Canberra 15. mája (TASR) - Poľnohospodárski predstavitelia Británie a USA naznačili, že príčinou epidémie slinačky a krívačky (SLAK) v Británi a Európe môžu byť "šialení" eko-teroristi. Zatiaľ však neexistuje dôkaz - žiadny záber z tajných kamier na zamaskovaných aktivistov, plížiacich sa kríkmi s podozrivými sprejovými nádobami alebo miešajúcich nakazenú potravu do válovov.
Väčšina zo 70 účastníkov z 26 krajín medzinárodnej poľnohospodárskej konferencie v austrálskej Canberre je presvedčených, že SLAK vypukla v Británii z kŕmenia zvierat odpadkami, ktoré pravdepodobne obsahovali zvyšky mäsa, prinesené dovolenkármi zo zahraničia.
Niektorí predstavitelia Medzinárodnej federácie poľnohospodárskych výrobcov (IFAP) však nevylučujú, že SLAK v Británii rozšírili extrémne pravicoví aktivisti s cieľom navodiť kolaps intenzívneho poľnohospodárskeho chovu.
"Nikdy som nevylúčil eko-terorizmus, to je očividne niečo, čo musíte mať na pamäti," povedal pre agentúru Reuters prezident britskej Národnej poľnohospodárskej únie Ben Gill. Upozornil na takmer súbežný vznik SLAK na severovýchode Británie a prasačieho moru na východe, ktoré vypukli v priebehu šiestich mesiacov. V oboch prípadoch ide o ázijské druhy. B. Gill však pripúšťa, že neúmyselné rozšírenie choroby je pravdepodobnejšie než práca eko-teroristov.
Podľa jeho slov intenzívny chov čelí mimoriadnym hrozbám, keďže polícia niekoľkokrát varovala pred hrozbami smrti od radikálnych pravicových ekologických skupín v Británii. B. Gill vysvetľuje, že v Británii sa rozmnožil počet "šialených" skupín a pre zničenie spotreby mäsa logicky musia zdiskreditovať mäso v očiach verejnosti, čím sa výrobcovia stanú stratoví a zbankrotujú.
Aj zástupcovia z USA uvažujú nad možnosťou, že eko-teroristi sa môžu infiltrovať chorobu na americké statky.
Bývalý prezident Americkej federácie poľnohospodárskych úradov Dean Kleckner súhlasí s možnosťou, že náhle prepuknutie chorôb zvierat mohli spôsobiť extrémistické sily. Ako neoficiálny zástupca USA, ktoré nevyslali oficiálnu delegáciu, popísal eko-terorizmus ako vážnu hrozbu. "USA sú tak veľká krajina s prakticky nechránenými hranicami, že ak by niekto skutočne chcel priniesť chorobu, ako SLAK, myslím si, že tak môže urobiť. Myslím si, že je len otázkou času, keď ju budeme mať aj v USA," vysvetľuje D. Klecker.
Možnosť eko-terorizmu však nepripúšťa prezident argentínskeho združenia Sociedad Rural Argentina Alejandro Delfino. Podľa jeho slov SLAK sa v Argentíne vyskytuje už viac než 50 rokov a mohla sa rozšíriť z Európy alebo Británie prostredníctvom obchodu.
Navyše kŕmenie zvierat odpadkami je v USA a Austrálii nelegálne, no v Británii ešte nie. USA nezaznamenli slintačku a krívačku už 72 rokov a Austrália je čistá od roku 1872.
* 1 sov