Vláda by podľa pravidiel únie mala znížiť schodok verejného rozpočtu na 3 percentá HDP do konca roka 2011. Ficov kabinet už vysiela signály, že to nestihne a zrejme bude žiadať o výnimku.
BRATISLAVA. Ambícia slovenskej vlády znížiť deficit verejného rozpočtu na úniou požadované tri percentá HDP až v roku 2012 je nedostatočná. Ak vláda nezačne šetriť viac a neskráti to o rok, hrozia nám finančné sankcie. Nie je vylúčené, že únia nám siahne aj na eurofondy.
Komentár Ivana Štulajtera: Stojíme pred ďalšou krízou
Podľa informácií SME bude eurokomisia od nás žiadať bezpodmienečné splnenie pravidiel únie. Z nich totiž vyplýva, že krajina musí rozpočtový deficit znížiť pod tri percentá do dvoch rokov, odkedy sa dostane do takzvaného nadmerného deficitu. Ním je schodok nad 3 percentá HDP. „Nemôžeme to potvrdiť, ale ani vylúčiť,“ reagovala na naše informácie Simone Nielsen z tlačového oddelenia eurokomisie.
Neveria si
O tom, či je deficit skutočne nadmerný, rozhoduje eurokomisia a Rada EÚ. Ak sa deficit dočasne prehupne nad tri percentá a je v ich tesnej blízkosti, môže byť komisia ku krajine zhovievavá a nezaradiť ju do disciplinárneho konania. To však nie je náš prípad. Minister financií Ján Počiatek už ohlásil, že vláda pre krízu tento rok nebude príliš šetriť. Preto hrozí deficit až vyše 6 percent, čo je dvojnásobok povolenej hranice.
Simone Nielsen potvrdila, že komisia začne disciplinárne konanie voči každému štátu, ktorý „v roku 2009 prelomí 3-percentný prah“.
Dvojročná lehota pre nás znamená, že dieru v rozpočte musíme znížiť do roku 2011. Ján Marušinec, ktorý kedysi šéfoval rozpočtovým analýzam na ministerstve financií, upozorňuje, že vláda by mohla požiadať o ročný odklad, ale iba ak „prijme účinné opatrenia na odstránenie nadmerného deficitu, čo sa zatiaľ nestalo“. Získať výnimku nie je jednoduché.
„Komisia bude prísne skúmať, či nepriaznivé okolnosti, ktoré neumožňujú znižovať deficit rýchlejšie, trvajú,“ povedal Marušinec. Takými okolnosťami môže byť pokračovanie krízy. Podľa predpovedí eurokomisie, ale aj ministerstva financií by nás už kríza budúci rok príliš kváriť nemala.
Eurokomisia už začiatkom júla vyslala cez eurokomisára pre menové záležitosti Joaquína Almuniu viacerým členom únie signál, že do konca roka začne disciplinárne konanie pre vysoký schodok rozpočtu.
Tvrdý prístup komisie ekonómovia schvaľujú. „Je to v poriadku, lebo vláda premrhala šancu rýchlejšie znižovať deficit v prvej polovici volebného obdobia, keď ekonomika dynamicky rástla,“ povedal Marušinec.
Nekompromisný prístup komisie obhajuje aj ekonóm Tatra banky Juraj Valachy: „Predíde sa tomu, aby sa dlhy štátov ďalej zvyšovali, čo by malo škodlivý účinok na ekonomiku aj ľudí.“
Milosrdenstvo a kríza
Ministerstvo financií sa spolieha, že pre krízu a milosrdenstvo európskych inštitúcií výnimku vybaví. „Keď sa zostavovali pravidlá Paktu stability a rastu, nikto nepredpokladal, že nastane takáto kríza,“ bráni sa hovorca rezortu Miroslav Šmál.
Zdá sa, že ministerstvo šancu stiahnuť deficit pod tri percentá už v roku 2011 reálne nevidí. „Budeme sa musieť snažiť ak nie znížiť deficit na požadovanú úroveň, tak sa k nej aspoň významne priblížiť. Toto je pre úniu mnohokrát dostačujúci signál o konsolidácii verejných financií,“ povedal Šmál.
Ak vláda nedodrží nariadenie únie, môže nás eurokomisia potrestať tým, že nám pozastaví prístup k úverom Európskej investičnej banky, nariadi zložiť v Bruseli finančnú kauciu, kým sa nepolepšíme, alebo uloží inú pokutu, napríklad siahne na eurofondy.