Pre podozrenie zo spolupráce s ruskými tajnými službami sa Penta nedostala k lukratívnemu biznisu v Poľsku – privatizácii zbrojovky PZL Swidnik.
BRATISLAVA. To, že hlavní akcionári Penty za komunizmu študovali v Rusku, doteraz ich podnikaniu neprekážalo. Narazili až v Poľsku. Minulosť ich diskvalifikovala v boji o najväčšiu poľskú zbrojovku PZL Swidnik, ktorá je významným výrobcom vrtuľníkov.
V privatizácii napokon uspela taliansko-anglická firma Augusta Westland, ktorá je zároveň už niekoľko rokov významným odberateľom poľskej zbrojovky. Na začiatku súťaže sa ešte zdalo, že zvíťazí Penta.
Haščák: Ruské tajné služby nás nekontaktovali
V poľských médiách sa v priebehu privatizácie rozchýrili správy, že česko-slovenská finančná skupina Penta spolupracuje s ruskými tajnými službami, na čo sú Poliaci citliví, a tiež to, že pôvod niekoľkomiliardového kapitálu Penty môže byť pochybný. Informáciu o údajnom prepojení na tajné služby prinieslo koncom júla rádio RMF FM.
Podľa neho šéf poľského bezpečnostného úradu Aleksander Szczyglo povedal, že má obavy v súvislosti z privatizáciou PZL Swidnik a že nie je úplne jasné pozadie jedného z uchádzačov. Hovoril o podozreniach z prepojenia na tajné služby. Mal na mysli Pentu a jej českú firmu Aero Vodochody, ktorá sa na súťaži zúčastnila. Penta teraz podľa Lidových novín, ktoré kauzu približili Čechom, zvažuje žalobu na Szczygla aj rádio.
Prvou príčinou podozrení zo spolupráce s tajnými službami je, že hlavní akcionári Penty študovali na Moskovskom štátnom inštitúte pre medzinárodné vzťahy (MGIMO).
Druhou, že s Pentou spolupracuje posledný šéf komunistickej ŠtB Alojz Lorenc. „Ohradzujeme sa proti tomu a považujeme to za nezmysly a hlúposti," reaguje na obvinenie zo spolupráce s tajnými službami hovorca Penty Martin Danko. Myslí si, že za aférou stojí konkurenčná firma v boji o poľskú zbrojovku Augusta Westland.
Faktom však zostáva, že na moskovskom inštitúte MGIMO nemohol za komunizmu študovať hocikto. Ľudia, ktorí boli v sovietskych elitných školách, prechádzali prísnym výberom vtedajšej moci.
„Museli mať všetky predpoklady na to, aby boli dobrými občanmi socialistickej krajiny," povedal nám bývalý šéf Národného bezpečnostného úradu Ján Mojžiš. Je podľa neho veľmi pravdepodobné, že tajné služby študentov inštitútu určite kontaktovali.
Partner Penty Jaroslav Haščák v rozhovore pre SME začiatkom roka 2007 kontakty s ruskými tajnými odmietol: „Neskôr, keď sme si prezerali tzv. Cibulkove zoznamy, našli sme v nich niekoľko našich spolužiakov."
Penta: Generál Lorenc je uznávaný odborník
Danko povedal, že firma Aero Vodochody aj zástupcovia Penty v nej, majú potrebné bezpečnostné previerky. „Máme ich, hoci Penta ako firma nepotrebuje tento druh bezpečnostných previerok." Dôveryhodnosť Penty má podľa neho potvrdzovať aj to, že Aero je dôležitým dodávateľom komponentov pre bojové lietadlá armády USA.
Ku generálovi Lorencovi sa hovorca príliš vyjadrovať nechcel. Potvrdil len, že je ich zamestnancom a predtým s Pentou spolupracoval externe. „Pracuje na pozícii manažéra odboru bezpečnostných rizík."
K tomu, či Pente neprekáža, že Lorenc bol odsúdený za perzekvovanie odporcov komunistického režimu, sa Danko vyjadriť nechcel. „Je medzinárodne považovaný za špičkového odborníka v oblasti ochrany dát," povedal.