V sanitkovom tendri sa proti ministerstvu zdravotníctva postavili dvaja muži, ktorí majú podporu členov Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby - jej predseda JÁN HENCEL, riaditeľ Emergency Medical Service a podpredseda MICHAL BAHELKA, riaditeľ firmy RZP. Ich spoločnosti v prvom kole tendra prepadli.
Minister zdravotníctva Richard Raši tvrdí, že podmienky tendra sú také ako pred štyrmi rokmi, keď ste získali licenciu aj vy. V čom je problém?
Bahelka: „Teraz je iná situácia. V roku 2005 bola súťaž na neexistujúce posádky. Teraz už ambulancie existujú."
Pravidlá sú nastavené tak, že ak má uchádzač dlhy na sociálnom alebo zdravotnom poistení či na daniach, nie je to dôvod na diskvalifikáciu. Stačí, ak ich prizná. Táto podmienka platila aj za exministra Rudolfa Zajaca?
Hencel: „Nie. V predchádzajúcich podmienkach to nebolo. Ak niekto preukázal dlhy, bol zo súťaže vylúčený."
Ako si vysvetľujete tento ústupok?
Hencel: „Je predpoklad, že to malo zvýhodniť štátne subjekty - nemocnice a štátne záchranky, ktoré sú zadlžené."
Pribudli ešte nejaké zmäkčujúce podmienky?
Hencel: „Áno, v minulom výberovom konaní musel uchádzač preukázať peniaze do začatia súťaže. Išlo vtedy o 2,5 milióna korún (takmer 83tisíc eur) na každú sanitku, ktorú nemal ešte kúpenú. Teraz mal dokladovať 50tisíc eur, a to až, keď bol prizvaný pred komisiu. A pozvanie znamená, že splnil podmienky."
Kritizovali ste, že firmy, ktoré v prvom kole vyhrali, nemajú dosť ľudí. Ale aj vy ste žiadali v prvom kole až 27 ambulancií, pritom prevádzkujete dokopy len desať. Ako ste si vy zabezpečili ľudí?
Hencel: „V prvom kole sme súťažili o 7 miest, ktoré prevádzkujeme už štyri roky. Tri voľné tímy nám teda zostali. Okrem toho sme mali zmluvy o budúcich zmluvách."
Bahelka: „Prevádzkujeme aj dopravnú zdravotnú službu, kde máme vodičov, ktorí môžu pracovať ako vodiči záchrannej služby. Okrem toho sme mali uzavreté zmluvy, ktoré boli podmienené víťazstvom vo výberovom konaní."
Odkiaľ sú ľudia, ktorých ste chceli v prípade víťazstva zamestnať?
Bahelka: „Máme ľudí, ktorých sme za päť rokov vychovali. Máme aj takých, ktorí sa venujú kurzom prvej pomoci a chceli by robiť záchranárov. Nepatrné množstvo by bolo z iných zdravotníckych zariadení. Sú to tí, ktorí majú záujem o urgentnú medicínu."
Ale zmluvy so zamestnancami na budúce zmluvy asi mali všetci, nie? Prečo vám to u iných prekáža?
Hencel: „Rozdiel tu je: ak súperia firmy o jedno miesto, pričom jedna reálne zamestnáva zdravotníkov a druhá ich má len na papieri, mala by byť podľa mňa úspešná tá prvá. Skúsim to inak. Som súkromná firma a hľadám prevádzkovateľov reštaurácií po celom Slovensku. Komu dám prednosť, takým, čo majú reálne priestory, príbory, ľudí a chladničky, alebo tým, čo to všetko majú len na papieri? "
Čo ak má firma, ktorá má ľudí a techniku len na papieri, lepšiu filozofiu prevádzkovania záchranky? Aj to je totiž jedna z podmienok súťaže.
Hencel: „Zákon však o nej nehovorí. Ten určuje len personálne a materiálno-technické zabezpečenie."
Ale tá filozofia bola podmienkou aj za Zajaca.
