BRATISLAVA. Miera ožiarenia skenovacieho zariadenia na hraničnom priechode Užhorod - Maťovce je škodlivá, zdravotný stav štyroch ukrajinských pracovníkov sa v dôsledku toho zhoršil.
"Skutočne nie je pravda, čo bolo uverejnené v masmédiách, že úroveň nie je škodlivá, máme dokumenty a v týchto dokumentoch takéto údaje nie sú," konštatovala na dnešnej tlačovej konferencii mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Ukrajiny v SR Inna Ohnivets.
Ukrajina odmieta obvinenia
Na spomínanom hraničnom priechode bolo podľa veľvyslankyne uskutočnených niekoľko meraní, slovenské aj ukrajinské, ktoré dokazujú škodlivosť žiarenia skenera. Preto už začala konať ukrajinská generálna prokuratúra.
Okrem toho má ukrajinská strana k dispozícii odborný posudok hlavného lekára sanitárnej služby z mesta Ljubov, ktorý odporúča pozastavenie využívanie tohto skenovacieho zariadenia.
Ukrajina taktiež odmieta tvrdenia, že nereagovala na návrh Slovenska nahradiť ich rušňovodičov slovenskými počas prechodu skenerom. "Faktom je, že na začiatku augusta sa o tom rokovalo, ale ku žiadnym záverom sa nedospelo," konštatovala Ohnivets. Zároveň podotkla, či by vôbec slovenská strana súhlasila s tým, "aby boli jej občania ožiarení".
Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR trvá na tom, že vyžarovanie skenera nie je zdraviu škodlivé. "Opakovaným meraním dávkových príkonov v mieste obsluhy rušňa sa preukázalo, že sú dodržané všetky príslušné normy radiačnej ochrany a ani opakované prechody, viac ako 100.000, cez colný skener nepredstavujú zvýšené riziko ohrozenia zdravia ionizujúcim žiarením pre rušňovodičov," uviedol pre TASR hovorca MDPT Stanislav Jurikovič.
Riešením problému by podľa námestníka vedúceho obchodno-ekonomickej misie ukrajinského veľvyslanectva Oleksandra Romanova bolo, keby sa zamedzilo nadmernému ožarovaniu pracovníkov železníc. "Ukrajina má veľmi prísne normy práve týkajúce sa ožarovania, čo súvisí samozrejme s černobyľskou tragédiou," dodal. Keďže slovenský rezort dopravy trvá na tom, že skener neohrozuje zdravie, je ochotný pristúpiť k opätovnému premeraniu jeho činnosti za účasti oboch strán.
Hľadá sa riešenie
Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR chce využiť všetky možnosti, aby v kontakte s ukrajinskou stranou našlo optimálne riešenie problému nákladnej železničnej dopravy na hraničnom priechode Užhorod - Maťovce. Situáciou sa dnes zaoberala aj medzirezortná koordinačná porada na MZV SR. TASR o tom dnes informoval hovorca rezortu diplomacie Peter Stano.
"Zástupcovia príslušných rezortov a inštitúcií posúdili aktuálnu situáciu a navrhli konkrétne kroky, ktoré budú predložené na najbližšie rokovanie vlády," uviedol hovorca.
Zámerom MZV je v kontakte s ukrajinskou stranou nájsť riešenie, ktoré nepoškodí dvojstranné vzťahy, nespôsobí ekonomické ani politické škody, ale zároveň zaručí plnenie záväzkov vyplývajúcich z členstva SR v Schengenskej zóne. Jedným z opatrení je podľa Stana urýchlené rokovanie zmiešanej medzivládnej komisie pre regionálnu spoluprácu.
Ukrajinské železnice v utorok 18. augusta o siedmej hodine ráno nášho času jednostranným rozhodnutím zastavili nákladnú dopravu na spomínanom hraničnom priechode. Ako dôvod ukrajinská strana uvádza skener, ktorého prevádzkovateľom je Colná správa SR a ktorý údajne ohrozuje zdravie posádok vlakov.
Prevádzka nákladnej železničnej dopravy medzi Slovenskom a Ukrajinou bola v stredu (19. augusta) o 18.25 h obnovená. Skener však stále zostáva vypnutý.
Na základe stredajšieho rozhodnutia vlády sa problém nákladnej železničnej dopravy medzi Slovenskom a Ukrajinou bude ďalej riešiť na medzinárodnej diplomatickej úrovni. Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR sa totiž rozhodlo pri riešení tejto krízovej situácie požiadať o pomoc aj Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR.