BRATISLAVA. Nákladné vlaky, ktoré k nám z Ukrajiny prichádzajú cez hraničný priechod v Maťovciach, naďalej kontrolujú colníci fyzicky – lopatami alebo sondážnymi tyčamí. Röntgenový skener, ktorý ich mal pri odhaľovaní nelegálne prevážaného tovaru nahradiť, zostáva vypnutý. Ukrajinci stále trvajú na tom, že jeho žiarenie je nebezpečné. Úrad verejného zdravotníctva v Košiciach s tým nesúhlasí a tvrdí, že úroveň žiarenia nemôže ohroziť zdravie.
„Problém sa rieši na úrovni diplomatov,“ povedal Vojtech Jakab, hovorca Colnej správy, ktorá je prevádzkovateľom hraničného skenera. Riešenie sporu je tak dnes v réžii ministerstva zahraničných vecí. Vytvorila sa aj pracovná skupina, ktorá situáciu posudzuje a navrhuje konkrétne kroky. O nich bude dnes rokovať vláda.
Hovorca rezortu zahraničných vecí Peter Stano odmietol konkretizovať návrhy, ktoré sa na rokovanie vlády predložia. „Kroky, ktoré navrhujeme, musí najprv odsúhlasiť vláda. Čím menej sa povie, tým sa vytvorí menej miesta na vzájomné obvinenia,“ povedal. Zdôraznil, že zámerom je, aby sa našlo optimálne riešenie, ktoré nespôsobí politické a ekonomické škody, ale zároveň zaručí plnenie našich záväzkov vyplývajúcich z členstva v Schengene.
Ministerstvo trvá na tom, aby sa vec riešila v tichosti vzájomným dialógom, a nie ako nejaký „komerčný spor“. Nemali by sa opakovať vyjadrenia z minulého týždňa, keď bol problém slovenskými ministrami interpretovaný ako vplyv pašerákov.
Nik nechce, aby sa problém riešil na pôde Európskeho parlamentu. „Obe krajiny sú vyspelé. Vedia veci riešiť na základe dvojstranných dohôd,“ povedal Stano. Podľa neho bola Ukrajina vždy naším strategickým partnerom, a na tom sa nesmie nič zmeniť.