Bahelka: „Lenže za Zajaca bola logická. Väčšina posádok ešte neexistovala. Museli ukázať, že o tom majú predstavu."
Vaša asociácia tvrdí, že mnohí záchranári zostanú bez práce. Minister Raši oponuje, že je to bluf, lebo personál prejde od neúspešných firiem k víťazom súťaže.
Hencel: „Určite sa nezamestnajú všetci. Niektorí lekári zvažujú návrat do nemocnice. Nechcú robiť u víťazov."
Bahelka: „Minister tvrdí, že je málo záchranárov. Ale to nie je pravda. Ročne ich vyjde zo školy 250. Firmy, ktoré to dnes prevádzkujú, nabrali ľudí, keď začínali. Víťazné firmy teraz tlačia našich zamestnancov do nižších platov a do živností."
Asi už neočakávate, že získate v druhom a treťom kole nejaké ambulancie?
Bahelka: „Nie, otvorene sa rozpráva medzi zamestnancami, že ich oslovujú firmy, ktoré tvrdia, že majú už isté druhé aj tretie kolo."
V podmienkach sa spomína ústny pohovor pred komisiou. Ako prebiehal?
Hencel: „My sme sa tak ďaleko nedostali. Aj keď doteraz nevieme, aké kritériá sme nesplnili, lebo nám ešte neprišlo oficiálne rozhodnutie."
Bahelka: „Ja som pred komisiou bol. Na úvod sme mali povedať niečo o firme a projekte. Pritom ho mali pred sebou."
Kto bol v komisii?
Bahelka: „Komisia bola päťčlenná. Jediný člen mal aspoň okrajové skúsenosti so záchrankou - terajší riaditeľ Operačného strediska Ľubomír Kočiš, ten bol predtým šéfom Košickej záchranky (pozn. red.: Košická záchranka získala v prvom kole desať miest, v minulosti mala celkovo 5). Okrem neho tam bola Eva Vivodová, poradkyňa ministra. Predsedom bol Pavol Lazúr z ministerstva zdravotníctva. Mená ostatných si už nepamätám."
Čo sa vás pýtali?
Bahelka: „Privítali ma vetou, že patríme medzi špičku poskytovateľov záchrannej služby na Slovensku. Potom sa ma Kočiš spýtal na našu spoločnosť. Čo si o nej myslím a ako hodnotím predstavenstvo."
Čo ste mu na to povedali?
Bahelka: „Že neviem, ako to myslí, lebo aj ja som člen predstavenstva. Spýtal sa ma, či sú dôveryhodní. Na to som mu odpovedal, že áno. Neviem, akú odpoveď chcel počuť."
Ostatní sa nič nepýtali?
Bahelka: „Každý člen sa pýtal. Lazúr chcel vedieť, prečo žiadame až 50 posádok."
Asi, preto, že je to dobrý biznis a baví nás to, či nie?
Bahelka: „Asi tak nejako (smiech). Pýtal sa aj na projekt. V ňom sme uviedli, že je našou prioritou Trenčiansky kraj. Zaujímalo ho, prečo žiadame aj o stanice v iných krajoch. Vysvetlil som mu, že aj keď máme prioritu Trenčiansky kraj, neznamená to, že nechceme poskytovať aj inde."
Koľko ľudí potrebujete na 50 posádok?
Hencel: „Záleží aj na tom, či chcete jednotku rýchlej zdravotnej pomoci alebo rýchlej lekárskej pomoci."
Bahelka: „Približne desať na jednu ambulanciu."
A na prevádzku sa vás nepýtali?
Bahelka: „Jeden člen sa pýtal, ako predchádzame sťažnostiam. My sme však za posledné dva roky nemali ani jeden podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Predposledná otázka bola o projekte. Chceli vedieť, prečo plánujeme zisk len štyri percentá."
Prečo počítate s takým malým ziskom?
Bahelka: „Počítame s nárastom miest a s tým súvisia aj mzdy. Tie tvoria polovicu nákladov."
A posledná otázka?
Bahelka: „Tá bola na môjho odborného zástupcu."
Ako to dopadlo?
