Pre viacerých finančníkov je toto obdobie dobré na nákup nových akcií. Naše penzijné spoločnosti ich zo svojich portfólií odpredali.
BRATISLAVA. Pád americkej banky Lehman Brothers v polovici septembra 2008 spustil lavínu na akciových trhoch. Akciové indexy do marca stratili približne 40 percent. „Historicky najväčší jednodenný pokles bol koncom septembra. Index Dow Jones sa vtedy prepadol o 778 bodov," povedal analytik Colossea Boris Tomčiak.
Obrat na akciových trhoch prišiel v marci 2009. „Vtedy sa síce ešte všetky významné ekonomické štatistiky zhoršovali, veľmi zlé boli aj podnikové údaje, ale podporou boli hlavne záchranné opatrenia vlád," povedal Tomčiak.
Rýchlosť obratu k lepšiemu však prekvapila. „Na to, že globálna ekonomika je v najhlbšej recesii od druhej svetovej vojny, si akciové trhy nepočínajú najhoršie," dodáva Tomčiak.
Analytik UniCredit Bank Dávid Dereník pripustil, že reakcia trhov môže byť po ich výraznom prepade o čosi pozitívnejšia, ako je reálny vývoj ekonomík. „Je preto možné, že ešte niektoré dni zažijeme znova krátkodobý prepad akcií," povedal.
Nie kríza, ale zákon
Okrem jednej spoločnosti dnes nemajú naše dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) vo svojom portfóliu ani jednu akciu. Príčinou však nie je kríza a pád trhov. Impulz prišiel zvnútra: „Významnú reštrukturalizáciu portfólia vrátane výpredaja akcií sme začali uskutočňovať až vzhľadom na prijatie zákona," povedala Alexandra Palkovičová z ING DSS. O čo išlo? Práve v marci, keď sa trhy prudko otočili a z dna „Véčka" vyleteli nahor, prijal parlament novelu dôchodkového zákona. Veľmi expresne na objednávku premiéra Roberta Fica znížili poplatky za správu penzijných úspor. Okrem toho DSS hrozí, že budú sporiteľom doplácať zo svojho majetku, ak by výnosy z vložených peňazí boli nízke alebo záporné. Môže sa tak stať už v januári.
Predávali so stratou
DSS sa začali zbavovať akcií vo svojom portfóliu v najhoršom čase, keď prišli o veľkú časť zo svojej hodnoty. Ešte v decembri mali správcovia vo svojom portfóliu od sedem do 15 percent akcií. Dnes má malý balík akcií už len VÚB Generali.
„Keby novela zákona nebola, predpokladám, že by sme mali asi desať percent akcií," povedal šéf VÚB Generali Viktor Kouřil. Výnosy by boli podľa Palkovičovej pravdepodobne vyššie, ako sú teraz. Kouřil predpokladá troj- až štvorpercentné výnosy. „Vzhľadom na to, že hodnota akcií približne od 9. marca do začiatku septembra vzrástla v Amerike asi o 52 percent a v Európe o 56 percent, časť strát z predchádzajúceho obdobia by ,bola vymazaná'," povedal Kouřil. Aká je však strata DSS, ani jeden zo správcov nechcel špecifikovať. „To sa nedá vyčísliť," povedal Kouřil.
Trhy sú v kríze zlým vodidlom
BRATISLAVA. Akciové trhy zvyknú s predstihom naznačovať, ako sa bude vyvíjať svetová ekonomika. Od marca trhy prakticky nepretržite rastú. Mohlo by to naznačovať, že kríza už dosiahla dno a svetová ekonomika začne rásť. Vývoj indexov však počas krízy nie je spoľahlivou prognózou. „Dlho rastúci trh môže byť indikátorom, ale na druhej strane môže vykazovať aj bublinu, ktorá by mohla viesť k ďalšej kríze," povedal analytik FT Milan Vaníček. Navyše, akciové trhy rastú, aj keď investori očakávajú veľkú infláciu. „Nedá sa vylúčiť, že je to aj terajší prípad," povedal ekonóm Iness Juraj Karpiš.
Anketa
1. Čo vám hospodárska kríza vzala a čo vám naopak dala?
2. Ktoré vládne protikrízové opatrenie bolo podľa vás najlepšie a ktoré najhoršie?
Lenka Surotchak, riaditeľka Nadácie Pontis
1. Prehodnotili sme niektoré ambiciózne plány aktivít. Až 52 percent prostriedkov na granty, ktoré distribuujeme mimovládnym organizáciám, totiž tvorili príspevky prijaté z dvoch percent asignácie dane z príjmu. Zaznamenali sme však nárast nefinančnej podpory.
2. Za pozitívne považujem opatrenia, ktoré reálne vedú k udržaniu zamestnanosti čiže zníženie daňového zaťaženia zvýšením odpočítateľnej položky z dane z príjmu, uvoľnenie limitov na platby DPH a skrátenie návratnosti platieb DPH zo 60 na 30 dní.
Jozef Vražel, primátor mesta Čadca
1. Kríza nám z rozpočtu mesta, v porovnaní s pôvodným odhadom ministerstva financií, ukrojila 16,4 percenta vo forme dane z príjmov poukazovaných samospráve. Museli sme časovo oddialiť niektoré investičné aktivity.
2. Pre náš región je charakteristická vyššia miera nezamestnanosti. Preto za najlepšie protikrízové opatrenia považujem tie na podporu zamestnanosti. Pozitívne hodnotím aj zatepľovanie, nakoľko v klimatických podmienkach na Kysuciach to pomôže ušetriť obyvateľom časť výdavkov na bývanie.
Marek Duban, riaditeľ mBank
1. Som rád, že som prišiel dostatočne včas o príliš iluzórny pohľad na neobmedzenú možnosť rastu ekonomiky. Myslím si, že je dobré, keď sa striedajú obdobia silného rastu a potom útlmu, pretože si vtedy dokážeme stanoviť správne vnútorné hodnoty.
2. Za najlepšie považujem každé systémové opatrenie, ktoré má charakter dlhodobej podpory domáceho hospodárstva. Za najhoršie tie, ktoré len kozmeticky zlepšujú súčasný stav a sú najnákladnejšie.
Marcela Glevická