Zavádzajúca Turského správa sa na rokovanie parlamentu pravdepodobne nedostane. Koalícia dá návrh na jej stiahnutie. Čaplovič má zatiaľ vypracovať novú.
BRATISLAVA. SNS sa snaží „stopiť" správu o predaji emisií, ktorú vypracoval exminister životného prostredia Viliam Turský na pokyn poslancov.
Správou, ktorou mal Turský objasniť, prečo „tender" na odkúpenie všetkých slovenských emisných kvót vyhrala garážová firma Interblue Group, sa mal na budúci týždeň zaoberať parlament. Očakávala sa búrlivá diskusia. Správa, ktorú na pokyn Turského vypracoval jeho podriadený Peter Solčanský, podľa médií človek blízky Jánovi Slotovi, totiž hrubo zavádza.
Komentár Ivana Štulajtera: Na mravnosť Čaploviča
Nech to vyskúmajú
Čo hovorí Turského správa
Turský nikde pri konkurenčných ponukách neuvádza ponúkanú kúpnu cenu;
Ministerstvo uprednostnilo ponuku Interblue okrem vraj najlepšej ceny aj preto, že chcela od nás kúpiť najviac ton. Tá však v priebehu rokovania svoju požiadavku niekoľkokrát zmenila;
Interblue vraj dala najväčšie záruky spojené s rizikami neuhradenia kúpnej ceny. Podľa právnikov sú záruky nulové;
S japonskou agentúrou NEDO rokovalo ministerstvo iba raz.
Podľa šéfa parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jozefa Ďuračku za SNS sa však správa na septembrové rokovanie parlamentu nedostane. Dôvodom je podľa neho uznesenie výboru, že správa je nedostatočná a má ju nový minister, teda vicepremiér Čaplovič, prepracovať. Návrh na stiahnutie tohto bodu z programu parlamentu má dať podpredseda výboru Tibor Lebocký zo Smeru.
„Správa obsahuje veľa vecí, ktoré nie sú prehľadné. Nie sú napríklad jasné opcie (pozn. red. exkluzivita Interblue na všetky slovenské emisné kvóty)," povedal po rokovaní výboru Ďuračka. Tvrdí tiež, že je to názor poslancov vo výbore, a nie jeho osobný názor či názor SNS. Svoj postoj ani postoj svojej materskej strany k Turského emisnej správe Ďuračka komentovať nechcel. Dodal len, že sa vicepremiér Čaplovič vyjadril, že sa všetko ohľadom emisií preskúma. „Tak nech to teda preskúmajú," odporučil.
Čaplovič sa odmieta k emisnej kauze vyjadrovať. Zároveň však včera tvrdil, že „až do okamihu vypovedania zmluvy budú verejnosti poskytnuté všetky dôležité informácie".
Koalícii pomohli pri znesení klamlivej správy zo sveta aj opoziční poslanci, hoci iniciovali v júni jej vypracovanie. „Pravdaže som chcel, aby bola prepracovaná," povedal Pavol Frešo z SDKÚ. Napriek tomu, že sa pridal ku koalícii, iniciatíva šéfa výboru Ďuračku sa mu nepáči. Tvrdí, že o pôvodnej správe sa musí rokovať stoj čo stoj. Frešo minulý týždeň však povedal, že mimoriadna schôdza parlamentu k emisnej správe sa neuskutoční, lebo „situácia sa zmenila odvolaním ministra životného prostredia a prebratím celého rezortu pod kuratelu Smeru".
Óda na Interblue Group
Emisná správa, ktorú musel vypracovať exminister životného prostredia Viliam Turský pre parlament, je chválou na garážovú firmu Interblue Group. Turský sa v nej snaží vyhlásiť jej ponuku ako najvýhodnejšiu. Ostatné firmy požadovali napríklad kontrolu použitia financií a realizáciu zelených projektov. Toto vraj pôvodne Interblue nepožadovala.
Po sérii rokovaní, keď sa menila cena aj objem predávaných emisií, však exminister Chrbet akceptoval v zmluve také podmienky, ktoré u iných vyhodnotil ako „diskriminačné".
Správa dokonca vyzdvihuje, že Interblue poskytla najväčšie platobné záruky. Podľa obchodných právnikov je práve absencia záruk jednou z najväčších slabín zmluvy s firmou, ktorá tají svojich vlastníkov.
Ďalším paradoxom je, že Chrbet po jednom rokovaní odmietol Japoncov. Exminister Chrbet predal Interblue Group 15 miliónov ton emisných limitov AAU za 5,05 eura za tonu. Environmentálny fond zinkasoval 75,75 milióna eur. Česko a Ukrajina predali Japonsku svoje emisie za viac ako 10 eur za tonu, Maďarsko zinkasovalo od Španielov a Portugalcov vyše 13 eur za tonu.
Utajení majitelia Interblue preto mohli na obchode zarobiť 75 miliónov eur. Pozadie firmy vedie na Slovensko k ľuďom blízkym Jánovi Slotovi.
Čaplovič Tehlára so Solčanským odvolal
Úradníci z ministerstva životného prostredia dostali od vicepremiéra Čaploviča výpovede.
BRATISLAVA. Úradníci ministerstva životného prostredia, zodpovední aj za predaj emisií, dostali včera od dočasne povereného ministra životného prostredia Dušana Čaploviča výpovede.
Podľa Čaplovičových vyjadrení pre hnonline.sk nie je vylúčené, že o miesto prídu aj ďalší úradníci. „Pán Solčanský, ktorý bol často spomínaný, podpísal výpoveď, takže súhlasí s odchodom zo svojej funkcie.
Pán Tehlár sa dal na PN, ale ešte v stredu mu bude doručené odvolanie z funkcie generálneho riaditeľa," povedal Čaplovič. Peter Solčanský prišiel na ministerstvo životného prostredia z Vojenskej spravodajskej služby ministerstva obrany.
Tehlár, ktorý má blízko k predsedovi SNS Jánovi Slotovi, bol na ministerstve riaditeľom sekcie kvality životného prostredia.
Marcela Glevická
Predajom emisných kvót sa zaoberá americká polícia, tvrdí Mečiar
BRATISLAVA. Predajom voľných emisných kvót americkej firme Interblue Group sa podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara venuje americká polícia.
Podľa neho aj to je jeden z dôvodov, prečo premiér SR Robert Fico trvá na zrušení zmluvy. Informovala o tom spravodajská televízia TA3 v Hlavných správach.
"Konanie v tejto veci začali v Spojených štátoch amerických," povedal pre TA3 Mečiar a ako uviedla televízia, nepriamo tak potvrdil medializované informácie, že predaj slovenských emisií je pod drobnohľadom FBI. "Tá totiž dozerá na korupčné praktiky amerických firiem v zahraničí," uviedla TA3.
Ako ďalej povedal Mečiar pre TA3, na kauzu bude reagovať aj koaličná rada.
SITA