Bahelka: „Podali sme si ruky a odišli."
Koľko ste získali miest?
Bahelka: „Nula."
Podľa podmienok musel každý účastník pripojiť čestné vyhlásenie, že s nimi súhlasí. Takže aj vy ste s pravidlami súhlasili a teraz ich kritizujete.
Bahelka: „Táto podmienka nemá v celej Európe obdobu. Museli sme súhlasiť, aby nás nevyradili zo súťaže."
Myslíte si, že podmienky boli účelovo vytvorené tak, aby uprednostnili niektoré firmy?
Hencel: „Určite."
Ako by mali vyzerať?
Bahelka: „Ministerstvo sa mohlo riadiť výsledkami kontrol, ktoré robilo v roku 2007. Vtedy preverilo všetkých prevádzkovateľov. Pri výbere mohli zistiť, či prevádzky odstránili nedostatky a či vyhovujú. Napríklad istá štátna záchranná služba mala podľa kontroly 8 z 9 posádok nevyhovujúcich. Výsledky kontroly však ministerstvo tají. Alebo mohli kontrolu urobiť nanovo."
Komisia má teda úplnú voľnosť v rozhodovaní?
Bahelka: „Áno, závisí od nominácie členov. Prečo tam nebol žiadny nezávislý odborník? Chýbal tam napríklad hlavný odborník pre urgentnú starostlivosť."
Myslíte si, že by bol lepší iný spôsob výberu?
Hencel: „Súťaž by mala byť zameraná najmä na hospodárenie, aby sa šetrili zdroje. Prevádzkovateľ by mal poskytnúť najlepšiu kvalitu za najúspornejších podmienok. To by mal byť cieľ. Teraz sa to však nedeje."
V čom?
Hencel: „Keď sa vyhlási tretie kolo šrotovného, môžem zobrať 53 našich sanitiek a dať ich na šrotovisko. A všetku techniku môžem hodiť do koša."
Môžu to predsa od vás kúpiť víťazi.
Hencel: „Nemôžu. Lieky a technika sa predať nedajú."
Sanitky by ste predať mohli.
Bahelka: „Áno, ale komu? Nik o ne nemá záujem. Štátna záchranka v Bratislave radšej vyhlási tender na 140 vozidiel za 5,2 milióna eur. My sme ich nakupovali za 3,5 milióna."
Ste doktor. Čo budete teraz robiť?
Hencel: „Neviem. Ku koncu augusta nahlásili hromadné prepúšťanie. Dodnes neviem, prečo sme po piatich rokoch prevádzkovania nesplnili podľa komisie podmienky. Mali sme 10 až 15 miliónov korún zisku, chceli sme ich využiť na vybudovanie urgentného príjmu. Ale nebol o to záujem. Teraz takéto riešenie navrhuje minister Raši, ak vyhrá nemocnica."
Bahelka: „Ja nie som lekár, ale neviem, čo bude. Máme úver na desať staníc. Odpisová sadzba na prístroje je šesť rokov. Musíme ešte dva roky živiť firmu, aby sme ich mohli odpísať. Licencie na štyri roky sú najväčšou chybou tohto konania."
V stredu ste z asociácie vylúčili Falck Záchrannú, najväčšieho a zároveň najúspešnejšieho člena. Bolo to správne rozhodnutie?
Hencel: „Falck dlhodobo porušoval stanovy. A nešťastný bol aj spôsob, ktorým vyzvali vedenie asociácie, aby odstúpilo. Nezvolali valné zhromaždenie. Adresovali to médiám a ministrovi. Urobili to v čase, keď ohrozili asociáciu a aj jej členov. Účelovo chceli, aby ich nemal kto zastupovať, lebo upozorňujeme na netransparentnosť súťaže."
Ten na vás, pán Hencel, podal trestné oznámenie.
Hencel: „Áno, podal ho za šírenie poplašnej správy."
Ale v televízii vaše vyjadrenia naozaj vyzneli tak, že 5. septembra prestanete prevádzkovať záchranky.
