacieho strediska: zamestnanci pracujú doma, niekoľkí sú na zahraničnej dovolenke, informuje.

SkryťVypnúť reklamu

Obrat zo svojej činnosti zatiaľ veľký nemajú. Z toho, čo vidíme, sa nedá čakať, že si na seba zarobia inak ako nenávratnými dotáciami od štátu a eurofondov. Niekoľko drevených hračiek ešte nemá cenu a dajú sa kúpiť len na objednávku, ktorú však ešte nedostali. Istú tržbu im môžu robiť bavlnené výrobky, štiepkovač a stavební robotníci z Tisovca. Tí sa vraj majú na výpadovke z Klenovca zaoberať kopáčskymi prácami. Obehneme celý Klenovec a všetky výpadovky, na kopáčov nenarazíme.

Kontrolujú, ale ako?

Prehliadku sociálnych podnikov máme v pláne zakončiť posledným podnikom z Banskobystrického kraja, spájaným so Smerom. Veľkokrtíšskym sociálnym podnikom. Žiaľ, v jeho sídle nik nie je. Všetci zamestnanci sú podľa riaditeľa podniku Róberta Paulického na prácach v lese a nemali naplánované ani žiadne školenia. Aj jeho sme zastihli len na mobile.

SkryťVypnúť reklamu

Sociálne podniky má v týchto dňoch monitorovať ministerstvo práce. Vedenie sociálnych podnikov sa však na kontrolu môže dobre pripraviť, lebo im ministerstvo dopredu ohlásilo, kedy kontrolóri mienia prísť. Barbora Petrová z tlačového oddelenia ministerstva práce nám však odmietla povedať, kedy sú plánované kontroly v ostatných sociálnych podnikoch.

Nepovedala ani, ako dopadla kontrola na Horehroní. „Kontroly sa stále realizujú, priebežne o výsledkoch informovať nebudeme.“ Pritom až 95 percent nákladov sociálneho podniku tvoria dotácie, peniaze daňových poplatníkov v únii i na Slovensku.

Na osem pilotných sociálnych podnikov ministerka práce Tomanová vyčlenila 26 miliónov eur – 800 miliónov korún. Podniky preškolili len čosi viac ako 800 nezamestnaných, koľko z nich si však našlo prácu, nie je jasné, ministerstvo práce štatistikami nedisponuje. Čísla, ktoré udávajú samotné sociálne podniky, sú mizivé. Napríklad Revúcky sociálny podnik našiel prácu iba 15 preškoleným.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (21. 5. 2025)
USD 1.124
AUD 1.754
CZK 24.920
JPY 162.590
CAD 1.568
GBP 0.842
HUF 402.650
PLN 4.249
CHF 0.937
SEK 10.884

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 986
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 546
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 155
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 281
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 356
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 135
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 974
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 785
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 740
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 819
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 599
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 136
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 125
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 496
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 144
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 663
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Igor Matovič.

Líder hnutia Slovenska zhodnotil rok a pol pôsobenia Ficovej vlády.


TASR

Cena najpopulárnejšej kryptomeny sa vyšplhala až na 109 481 dolárov.


TASR
Expert Progresívneho Slovenska na verejné financie Štefan Kišš a predseda hnutia Michal Šimečka.

Nedokázali šetriť na sebe, tak v podstate nič nedosiahli, skonštatoval.


TASR
Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický počas tlačovej konferencie v rámci kontrolného dňa na ministerstve financií.

Vláda chce mať rozpočet pripravený do septembra.


TASR 6
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 740
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 819
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 599
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 136
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 125
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 496
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 144
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 663
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťZatvoriť reklamu