Garážová firma Interblue Group je zrejme pod drobnohľadom americkej FBI. Tá totiž dozerá aj na korupčné praktiky amerických firiem v zahraničí.
BRATISLAVA. Kauza podozrivého predaja emisných povoleniek garážovej americkej firme Interblue Group môže mať svoju trestnoprávnu dohru aj v zahraničí. O sporný predaj, ktorý pred pár mesiacmi uskutočnilo ministerstvo životného prostredia ešte pod vedením Jána Chrbeta (SNS), sa už totiž nezaujíma len slovenský Úrad boja proti korupcii.
Bývalý vysokopostavený diplomat nám povedal, že slovenskou emisnou kauzou sa intenzívne zaoberajú Spojené štáty.
„Ich protikorupčný zákon je veľmi tvrdý. Americkým firmám ukladá oveľa prísnejšie pravidlá pre správanie sa v zahraničí ako v USA,“ povedal bývalý diplomat.
Ambasáda o emisiách vie
Preto nie je vylúčené, že emisná kauza, na ktorej Slovensko mohlo prerobiť až 75 miliónov eur, skončí aj na stole niektorého z vyšetrovateľov FBI (Federálny úrad pre vyšetrovanie).
Pod americký zákon o korupčných praktikách v zahraničí spadajú všetky americké firmy bez ohľadu na to, či sú registrované na burze, alebo nie.
Firma, ktorá od Slovenska emisie kúpila, sídli v americkom mestečku Snohomish v štáte Washington. Zákon firmám zakazuje korumpovať zahraničných politikov, politické strany alebo ich kandidátov „za účelom získania alebo udržania komerčnej zákazky“.
Americká ambasáda na Slovensku nepotvrdila, ale ani nevylúčila, že USA emisnú kauzu monitorujú. „Všetky americké spoločnosti, ktoré vykonávajú svoju činnosť v zahraničí, sú predmetom ustanovení zákona o korupčných praktikách v zahraničí. Vyšetrovanie konkrétnych firiem nie je niečo, čo zvykneme komentovať,“ povedal nám hovorca americkej ambasády na Slovensku Chase Beamer. Potvrdil však, že ambasáda vie o tom, že Slovensko predalo emisie firme Interblue Group, ktorá má sídlo v USA.
„Vôbec by ma neprekvapilo, ak by postup Interblue Group v emisnom tendri bol predmetom vyšetrovania zo strany príslušných orgánov v USA, ktoré sú poverené aplikáckou federálneho protikorupčného zákona, napríklad FBI,“ povedal právnik Radoslav Prochádzka.
Právnici sa nečudujú
Protikorupčný zákon obsahuje klauzulu, že inštitúcie konajú, ak sú poškodené americké záujmy. „Mohlo by ich to zaujímať, pretože niekto z ich krajiny spáchal nejaký trestný čin,“ myslí si ďalší právnik Marek Benedik.
Právnik Jiří Budinský povedal, že v prípade ešte nie sú konkrétne obvinenia zo spáchania trestného činu. „Indícia je taká, že Interblue Group urobila veľmi dobrý obchod na úkor štátu. To, či tam bola korupcia, alebo nekalé praktiky, sa nepriamo dá dedukovať z len faktu, že to je podozrivo výhodné pre súkromnú firmu a nevýhodné pre štát,“ povedal Budinský.
Domnieva sa, že prípadný záujem USA môže vychádzať aj z toho, že nechcú, aby sa v médiách objavovalo, že akákoľvek americká firma sa dostala k zákazke, lebo podplácala. „Zákon má zamedziť nekalej konkurencii medzi americkými firmami navzájom a negatívnemu obrazu USA v zahraničí,“ povedal Budinský.
Na Úrad boja proti korupcii sa emisná kauza dostala po tom, ako mu ju posunula Krajská prokuratúra v Žiline. Trestné oznámenia na neznámeho páchateľa podala Jana K. z Kysúc. „Celá vec je v štádiu dopĺňania trestného oznámenia. Dopĺňanie je o zbieraní listinných dôkazov, ale aj o vypočutí osôb, proti ktorým oznámenie smeruje. Potom sa rozhodne, či sa začne trestné stíhanie vo veci, alebo nie,“ povedal riaditeľ Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar.
Na otázku, či pri vyšetrovaní spolupracujú aj so zahraničnými inštitúciami, napríklad Interpolom, povedal, že oficiálne môžu žiadať o zahraničnú pomoc, až keď už začnú stíhanie vo veci. Existuje však aj operatívna pomoc prostredníctvom Interpolu. Odmietol povedať, či ju využívajú.