BRATISLAVA. To, koľko budú musieť firmy od budúceho roka platiť najmenej zarábajúcim, zatiaľ nie je známe. Na výške minimálnej mzdy sa totiž tripartita ani nedohodla. „Rokovanie bolo neúspešné," oznámila štátna tajomníčka rezortu práce Emília Kršíková.
Zamestnávatelia odmietajú návrhy odborárov a ministerstva práce, ktorí chcú zvýšiť minimálnu mzdu o osem percent z 295,50 na 319,50 eura. Minimálna mzda by sa mala zvýšiť na základe rastu priemernej mzdy v ekonomike v minulom roku, keď na Slovensku kríza ešte nezúrila.
Prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec tento návrh označil ako „atentát na ekonomiku".
Odbory zjednotili firmy
Zamestnávatelia prišli na rokovanie tripartity s návrhom, aby sa minimálna mzda na budúci rok nezvyšovala vôbec. „Domnievame sa, že sa rozhoduje o tom, či budeme mať slabé pracovné miesta, alebo žiadne," kritizuje šéf Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko. V čase hospodárskej krízy dopyt po pracovnej sile klesá a zvýšenie minimálnej mzdy by to podľa neho mohlo ešte prehĺbiť.
Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Tomáš Malatinský doplnil, že niektoré členské zväzy žiadali, aby sa minimálna mzda dokonca znížila. „Celá zamestnávateľská obec sa nakoniec zjednotila na kompromise, že minimálna mzda sa nemá zvyšovať," povedal Malatinský.
Odborári a rezort práce nesúhlasia a na zvýšení minimálnej mzdy trvajú. „Dôsledky celosvetovej krízy nemôže niesť len zamestnanec," povedala Kršíková z ministerstva. Myslí si, že otázka dopytu po pracovnej sile nebráni tomu, aby zamestnanec, ktorý „má minimálnu mzdu, nemohol žiť aspoň na minimálnej životnej úrovni. Nie je to totiž dávka, ale mzda za vykonanú prácu".
Čaká sa na Fica
Štátna tajomníčka povedala, že ministerstvo pri predkladaní 8percentného zvýšenia zohľadnilo všetky makroekonomické ukazovatele a aj zmeny spotrebiteľských cien. S ministerským názorom sa stotožňujú aj odborári. „Nemyslíme si, že by mohlo dôjsť k dramatickému prepadu zamestnanosti pre zvýšenie minimálnej mzdy," povedal viceprezident Konfederácie odborových zväzov Vladimír Mojš.
Do rozhovorov o minimálnej mzde chce vstúpiť aj premiér Robert Fico. Keďže sa sociálni partneri zatiaľ nedohodli, ide s nimi viesť osobitné rokovania. Tie by mali prebehnúť do konca tohto týždňa.
„Naše stanovisko je zatiaľ nemenné, uvidíme, s akými návrhmi príde pán premiér. Chceme, aby sa zvýšila minimálna mzda. Prepad alebo nezvyšovanie sú pre nás neprijateľné," povedal Mojš. Zamestnávatelia tiež nechcú ustúpiť. „Radi by sme rokovania na najvyššej úrovni využili na čo naj〜opatrnejší posun najmä v tomto období recesie," povedal Malatinský. Minimálnu mzdu na Slovensku poberá od 1,8 do 2,2 percenta pracujúcich.
Zákon hovorí, že o úprave minimálnej mzdy rokujú zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov. Ak sa nedohodnú, predloží svoj návrh rezort práce. Zmenu určí zo zákona podľa vývoja priemernej mzdy v hospodárstve.
Firmy sa boja nových kolektívnych zmlúv
Zamestnávatelia považujú rozširovanie kolektívnych zmlúv v rámci odvetví za diskrimináciu.
BRATISLAVA. Novela zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorá obsahuje aj rozširovanie odvetvových kolektívnych zmlúv, ide do vlády s rozporom. Povedala to štátna tajomníčka ministerstva práce Emília Kršíková.
S novelou nesúhlasia firmy. „Zamestnávatelia toto rozširovanie považujú za možnú diskrimináciu," povedal prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Tomáš Malatinský.
Novela by podnikateľom priniesla rozširovanie pôsobnosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa na celé odvetvie tak, aby bola záväzná pre všetkých zamestnávateľov. To by podľa zástupcov zamestnávateľov mohlo narobiť mnohým firmám veľké finančné problémy.
(tasr)