VAXJO. Európski farmári si môžu pomôcť pri povinnom znižovaní emisií CO2 o 20 % do roku 2020 formou produkcie biomasy a uskladňovania CO2 do pôdy, no únia im musí pomôcť, ak nechce riskovať, že skrachujú. Povedala to dnes komisárka EÚ pre poľnohospodárstvo Mariann Fischerová Boelová.
Emisie skleníkových plynov z európskeho poľnohospodárstva sa od roku 1990 znížili o 20 %, čiastočne v dôsledku zníženia počtu stád hovädzieho dobytka, ale aj lepších technológií a agromanažmentu. Teraz sa však hľadajú nové cesty ako znížiť objem emisií ešte viac a splniť tvrdé podmienky stanovené pre nasledujúce desaťročie.
"Sektor je schopný urobiť viac v tomto smere uskladňovaním CO2 do poľnohospodárskej pôdy," povedala Fischerová Boelová v dnešnom prejave v juhošvédskom meste Vaxjo.
"Okrem toho farmári môžu obmedziť emisie aj dodávkou väčšieho objemu biomasy na produkciu energie a obnoviteľných materiálov," dodala. Upozornila však, že na takéto zmeny budú potrebovať pomoc EÚ.
"Nemôžeme ich hodiť do vody a dívať sa, či vyplávajú alebo sa utopia. Väčšina sa v takom prípade utopí, čo by malo katastrofálne dôsledky na produkciu potravín, ako aj celkové prostredie," dodala komisárka.
Podľa nej síce EÚ čiastočne pomohla vyčlenením peňazí v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) a balíka na podporu európskej ekonomiky, no "takmer určite" bude musieť urobiť zmeny v CAP (najmä po roku 2013), aby sa finančná podpora zvýšila.
Informovala o tom agentúra Reuters.