HAMBURG. V závodoch Opela v Nemecku má zaniknúť podľa informácií spravodajského týždenníka Der Spiegel podstatne viac pracovných miest, že sa doteraz oficiálne uvádza. V Nemecku by malo konzorcium Magna/Sberbank znížiť počet zamestnancov z 25.000 asi o 3000. Spiegel však dodáva, že ďalších 1100 miest zanikne v správe výroby. Týždenník sa odvoláva na dokumenty Magny.
Okrem toho spolková vláda ráta s výraznými ťažkosťami pri presadzovaní dohody o predaji Opela víťazovi tendra v Európskej komisii (EK). Objavili sa obavy, že ostatné krajiny, v ktorých bude mať Nový Opel svoje výrobné kapacity, napríklad Veľká Británia, Belgicko alebo Poľsko, môžu podať EK sťažnosti proti veľkorysej pomoci Berlína novému podniku. Hodnotou 4,5 miliardy eur (135,57 miliardy Sk) prekračuje prípustný objem. Za horný limit sa obyčajne pokladá celková suma miezd, ktorá je v Opeli nižšia.
EK okrem toho pri skúmaní podkladových materiálov, ktoré jej dodali Magna a nemecká spolková vláda, objavila drobnosť, ktorá môže ohroziť schválenie transakcie. Podľa nej je závod v Antverpách výnosnejší ako závod v Bochume. Belgický závod je však existenčne ohrozený, ale bochumský by mal zostať. Také rozhodnutie, ktoré je z ekonomického hľadiska nezmyselné, je podľa práva EÚ zakázané, ak sa využíva podpora štátu na zachovanie výroby.
Informovala o tom agentúra DPA.