BRATISLAVA. Premiér Robert Fico kázal zrušiť opčné práva garážovej firmy Interblue Group: „Zrušiť opcie. Na tom sa robí." Jeho vicepremiér Dušan Čaplovič, za Smer-SD, vydal stanovisko, že poslal konateľke Interblue Group Jane Lütken list, kde ju informuje, že sa rozhodol vypovedať kúpnu opciu. Urobil tak vraj „s dôrazom na verejný záujem a ochranu záujmov Slovenska z hľadiska najvýhodnejšieho riešenia tohto problému".
Vypovedaním opčných práv sa však uvoľní pre Slovensko zhruba 32,5 milióna ton emisných kreditov (AAU). Opčné právo, ktoré si Interblue v zmluve dohodla, totiž hovorí o exkluzivite na AAU, „ktoré nie sú predmetom tejto zmluvy a ktoré sa predávajúci rozhodne predať, za podmienok dohodnutých v tejto zmluve".
Emisie zbavené opcie by sme mohli hneď predať. Čaplovič na otázku, či už hľadá kupca, neodpovedal. Rovnako neodpovedal ani na to, či vie presne, koľko AAU sa vypovedaním opcie uvoľnilo na predaj. Keďže však premiér Fico tvrdí, že trh s emisnými limitmi je zastavený, Čaplovič informáciu, koľko by mohol záujemcom ponúkať, ani nepotrebuje. Faktom však je, že po Čechoch sa podľa agentúry Bloomberg chystajú svoje kredity predať už aj Poliaci.
Zmluva stále platí
Nevýhodná zmluva o predaji emisných kreditov AAU však stále platí. Teda Interblue Group má stále nárok na 35 miliónov ton za cenu 5,05 eura za tonu. S tými až do vypovedania zmluvy nemôžeme nič robiť, ani keby sa objavil kupec, ktorý by ponúkal výhodnú cenu.
O vypovedaní zmluvy však zatiaľ nikto z kompetentných vôbec nehovorí. Čaplovič píše, že „ďalšími rokovaniami týkajúcimi sa zmluvy poveruje štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Miloslava Šebeka". Nominant Smeru Šebek však má podľa Čaplovičovho hovorcu Michala Kaliňáka vybaviť, „aby Slovensko z tohto problému vyšlo s čo najlepším vysvedčením".
Čakanie na 15 miliónov
Dôležité je to, aby sa s konateľkou Interblue Janou Lütken porozprával aj o doplatení 15 miliónov eur, ktoré nám ešte firma dlží za spustenie zatepľovacieho projektu. Tie by sme od Interblue mali dostať podľa dodatku k zmluve do konca novembra.
Dodatok podpísal exminister Ján Chrbet v decembri. Slovensko sa v ňom zaviazalo použiť peniaze z predaja AAU na zelený projekt. Tým si Interblue zabezpečila, že tretej strane, pravdepodobne Japonsku, nebude predávať bezcenný „horúci vzduch", ale kvalitné vysokohodnotené AAU. Za tie si totiž od kupcov mohla pýtať minimálne 10 eur za tonu a zarobiť tak asi 75 miliónov eur.
Čaplovič: Zastavte „popolčekový“ tender
Poverený minister životného prostredia Dušan Čaplovič nariaďuje zrušenie „popolčekového“ tendra. Okrem zmluvy ruší aj funkcionárov.
BRATISLAVA. Generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku v Žiline Peter Nemček dostal od Dušana Čaploviča, povereného ministra životného prostredia, nariadenie, aby okamžite zrušil „popolčekový" zmluvu. Tú vodári uzatvorili so spoločnosťou Esco Krupina, ktorá mala likvidovať popolček teplárňam v Martine, Zvolene a Žiline za 85 miliónov eur. Za odstránenie tony popolčeka si firma vyžiadala 113 eur.
Darca Smeru
Podľa informácií týždenníka Trend pritom bola ponuka firmy Esco vyššia ako jedného z vyradených uchádzačov. Okrem toho je firma prepojená so Smerom. Niekdajší konateľ a spolumajiteľ firmy Rastislav Kohút zastupuje najsilnejšiu vládnu stranu ako poslanec v Krupine. Podľa výpisu z obchodného registra bol spoločníkom do roku 2000. Konateľom bol o päť rokov dlhšie.
V súčasnosti je spolumajiteľom a konateľom Esco jeho brat Peter. Ďalší majiteľ a konateľ je Branislav Dukát. Jeho meno figuruje vo výročnej správe Smeru za rok 2007. Daroval strane totiž 20tisíc korún. Teplárne zrušenie zmlúv neriešia. Tá žilinská má na popolček vlastné úložné kapacity. „Skladujeme ho u seba. Odvoz by nám, samozrejme, pomohol," povedal Marcel Hrobárik. Podľa neho úložná kapacita postačuje na niekoľko rokov dopredu. S teplárňami vo Zvolene a v Martine sa nám nepodarilo spojiť.
Personálne zmeny
Pre zrušenie zmluvy prišli o miesto generálna riaditeľka sekcie environmentálnych programov a projektov Katarína Šašková a z funkcie generálneho riaditeľa sekcie vôda energetických zdrojov odvolali Oľgu Sršňovú.
Vicepremiér Čaplovič má za nich náhrady: Šaškovú bude dočasne zastupovať Marek Čepko, funkciu Sršňovej dostal na čas Dušan Čerešňák. Poverení riaditelia dosiaľ pôsobili na ministerstve životného prostredia, čím chce Čaplovič „zabezpečiť kontinuitu v odbornej agende".
Dočasný minister už zastavil zmluvu medzi Slovenským vodohospodárskym podnikom Žilina a spoločnosťou Xiland. Tá si prenajala pozemky pri vodnom diele Gabčíkovo za 50 halierov za štvorcový meter na 99 rokov. Pre kauzu prišli o funkcie na ministerstve Pavol Tehlár, Peter Solčanský a Róbert Danko.
(sita, ava, vfo)