BRATISLAVA. Po rokoch rastu cien bytov tak v posledných mesiacoch sledujeme ich pohyb v opačnom smere. Podľa analytika UniCredit Bank Dávida Dereníka je však už najväčší prepad cien za nami a v ďalšom období by mali skôr stagnovať, aj keď ďalší mierny pokles ešte nie je vylúčený. V opačnom smere však na tento trend pôsobí rastúci počet uzatváraných hypotekárnych zmlúv.
"V predchádzajúcich rokoch došlo na Slovensku k výraznému rastu cien nehnuteľností, teraz pod vplyvom krízy sledujeme naopak pokles týchto cien. Najväčší pokles zaznamenal Košický, Bratislavský a Prešovský kraj," priblížil pre TASR Dereník. Najmä v Košiciach a Prešove sa pritom podľa neho ešte pred krízou vytvorila určitá cenová bublina, ktorá v súčasnej situácii praskla.
Rast cien nehnuteľností v regiónoch bol často podmienený príchodom nových investorov, zriadením priemyselných parkov, prípadne tým, ako blízko Bratislavy sa nachádzajú. Prebiehajúca hospodárska kríza však znížila dopyt, ako aj dostupnosť úverov v bankách a ceny nehnuteľností v dôsledku toho začali klesať. "Tento jav spôsobil tiež to, že rozdielnosť cien medzi regiónmi je omnoho nižšia ako predtým. Tým, ako nehnuteľnosti rástli, sa rozdiely medzi nimi zvyšovali, teraz sú regióny bližšie pri sebe," vysvetlil analytik.
Pri porovnaní jednotlivých regiónov z hľadiska kúpyschopnosti obyvateľstva vychádza ako najvýhodnejší Nitriansky a Trenčiansky kraj, najhoršie sú na tom naopak obyvatelia Bratislavského kraja. "Pokiaľ si chce človek v Nitrianskom kraji so svojou čistou mesačnou mzdou kúpiť 70 štvorcových metrov (m2) bývania pri cenách, aké sú v danom kraji, potrebuje teraz len približne 9,9 roka na to, aby danú nehnuteľnosť kúpil, pričom v Bratislave je to momentálne 15,1 roka," vyčíslil Dereník. Aj keď sú totiž mzdy v hlavnom meste oproti priemeru Slovenska vyššie, nehnuteľnosti sú tu drahšie ešte výraznejšie.
Vývoj cien rôznych typov nehnuteľností podľa ich veľkosti pritom nie je rovnaký a v aktuálnej situácii zaznamenali najvýraznejšie zlacnenie jednoizbové byty. Tie však boli v minulosti oproti priemeru aj najdrahšie a ich kúpa sa preto oplatila najmenej, upozornil Dereník. "Kríza spôsobila, že tieto rozdiely sa zmenšili a zaujímavým javom je, že meter štvorcový v trojizbovom byte je dokonca lacnejší ako v štvorizbovom, čo sa historicky doteraz nestávalo," priblížil analytik s tým, že tento vývoj je daný rôznou kúpyschopnosťou záujemcov o bývanie. Na rozdiel od doteraz najviac predávaných dvoj- a trojizbových bytov, ktorých odbyt kríza postihla najviac, ceny štvorizbových a väčších bytov v súčasnosti dokonca mierne rastú. Ide totiž o viac-menej luxusné nehnuteľnosti a klienti, ktorí mali na ne peniaze v minulosti, si ich môžu podľa Dereníka dovoliť aj teraz.
Pri pohľade do budúcnosti analytik predpokladá, že najväčší pokles cien nehnuteľností je už za nami. "V ďalšom období budú nehnuteľnosti skôr stagnovať, prípadne stále predpokladáme mierny pokles. Rast cien nehnuteľností môže pravdepodobne nastať až niekedy v budúcom roku, ale tieto rasty nebudú nejako výrazné," myslí si Dereník.
Na ceny momentálne vplýva viacero faktorov, ako napríklad ťažšia dostupnosť úverov či všeobecné povedomie ľudí o tom, že ceny nehnuteľností klesajú a preto radšej s ich kúpou vyčkávajú. "Až dôjde k tomu, že sa zaznamená nejaké dno a ľudia začnú nehnuteľnosti nakupovať, tak tým samozrejme zatlačia na to, aby ceny rástli," zdôraznil analytik. Zároveň pripomenul, že klienti už v súčasnosti začali zvyšovať svoj dopyt po hypotékach a počet uzavretých zmlúv v tejto oblasti rastie, čo tlačí minimálne na to, aby ceny nehnuteľností neklesali tak výrazne ako doposiaľ.