LONDÝN. Británia v pondelok vyhlásila, že európski regulátori by mali zaručiť, že prevzatie automobilky Opel neuprednostní zamestnancov v nemeckých závodoch.
"Domnievam sa, že je dôležité povedať, že Európska komisia by nemala akceptovať niečo, čo vyzerá ako politické zaranžovanie, a nemala by akceptovať nijaké spojenie medzi pomocou a udržaním pracovných miest v konkrétnom závode alebo krajine," povedal britský minister obchodu Peter Mandelson pre rozhlasovú stanicu BBC.
Automobilka General Motors minulý týždeň odsúhlasila predaj 55-percentného podielu Opla kanadskému výrobcovi autokomponentov Magna a ruskej banke Sberbank, čím po mesiacoch intenzívnych rokovaní nakoniec vyhovela želaniam Berlína.
Bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt cez víkend pre agentúru Reuters povedal, že požiadal predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosu, aby zaistil, že uzavretá dohoda bude čestná voči iným krajinám, ako sú Belgicko a Británia, v ktorých sú tiež závody GM.
"Naše závody Vauxhall v Ellesmere Port a v Lutone sú vysoko efektívne a trváme na tom, aby sa to uznalo," povedal Mandelson. "V budúcnosti budú tvrdé vyjednávania o podrobnostiach a je veľmi dôležité, aby Európska komisia zaujala rolu v týchto vyjednávaniach," dodal.
Britskí odborári sa obávajú straty najmenej 800 pracovných miest v dvoch závodoch Vauxhall automobilky General Motors v Británii, v ktorých pracuje 5 tis. ľudí.
Berlín vyčlenil 4,5 mld. eur na štátne garancie s cieľom napomôcť dohodu, od ktorej si sľubuje, že zachová pracovné miesta v Nemecku, kde pracuje polovica zamestnancov Opla.