Hencel: „Ale povedal som aj to, že budeme pokračovať v starostlivosti a že na druhý deň pošlem ministrovi oficiálnu výzvu. Tam bolo uvedené, že prevádzku nezastavíme."
Stanovisko ministerstva zdravotníctva
Ministerstvo zdravotníctva stále znepokojujú mediálne vystúpenia časti Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. Najnovšie sú to klamstvá, ktoré sa im podarilo prezentovať v denníku SME.
V rozhovore niekoľkokrát opäť Ján Hencel a Michal Bahelka zavádzajú verejnosť. Hneď v reakcii na druhú otázku tvrdia, že sa menili podmienky výberového konania pri preukazovaní dlhu na sociálnom alebo zdravotnom poistení, či daniach. Táto podmienka sa nemenila. Aj pred štyrmi rokmi preukazovanie dlhu ostalo rovnaké. Dôkazom je presná citácia spred štyroch rokov v časti A. bodu 4 podmienok výberového konania na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby, podľa ktorej je každý účastník konania povinný predložiť: „Potvrdenie sociálnej poisťovne, v ktorej je účastník vedený v evidencii platiteľov sociálneho poistenia a starobného dôchodkového sporenia, ako aj v evidencii platiteľov poistenia v nezamestnanosti, nie staršie ako tri mesiace ku dňu predloženia žiadosti o výberové konanie, že účastník nemá v Slovenskej republike alebo krajine svojho sídla evidované nedoplatky poistného, ktoré sa vymáhajú výkonom rozhodnutia. Ak účastník má v Slovenskej republike alebo krajine svojho sídla evidované nedoplatky poistného, ktoré sa vymáhajú výkonom rozhodnutia, predloží potvrdenie o výške nedoplatkov. „
Táto časť ostala nezmenená, na čo sme aj redaktorke denníka SME Veronike Folentovej odpovedali a aj odpoveď zopakovali ešte minulý týždeň. Pričom o tejto podmienke hovoril pre novinárov aj minister zdravotníctva Richard Raši po rokovaní vlády.
Podľa oboch pánov im v komisii chýbal napríklad hlavný odborník pre urgentnú medicínu, pritom obaja páni vedia, že hlavný odborník je zároveň zamestnancom súkromnej záchrannej zdravotnej služby a preto by išlo o konflikt záujmov.
Pán Bahelka v rozhovore ďalej tvrdí, že iba jediný člen komisie mal aspoň okrajové skúsenosti so záchrankou a to terajší riaditeľ Operačného strediska Ľubomír Kočiš. Iba pripomíname, že tými okrajovými skúsenosťami je 29 rokov vojenského zdravotníctva, 2, 5 roka riadenie Košickej záchrannej zdravotnej služby a 1, 5 roka riadenie Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby. Zároveň chceme pripomenúť pánovi Bahelkovi, že 33 rokov praxe v zdravotníctve určite nie sú okrajové skúsenosti ako má napríklad on - vyštudovaný inžinier.
Pán Hencel zároveň v rozhovore tvrdí, že štátne záchranky sú zadlžené! Na základe akého faktu môže takto konštatovať? Štátne záchranky si plnia všetky záväzky načas, pričom napríklad len Bratislavská záchranná služba je v prvom polroku roku 2009 v zisku 165 tis. € .
Ministerstvo zdravotníctva sa opäť pýta, aj na otázku, ktorú nezodpovedali presne ani pre denník SME , či by aj oni vedeli zabezpečiť nepretržitú prevádzku záchrannej zdravotnej služby na tých bodoch, kde nemajú licencie s vedomím, že svojou činnosťou porušia zákon a zároveň s vedomím, že túto službu pacientom budú robiť bez akéhokoľvek finančného krytia zo strany zdravotných poisťovní.
A zároveň sa pýtame, či by bez akéhokoľvek nákupu vozidiel, či prijímania nových zamestnancov vedeli okamžite zabezpečiť prevádzku z ich súčasných 9-tich bodov na 67 bodov o ktoré v prvom kole obaja žiadali.
Ministerstvo zdravotníctva